روزنامه های تهران، زادروز سایه و یاد آن روز

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

روزنامه های امروز صبح تهران، شنبه هشتم اسفند از زادروز هوشنگ ابتهاج ه.الف. سایه نوشته و با عکس و طرح هایی ۸۹مین زادروز شاعر را بزرگ داشته اند.

مقالاتی به گمانه زنی درباره سیاست های آینده دونالد ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا پرداخته اند و در میان مسایل داخلی به آب به عنوان بحران بزرگ آینده، چرایی بسته شدن مرکز هوا فضایی که در دوران احمدی نژاد مشهور بود که یک میمون به فضا فرستاده است نوشته و از روزی یاد کرده اند در دو سال قبل که با تدبیر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، اصولگرایان از ورود به مجلس بازماندند و دو روحانی سنت گرا محمد یزدی و مصباح یزدی از ورود به مجلس خبرگان بازماندند.

منبع تصویر، قانون

توضیح تصویر،

کارتون وحید شریفی، قانون

همه بر سر زبانند و تو در میان جانی

محمد تاج‌الدین در مقدمه صفحه ای که جهان صنعت به زادروز هوشنگ ابتهاج اختصاص یافته نوشته است ه. الف سایه متولد ۶ اسفند سال ۱۳۰۶ در شهر رشت است. خانواده سایه از اهالی متملک رشت بودند. او اصالتش را رشتی کامل نمی‌داند و از صفت گیلک تقلبی برای توصیف خودش استفاده می‌کند. پدر و مادر سایه اهل رشت بودند اما پدربزرگ و مادربزرگ‌هایش از اهالی تفرش و گرکان و اصفهان و شیراز. به همین خاطر است که می‌توانید جمیع رفتار و خلق و خوهای متفاوت را در این شاعر پرآوازه ببینید.

به نوشته این گزارش: سایه کتاب خواندن را از ۱۱ سالگی شروع کرد و آنطور که خودش می‌گوید در ۱۳ سالگی به اوجش رساند. کتابفروشی طلوعی در ضلع غربی میدان شهرداری میعادگاه شاعر محبوب ما بود و رمان‌هایی که یکی پس از دیگری خوانده می‌شد. از کتاب «آخر پاییز» ابراهیم گلستان تا مجموعه داستان‌های شرلوک هولمز و جنگ و صلح تولستوی. رمان‌هایی که نام هرکدام در ادبیات داستانی جهان به برزگی یاد می‌شود. همان سال‌ها بود که سایه اولین شعرهایش را سرود و تخلص سایه را برای خودش برگزید.

صفحه پایان نامه جهان صنعت در نهایت به این جا رسیده که: سایه تخلصی است که امروز دلیل روشنی از انتخاب آن بیان نمی‌کند، جز جنونی در باب سردی و گرمی حروف فارسی. جنونی که فقط در تیر و تبار شاعران می‌توان سراغش را گرفت. سایه از سال‌های ابتدایی دهه ۲۰ سایه ایرانیان شد و اولین نغمه‌هایش را سرود. شعر‌هایی که در قالب کلاسیک و اغلب غزل سروده می‌شد. هرچند امروز دیگر شاعر هشتاد و چند ساله ما علاقه‌ای به آن بیت‌ها ندارد اما بر‌ای شناخت او مرور آن نغمه‌ها ضروری است. شعر‌هایی که برخی از آنها در دفتر سیاه مشق اول به چاپ رسیده است.

رای اعتمادی دیگر به ایران

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فرهیختگان در سرمقاله خود با اشاره به موافقت اکثریت کشور های دنیا با انتخاب ایران به ریاست گروه ۷۷ آن را رای اعتمادی برای ایران خوانده که از اثر سیاست تنش زدایانه دولت روحانی به دست آمده است.

به نوشته این مقاله: دیروز خبرگزاری‌های جهانی از موفقیتی تازه در عرصه دیپلماسی برای جمهوری‌اسلامی ایران خبر دادند. طبق اخبار رسیده، کشورمان با اجماع بیش از ۱۳۰ کشور‌، ریاست گروه ۷۷ را بر عهده گرفت. این گروه حدود ۵۳ سال پیش در صدد تلاش برای رسیدن به توسعه پایداراعلام موجودیت کرد. گروهی که در این نیم‌قرن تعداد اعضای آن به ۱۳۴ کشور رسیده است.

فرهیختگان تاکید کرده: در دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی و تشدید سیاست تنش‌زدایانه ایران، تعامل با جهان به گونه‌ای گرم شد که اعضای گروه ۷۷ در آن ایام نیز ایران را به عنوان رئیس این گروه انتخاب کردند. در آن زمان دیپلمات‌های ایرانی توانستند با توجه به گفتمان منسجم دیپلماتیک ایران فضای گفت‌وگو، مفاهمه و همکاری با کشورهای در حال توسعه را تعمیق بخشند و عملا امکان مناسبی را برای بهره‌گیری از فرصت‌های جهانی به منظور دستیابی به توسعه پایدار فراهم کنند.

و خلاصه این که: حال پس از گذشت بیش از یک دهه مجددا اعضای گروه ۷۷ با اجماع مسئولیت اداره این نهاد معتبر را بر عهده ایران قرار داده‌اند. این رای اعتماد جهانی در زمانی به حساب ایران واریز شده‌ است که رئیس‌جمهوری ماجراجو وارد اتاق بیضی‌شکل کاخ سفید شده است؛ چهره ای که از همان دوره انتخابات نیز به شدت نسبت به ایران و توافقات بین‌المللی با این کشور حساس بود.

منبع تصویر، اعتماد

توضیح تصویر،

کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

طناب برجام‏

عباس نجاری سیسی در مقاله ای در اطلاعات نوشته: به نظر می‌رسد ترامپ و مشاوران در سایه او در این زمینه نقش رهبری را به شورای امنیت ملی آمریکا سپرده‌اند و این برای جهان و از جمله ایران خبر خوبی نیست. ‏گرچه دولت ترامپ هنوز در میان امواج نشت اطلاعات، مخالفت‌های مدنی و حقوقی و ناهماهنگی و تشتت در کاخ سفید سردرگم و ناتوان است.

به نوشته این مقاله: تا آنجا که به ایران و برجام مربوط می‌شود بنظر می‌رسد وزیر خارجه آمریکا از موضوع کلیدی نحوه برخورد با ایران و برجام کنار گذاشته شده و احتمالاً شورای امنیت ملی آمریکا، که البته هنوز سرو سامانی ندارد، در این مورد تصمیم خواهد گرفت و همین امر موجب صف بندی جدیدی در منطقه شده است. به رفتار اردوغان در منامه و تحرک نظامی ارتش او در سوریه و سخنان تند و تیز سعودی‌ها در مونیخ توجه کنید، اما نکته اینجاست که «طناب برجام» به عنوان عاملی بازدارنده بردست و پای ترامپ پیچیده شده است.

و سرانجام مقاله اطلاعات این که: برجام به همان اندازه که موشک‌های دوربرد ایران بازدارنده است ارزشمند و کارآمد قلمداد می‌شود. یکی بی دیگری ناقص و کم‌اثر خواهد بود. امروز برجام مانند سنگری است که باید از آن حفاظت کرد و برای حفاظت از آن اصلاح‌طلب و میانه‌رو و اصول‌گرا باید نقش تاریخی خود را بازی کنند. دستگاه دیپلماسی و بویژه آقای ظریف نیز باید در این صفحه شطرنج به حرکت درآید. برجام زمینه ارتباط نزدیکتر وزرای خارجه ایران و آمریکا را برای بررسی دوجانبه مشکلات فرا روی توافق به وجود آورد؛ اینکه چرا امروز از این ظرفیت استفاده نمیشود جای تعجب دارد. برای حفظ برجام ونه برای بازبینی آن، باید مذاکره کرد.

رکود صنعت فضایی

نیره ساری در گزارش اصلی روزنامه جوان از رکود سه ساله صنعت فضایی ایران نوشته که تا جایی ادامه یافته است که دانشجویان بزرگ‌ترین دانشگاه فعال در عرصه هوا و فضای کشور به صراحت از بی‌انگیزگی خود برای پرداختن به امور هوا و فضا به دلیل سیاست‌های انفعالی و تقریباً هیچ دولت در این حوزه پرده برداشتند.

به نوشته این روزنامه به رغم اینکه طی سال‌های نه چندان دور صنعت فضایی ایران در مرکز توجهات اخبار داخلی و خارجی بود، مدت زمانی است که هیاهوی این صنعت فروکش کرد و با فروکش کردن اخبار فعالیت‌های آن، کم‌لطفی دولت یازدهم به صنعت فضایی نمود بیشتری یافت. تغییرات ساختاری سازمان فضایی، اختصاص‌ندادن بودجه مناسب، از دست دادن نقاط‌مداری ایران در فضا، ‌تمایل نخبگان فعال در صنعت فضایی داخلی برای مهاجرت به دیگر کشورها، به صفر رسیدن پروژه‌های اعزام انسان به فضا، امید به غربی‌ها برای تکمیل پروژه‌ها یا تأمین ماهواره از جمله موضوعاتی بوده که مورد انتقاد قرار گرفته است.

روزنامه سپاه پاسداران با اشاره به این که در یک برنامه تلویزیونی ۸۲ درصد شرکت کنندگان در رای گیری با حرکات از سرعت پیشرفت پروژه های فضایی ابراز نارضایتی کرده بودند نتیچه گرفته که به‌هم ریختگی تشکیلات فضایی، سردرگمی‌ها و اصطکاک‌های درون سازمانی منجر به توقف برنامه فضایی ایران و از هم گسستگی سیاست‌های فضایی در کشور شده است که برخی آن را به عنوان یک حرکت خواسته و مطلوب دولت یاد می‌کنند و برخی دیگر آن را اولین قربانی مذاکرات برجام می‌دانند.

یک کنگره

شهرام شهید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی در صفحه طنز شهروند از زبان محمد حسینی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته: به این نتیجه رسیده‌ایم مشکلاتی در کشور وجود دارد و نیاز به تغییر احساس می‌شود، انتظار داریم همه همکاری کنیم.

طنزنویس از زبان جهانگردی نوشته: دیر گفتی ویزا گرفتیم‌ هانی! و یک ساعت‌ساز افزوده: شما ساعتتون چند ساله خوابیده نه؟ چهار ‌سال دیر نیامدی؟، یوسف اباذری گفته: باز اینا میخوان بیان؟! گنجشک، پر... کلاغ، پر... جامعه‌شناسی هم پس برو و یک ناشر اظهار نظر کرده: تغییر می‌خواهیم جانم به قربانت ولی حالا چرا؟

به نوشته طنزنویس شهرونگ در همین زمان یک روانپزشک گفته: دقیقا از کی الان انتظار دارین؟ نمونه مطالعاتی جالبی است. مشکلات کشورهم گفته اند: ما خودمون آدم میشیم، سر به راه میشیم. شما جان ما زحمت نکشید تشریف نیارین. و وزیر ارشاد فعلی گفته: ما که احساس نمی‌کنیم. بد نیست با یک پزشک مشورت کنید. شاید مشکل دیگری است و حس‌تان اشتباه است. و یک ناشر دیگر افزوده: خب حالا شما هم دور بر ندار. همچین حس‌شان هم الکی نیست.

با آب شوخی نباید کرد

شهروند در سرمقاله خود با عنوان با آب شوخی نمی توان کرد نوشته: در کنار مشکلات و مسائلی که موجب افزایش فشار بر منابع آب شد، قدرتمندترشدن انسان درمصرف بهتر آب نیز واقعیت دارد، ولی واقعیت تلختر این است که ما نتوانسته ایم از این قدرت خود درجهت تعادل‌بخشی به زیست جمعی خودمان با طبیعت خشک ایران استفاده کنیم. در پروژه‌های انتقال آب، سدسازی، استخراج و مصرف آب‌های زیرزمینی در نهایت به وضعی گرفتار شدیم که دریاچه‌ها و تالاب‌های داخلی خشک شده‌اند یا درحال خشک‌شدن هستند.

ریزگردها یکی از نتایج این وضع است و بحران آب به‌ویژه آب‌های باکیفیت و مناسب برای شرب هر روز عمیق‌تر می‌شود و بسیاری از اختلافات منطقه‌ای داخل کشور را رقم خواهد زد. آب نه فقط موجب مشکلات در داخل کشور و میان مردم مناطق گوناگون و مهاجرت‌های ناخواسته و درنتیجه شکل‌گیری تبعات امنیتی می‌شود، بلکه درسطح منطقه‌ای میان کشورها نیز این بحران‌ها به مرحله خطرناکی رسیده است.

و در نهایت شهروند به این جا رسیده که: حل مسأله آب در ایران جز ازطریق یک اجماع نخبگانی و سیاسی میان همه جناح‌های کشور ممکن نیست. به نظر می‌رسد که سیاست‌های کلی کشور درباره آب باید تدوین شود. درباره خیلی از امور سیاست‌های کلی داریم، ولی درباره آب نداریم. چرا؟ باید سیاست‌های کلی درباره آب با توافق و اجماع نخبگان سیاسی تهیه و تصویب شود و جزییات آن نیز مورد توافق همه باشد و تمام سیاست‌هایی که در زمینه آب اجرا می‌شود، مطابق آن سیاست‌های کلی باشد، درغیر این صورت دیر یا زود با بحران عمیقی در زمینه آب مواجه می‌شویم که نه راه پیش داشته باشیم و نه راه پس. بحرانی که درحال حاضر هم می‌توانیم رگه‌هایی از آن را به روشنی ببینیم. خلاصه این‌که یادمان باشد با آب شوخی نمی‌توان کرد.

منبع تصویر، اعتماد

توضیح تصویر،

کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

علم‌الهدی از خراسان تا خوزستان

وقایع اتفاقیه در گزارشی درباره چهره های جنجالی نوشته احمد علم‌الهدی یکی از چهره‌های جنجالی عرصه سیاست در دهه اخیر بوده است. او هر بار با سخنرانی‌های جنجالی‌ موجی خبری به راه ‌انداخته است و از این رهگذر، تقریبا جریان‌های نزدیک به خط فکری او، استفاده سیاسی خود را می‌برند. این روند البته در اغلب تریبون‌های نماز جمعه مورد بهره‌برداری یکی از جریان‌های سیاسی کشور بوده است. از اظهارات توهین‌آمیز علم‌الهدی در سال ۸۸ علیه معترضان به انتخابات که آنها را گوساله و بزغاله خواند، تا اظهارات روز گذشته‌اش در نماز جمعه مشهد، ردی از جنجال را می‌توان یافت.

به نوشته این روزنامه: شاید بیش از هر کدام از اینها، ممانعت او از برگزاری کنسرت در شهر مشهد و سخنرانی‌های جنجالی‌اش درباره اینکه هر کس موسیقی می‌خواهد، مشهد را ترک کند، در ابعادی بزرگ‌تر در خراسان و در نهایت در همه ایران جلب توجه کرد؛ رویه‌ای که کج‌دار و مریز از سوی برخی از ائمه جمعه در شهرهای مختلف کشور تکرار شده ولی تقریبا ره به جایی نبرده است. مرور کوتاهی بر مواضع یکی، دو سال گذشته علم‌الهدی نشان می‌دهد او دائم سخنرانی جنجالی کرده و گاهی موجب تنش در فضای سیاسی و فرهنگی کشور شده است.

وقایع اتفاقیه به یادآورده که او سال ۹۴ در اظهاراتی عجیب از فتنه‌ای سخن گفت که قرار بود بدتر از سال ۸۸ باشد که البته برخلاف گمانه او نه‌تنها اتفاقی نیفتاد که یکی از انتخابات‌های پرشور مجلس و خبرگان رقم خورد و بسیاری از کاندیداهای مورد علاقه آقای علم‌الهدی در شهرهای بزرگ مانند تهران و البته به غیر ‌از مشهد از حضور در مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری باز‌ماندند. علم‌الهدی چندی پیش سیدمحمد خاتمی را عمله فتنه خواند و نسبت به موضوع آشتی ملی نیز اظهارنظر کرد و گفت: «مردم با اینها قهر هستند.» حالا امام‌جمعه مشهد در خطبه‌های روز گذشته‌اش گفته درحالی‌که مردم حاشیه مشهد در کثافت زندگی می‌کردند، مدیریت شهری، گلدان سر گذر آقای میلیاردر را روزبه‌روز عوض می‌کرد که او لذت ببرد.

دو سال پیش در همین روز

فضل الله یاری در سرمقاله همدلی به دو سال خود پرداخته زمانی که انتخابات مجلس خبرگان در جریان بود و مردم تهران از طریق شبکه‌های اجتماعی - بودند، خود را باخبر شدند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی دو نفری که رسانه‌ای هم نداشتند نیز بیشتر از طریق شبکه‌های مجازی پیام خود را به مردم تهران رساندند که «افراد هر دو لیست را انتخاب کنند» و «تکرار» کردند که «هر دو لیست».

به نوشته این مقاله روز هشتم اسفند به نیمه خود رسیده بود، که زمزمه‌ها خبر از نتیجه‌ای دور از انتظار می‌داد؛ فهرست امید، پیشتاز است و یک روز بعد مشخص شد که مردم تهران در انتخابات مجلس شورای اسلامی، اول نام ۳۰ نفر فهرست امید را نوشتند و ژنرال‌های اصول‌گرا در رتبه‌های ۳۰ تا ۶۰ توجه مردم را به خود اختصاص داده‌اند و همه سرمایه‌های اصول‌گرایی در شهر تهران از ورود به مجلس دهم بازماندند. از آن‌سو، رای مردم تهران در انتخابات مجلس خبرگان نیز دست‌کمی از این نتیجه نداشت و از ۱۵ نفری که حول محور آیت‌الله هاشمی به مردم عرضه شده بودند، ۱۴فر وارد مجلس خبرگان شدند و آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نفر پانزدهم این نتیجه شد و دو استوانه محکم جناح اصول‌گرا(آیت‌الله شیخ محمد یزدی و آیت‌الله مصباح یزدی) نیز با خبرگان وداع کردند.

مقاله همدلی به این جا رسیده که:شوک وارده به اصول‌گرایان، آن‌ها را به اظهارنظرهای عجیب واداشت و مردم تهران را اهل کوفه خواندند و راه‌‌یافتگان به مجلس خبرگان از این شهر را نیز«لیست انگلیسی.» در پشت این عناوین تحقیرآمیز، اما یک حقیقت نهفته بود که مردم در برابر بی‌توجهی و تحقیر، واکنش شدید نشان خواهند داد. اصول‌گرایان در سه انتخابات مجلس قبل از آن که به دلیل غیبت رقیب، پیروز انتخابات شده بودند، نشان نمی‌دادند که این پیروزی را مرهون حضور مردم در صحنه هستند. یعنی رفتار و گفتارشان چندان تناسبی با خواسته‌های مردم نداشت.

بیا وسط

منبع تصویر، قانون

توضیح تصویر،

کارتون علی میرایی، قانون

پدرام ابراهیمى در صفحات طنز بی قانون نوشته: زین پس با انتشار بیانیه‌هایی، شوق خدمت خودمان را نشان می‌دهیم و از سایر نامزدها نیز دعوت می‌کنیم شوق خدمت‌شان را نشان دهند تا خود مردم قضاوت کنند.همان‌طور که می‌دانید، این روزها انتخابات در مرحله «بیا وسط» «نه به جون خودم اصلا بلد نیستم»، «جون عمه بیا وسط، همین یه شبه دیگه»، «بلد نیستم ولی چون اصرار می‌کنی حالا یه چرخی می‌زنم» به سر می‌برد. البته مشاهده شده ساعت سه نصفه شب صاحب مجلس مجبور شده فرد خجالتی مذکور را با پارکت زیرپایش از جا کنده و در کوچه قرار دهد.

طنزنویس به کاندیدا توصیه کرده وقتی در صحنه هستید، کمی جلوی شوق خدمت خودتان را بگیرید و فکر چند سال بعد باشید که اقوام، فیلم ماجرا را دور هم می‌بینند.البته همه از این سبک «نمی‌آیم گفتن» استفاده نمی‌کنند و به طور مثال آقای حمید بقایی ساعتی یک بار تاکید می‌کند که: «می‌آیم و تا آخرش هستم» و دقیقا روشن نمی‌کند که آخرش کجاست. آخر تصور اینکه از دوره قبل آخرتری هم وجود داشته باشد، آسان نیست.

ایشان در آخرین بیانات خود، «این‌ها» را افشا نموده و گفته‌اند: «این‌ها دنبال رای پوپول‌ها هستند». این نشان می‌دهد توییت آقای داوری که با انتشار عکس ایشان و رییس دولت مهرورزی نوشته‌اند: «چون که گل رفت و گلستان شد خراب/ بوی گل را از چه جویی از گلاب»، کاملا درست بوده و گلاب‌گیری ایشان از خوشبوترین رییس دولت تاریخ ایران کاملا با موفقیت و دقت و حفظ غلظت صورت گرفته. منابع ما هم باخبر شده‌اند که فیلم تبلیغاتی آقای بقایی را تیم تبلیغاتی مایع ظرفشویی پریل به عهده گرفته و شعار ایشان این است: «بقایی، فقط یک قطره!»