روزنامه‌های صبح تهران: انتقاد از ترکیه و عربستان

  • فرج بال افکن
  • بی‌بی‌سی

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه پنجم اسفند ۱۳۹۵، ضمن آن که انتقادهایی را متوجه ترکیه و عربستان سعودی کرده‌اند، سفر رئیس جمهوری به استان خوزستان را در شرایط فعلی آن منطقه مفید دانسته‌اند.

ناله از درد کدام سیلی!

منبع تصویر، کیهان

توضیح تصویر،

کیهان

کیهان در یک گزارش خبری که عنوان آن تیتر اصلی شماره امروز این روزنامه است، نوشته که لفاظی‌های اخیر مقامات ترکیه و عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران به طور کم‌سابقه‌ای افزایش یافته است و این دو کشور خیلی زود همراهی و همسویی با مواضع ضد ایرانی رئیس جمهوری جدید آمریکا را علنی کردند.

به نوشته کیهان، سروصدای این روزهای آنکارا و ریاض عجیب و غیرمنتظره نیست. برخلاف ظاهر جنجالی و تهدیدآمیز آن، این صدای ناله ناشی از سیلی‌ای است که جریان مقاومت به گوش طرح‌های تجاوزکارانه آنها در منطقه نواخته است.

جمهوری اسلامی ایران پخته‌تر و عاقل‌تر از آن است که در این هیاهو، دشمن اصلی را گم کند. به نظر روزنامه کیهان، دشمن اصلی اسلام و مردم منطقه، آمریکا و فرزند نامشروع آن یعنی «رژیم جعلی» اسرائیل هستند و هماورد اصلی جریان مقاومت با محوریت ایران، این دو دولت محسوب می‌شوند نه نوچه‌های آنها.

قدرناشناسی ترکیه

منبع تصویر، ایران

توضیح تصویر،

ایران

مهراوه خوارزمی، خبرنگار روزنامه ایران در گفت‌وگو با محمدجواد ظریف، نوشته که وزیر امور خارجه ایران ترکیه را همسایه‌ای کم حافظه و قدرناشناس می‌داند. توصیفی که بعد از موضعگیری مدعی‌جویانه روسای بلندپایه آنکارا مبنی بر مداخله تهران در امور داخلی کشورهای منطقه چندان عجیب و دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

آقای ظریف که قبلا ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را ائتلاف توابین خوانده بود، به روزنامه ایران گفته که «الان می‌گویم این ائتلاف ناکامان است.» به گفته او طرف‌هایی که در منطقه موفق نبودند، به امید جهت دادن به سیاست‌های ترامپ سروصدا می‌کنند. به نظر آقای ظریف عربستان سعودی و ترکیه کشورهای موثر اما شکست خورده هستند که سیاست‌هایشان به بن‌بست رسیده است.

تل‌آویو هر روز منزوی‌تر می‌شود

منبع تصویر، رسالت

توضیح تصویر،

رسالت

سخنرانی حسن روحانی در مراسم اختتامیه ششمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین در روزنامه‌های امروز صبح به طور گسترده‌ای منتشر شده است، از جمله روزنامه رسالت در گزارشی نوشته که پدیده‌ای در سطح نظام بین‌الملل در حال رخ دادن است؛ این پدیده همان تضعیف طرفداران صهیونیسم است.

به نظر گروه سیاست خارجی روزنامه رسالت، اختلافات میان کشورهای غربی خصوصا پس از ترامپ و خشم روزافزون ملت‌های غربی و منطقه‌ای از اقدامات رژیم صهیونیستی، جملگی به ایجاد بحران پایداری در سرزمین‌های اشغالی منجر شده است.

به نوشته این روزنامه، هراندازه که زمان می‌گذرد، حلقه محاصره تل‌آویو در دنیا تنگ‌تر می‌شود. در چنین شرایطی انتفاضه ملت فلسطین و قدرت جریان مقاومت، بیش از هر زمان دیگری لرزه بر اندام صهیونیسم انداخته است.

اهمیت سفر رئیس جمهور به خوزستان

منبع تصویر، آرمان

توضیح تصویر،

آرمان

محمد کیانوش‌راد در روزنامه آرمان نوشته است که حضور رئیس جمهور در خوزستان بعد از شرایط سختی که مردم این استان تحمل کرده‌اند، نشان از عزم جدی دولت دارد تا رویه‌ای که سال‌ها در مورد این استان پی گرفته شده، تغییر کند.

نویسنده که قبلا نماینده مردم خوزستان در مجلس بوده معتقد است که در برنامه‌های کوتاه مدت، باید مواردی چون تضمین عدم بروز اشکالات فنی در تاسیسات آب و برق و پیش‌بینی لازم جهت فعالیت تصفیه‌خانه‌های تامین آب شهری رعایت شود. اما در بلند مدت باید ریشه‌یابی و برخورد علمی با پدیده ریزگردها در دستور کار قرار گیرد. اقداماتی مانند شناسایی و تثبیت کانون ریزگردها، احیای تالاب‌ها، بیابان‌زدایی و نهال کاری باید از جمله اولویت‌های دولت در مواجهه با ریزگردها باشد.

آقا محسن در انتظار دعوتنامه

منبع تصویر، آفتاب یزد

توضیح تصویر،

آفتاب یزد

آفتاب یزد در گزارشی نوشته که جامه نظامی برتن کرده است اما همچنان سودای ریاست جمهوری در سر می‌پروراند و هنوز اندر خم کوچه پاستور است. محسن رضایی اگرچه می‌داند شرط بستن بر روی یک مهره همیشه بازنده در سیاست امری متداول نیست اما گویا قحط‌‌الرجالی جناح راست به حدی جدی است که او را یک بار دیگر به طمع انداخته است.

منتقدان آقای رضایی به بازگشت او به سپاه پاسداران و منع قانونی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده‌اند، اما او در گفت‌وگو با روزنامه شرق که امروز منتشر شده تلویحا این انتقادها را رد کرده و گفته که لباس نظامی پوشیدن با ورود به نیروهای مسلح متفاوت است. به گفته آقای رضایی لباس پوشیدن یک شغل نیست و الان محل خدمتش در مجمع تشخیص مصلحت نظام است که یک نهاد غیرنظامی به شمار می‌رود.

تب شب عید، تخم مرغ را گرفت

منبع تصویر، اعتماد

توضیح تصویر،

اعتماد

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، همواره شاهد نوسانات قیمتی و حجمی محصولات مصرفی متفاوت در بازارهای متفاوت هستیم که می‌توان از آن به عنوان تب شب عید یاد کرد. اغلب این نوسانات حبابی بوده و حقیقی نیست و در برخی موارد حتی می‌توان ردپای دلالان و سودجویانی که جیب مردم را نشانه رفته‌اند، دنبال کرد.

به نوشته این گزارش، تخم مرغ یکی از محصولاتی است که این روزها با افزایش نرخ مواجه بوده است که رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار کشور در این باره می‌گوید که این افزایش قیمت مقطعی به دلیل افزایش تقاضای واحدهای صنعتی و قنادی‌ها برای تهیه شیرینی نوروزی بوده است.

این گزارش در پایان حاکیست که هر کیلو تخم مرغ شش تا شش هزار و پانصد تومان به فروش می‌رسد.