روحانی: اهواز دیگر شاهد قطعی آب نخواهد بود

حسن روحانی

منبع تصویر، AAMIR QURESHI/AFP/Getty Images

توضیح تصویر،

حسن روحانی گفته است که دولت در پی حل مشکل قطع آب و برق در منطقه خوزستان است

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، گفته است که ساکنان اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان در روزهای آینده دیگر شاهد قطعی آب نخواهند بود و دولت برای حل مشکل قطعی برق هم "در حال تلاش" است.

رئیس‌جمهور ایران که روز پنجشنبه، ۵ اسفند، در سفری یک‌روزه به اهواز رفته است، گفت: "طبق گزارشی که وزیر نیرو ارائه کرده است، با اقدامات انجام شده طی روزهای اخیر، پیش‌بینی شده است که مردم اهواز و خوزستان دیگر شاهد قطعی آب نخواهند بود."

حسن روحانی اضافه کرد: "برای قطعی برق هم در حال تلاش هستیم."

او اضافه کرد که از زمان بروز مشکلات مربوط به قطعی برق، آب و ارتباطات در استان خوزستان، تعدادی از وزیران خود را به این استان فرستاده است و در سفرش به اهواز می‌خواهد که از نزدیک روند اقدامات انجام شده را بررسی کند.

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گزارش کرده است که همزمان با سفر حسن روحانی، در تصفیه‌خانه‌ای که بیش از ۶۰ درصد آب شرب اهواز را تامین می‌کند، مولدهای برق جدید وارد مدار شده‌اند و فعالیت‌های این تصفیه‌خانه "از این پس هیچگاه" به دلیل قطع برق اهواز متوقف نخواهد شد.

در پی شدت گرفتن غلظت گردوغبار و ورود ریزگردها به محدوده استان خوزستان در هفته‌های اخیر فعالیت تاسیسات زیربنایی منطقه به‌تدریج مختل شد. از جمله گردوغبار و مه و رطوبت شدید باعث از کار افتادن تجهیزات انتقال برق در بخش‌هایی از منطقه شد و به دلیل قطع برق، پمپ‌های انتقال آب در برخی تصفیه‌خانه‌ها از کار افتاد و باعث شد جریان آب لوله‌کشی در برخی مناطق قطع شود یا آب قابل استفاده نباشد.

در گزارش ایرنا آمده است که این اختلالات در روند زندگی عادی مردم منطقه، از روز هشتم بهمن ماه شدت گرفت و اوج آن، زمانی که بود پنج نیروگاه استان از مدار خارج شد و برق و آب در ۱۱ شهر خوزستان قطع و مدرسه‌ها و اداره‌ها تعطیل شدند.

منبع تصویر، UGC/Milad

توضیح تصویر،

اعتراض مردم منطقه در مقابل استانداری اهواز به وضعیت زیست‌محیطی

ساکنان منطقه بارها در اعتراض به این وضعیت تجمع کرده‌اند.

رئیس‌جمهور ایران با این توضیح که مشکل ریزگردها در منطقه "باسابقه" است، گفت: "برای مهار کانون‌های درون‌استانی ریزگردها برنامه‌ریزی‌های خوبی شده که بخشی از آن آغاز شده است، ولی برای کانون‌هایی که مربوط به خارج از کشور است، مثل عراق، سوریه و عربستان، اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی نیاز است."