تاکید آژانس اتمی بر ادامه پایبندی ایران به برجام

راکتور اراک

منبع تصویر، AP

آژانس اتمی سازمان ملل متحد در گزارشی تایید کرده است که ایران همچنان به تعهدات خود در قبال توافق جامع اتمی، برجام، با قدرت ها پایبند است.

این گزارش محرمانه است اما خبرگزاری های آسوشیتدپرس و فرانسه به نسخه ای از آن دست یافته اند.

این گزارش می گوید که ایران ۱۰۲ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص پایین دارد که خیلی از کمتر از ۳۰۰ کیلوگرمی است که اجازه ذخیره آن را دارد و می افزاید ایران درحال تولید اورانیوم با خلوص بالاتر نیست.

اورانیوم غنی شده با خلوص پایین در راکتورهای برق و سایر مقاصد صلح آمیز کاربرد دارد.

برجام که میان ایران و گروه پنج به علاوه یک (اعضای دایم شورای امنیت و آلمان) امضا شده ژانویه سال گذشته به اجرا گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آژانس در گزارش خود می نویسد که ایران ساخت راکتور تحقیقاتی آب سنگین در اراک را دنبال نمی کند. به علاوه آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشت که میزان آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن بالاتر نرفته است.

این گزارش افزود که ایران در تاسیسات اتمی فردو "غنی سازی اورانیوم یا فعالیت های تحقیق و توسعه مرتبط با آن انجام نداده است."

براساس برجام ایران بخش های حساس برنامه اتمی اش را متوقف کرد تا در مقابل تحریم های مربوط به برنامه اتمی لغو شود.

به گزارش ایرنا عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه ایران دو روز پیشتر گفته بود "تمامی تحریم هایی که باید در جریان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برداشته می شد؛ مرتفع و شکسته شده است."

او در مورد تحریم های نفتی گفت: "پیش از تحریمهای نفتی میزان فروش نفت ایران ۲.۵ میلیون بشکه در روز بود که با تحریمها این نیزان به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت."

"پس از برجام دوباره میزان فروش نفت ایران به ۲.۵ بشکه در روز رسید و تمامی پول فروش نفت نیز به کشور برگشته و مجدد وارد اقتصاد ایران شده است."