تجمع مخالفان اعدام مجرمان مواد مخدر مقابل مجلس ایران

مجلس شورای اسلامی

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

مجلس ایران مشغول بررسی طرحی است که در صورت تصویب آن مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر تعدیل خواهد شد

عده‌ای از مخالفان اعدام مجرمان مواد مخدر، امروز شنبه ۷ اسفند، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. رسانه‌های ایرانی می‌گویند شماری از اعضای خانواده‌های متهمان و محکومان مواد مخدر هم در این تجمع حضور داشته‌اند.

خانواده‌های معترضان و محکومان جرایم مواد مخدر خواهان تخفیف در مجازات آنها شده‌اند.

یکی از حاضران در تجمع به ایرنا گفته است: "ما خواهان تصویب هر چه سریعتر طرح مجلس در مورد جایگزینی مجازات به جای اعدام برای محکومان جرایم مربوط به مواد مخدر هستیم تا مجازات افرادی که در زندان هستند، کاهش یابد."

ایلنا نوشته است که شرکت‌کنندگان در تجمع امروز از استان‌ها و شهرهای مختلف ایران به تهران رفتند.

مجلس ایران مشغول بررسی طرحی است که در صورت تصویب آن مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر تعدیل خواهد شد.

خبرگزاری برنا می‌گوید یکی از پلاکاردهای معترضان خطاب به نمایندگان مجلس نوشته است که "سخت‌گیری بیشتر شود اما اعدام آخرین راه است".

مطابق طرح مجلس ایران، که در کمیسیون قضایی به تصویب رسیده و باید در صحن علنی طرح شود، حکم اعدام در جرایم مواد مخدر به قاچاقچیان عمده و سابقه‌دار محدود می‌شود.

در حالی که مجلس ایران مشغول بررسی این طرح بوده است، چند ماه پیش رئیس قوه قضاییه از قاضی‌ها مجرمان محکوم به اعدام را "بدون تعلل" اعدام کنند.

برآورد می‌شود که بیش از دو سوم اعدام‌شدگان در ایران مجرمان مواد مخدر باشند. در میان کشورهایی که آمار ثبت شده از اعدام در آنها وجود دارد ایران بالاترین شمار سالانه اعدام نسبت به کل جمعیت را دارد.