وزیر خارجه مکزیک: سیاست ترامپ آزار دهنده است

وزرای خارجه مکزیک و آمریکا

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

لوئیس ویدگارای می‌گوید مکزیکی‌ها نگران هستند

لوئیس ویدگارای، وزیر خارجه مکزیک، در دیدار با همتای آمریکایی خود، رکس تیلرسون که به مکزیک سفر کرده، گفت سیاست دونالد ترامپ در قبال مکزیک آزاردهنده است.

آقای ویدگارای گفت نگرانی مکزیک درباره نقض حقوق مهاجران در آمریکا را با آقای تیلرسون در میان گذاشته است.

رکس تیلرسون گفت این امری طبیعی است که گاهی میان دو کشور مستقل و قدرتمند اختلاف نظرهایی پیش بیاید.

با انتخاب دونالد ترامپ به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روابط مکزیک و همسایه شمالی‌اش تیره شده است. آقای ترامپ می‌خواهد دیواری بین مکزیک و آمریکا بسازد و محدودیت‌هایی برای مهاجران اعمال کند. او همچنین از پیمان تجاری نفتا، با عضویت مکزیک، انتقاد می‌کند.

برنامه دولت آمریکا برای این که همه مهاجران غیرقانونی را فارغ از ملیتشان به مکزیک اخراج کند خشم مکزیک را در پی داشته است.

وزیر خارجه مکزیک به دنبال ملاقاتش با همتای آمریکایی گفت که مکزیکی‌ها نگران سیاست‌هایی هستند که به نظر می‌رسد برای شهروندان مکزیک و صنایع این کشور زیانبار خواهد بود.

اما وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرد که در ضرورت برقراری قانون در دو سوی مرز آمریکا و مکزیک تردیدی نیست. آقای تیلرسون همراه با جان کلی، وزیر امنیت داخلی آمریکا، به مکزیک سفر کرده و مذاکراتی با مقام‌های عالی مکزیک داشت.

امروز دونالد ترامپ در جلسه‌ای با چند نفر از مدیران شرکت‌های بزرگ آمریکایی گفت اجرای سیاست‌هایش در قبال مکزیک "سفر سختی" خواهد بود.

آقای ترامپ با این حال با دفاع از سیاست مهاجرتی خود گفت: "داریم‌ آدم‌های خیلی بدی را با نرخی که تا به حال کسی ندیده از کشور بیرون می‌اندازیم."

مقام‌های مکزیکی و آمریکایی امروز به دیواری که آقای ترامپ می‌خواهد بسازد اشاره‌ای نکردند. رئیس جمهور آمریکا پیش از این بارها تاکید کرده که مکزیک را وادار می‌کند هزینه ساخت دیوار را بپردازد.