ظریف: سپاه بیشترین حمایت را در مقابله با تروریسم داشته است

محمدجواد ظریف

منبع تصویر، Mehr

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، می‌گوید از نظر همه کشورها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی "بیشترین حمایت را از کشورهای همسایه در مقابله با تروریسم داشته است."

آقای ظریف در حالی این موضع را گرفته که رویترز گزارش می‌دهد دولت دونالد ترامپ درباره طرح "تروریستی" دانستن سپاه دچار تردیدهایی شده است.

خبرگزاری فارس از قول آقای ظریف نوشته است که "این تحرکات آمریکا هیچگاه منفعتی برای مردم آمریکا و این کشور نداشته" و اقدام علیه سپاه "صرفا باعث روشن‌تر شدن ماهیت آنهایی می‌شود که این اقدامات را انجام می‌دهند و حتما به صرف آنها نخواهد بود."

رویترز به نقل از منابعی در دولت آمریکا نوشته است که پیشرفت طرح تروریستی دانستن سپاه با توجه به هشدارهای مقام‌های امنیتی و دفاعی متوقف شده است.

یک مقام دولت آمریکا، به شرط فاش نشدن هویتش به رویترز گفته است که در صورت اعلام سپاه به عنوان سازمانی تروریستی هر گونه امکان مذاکره با ایران درباره هر مساله‌ای از بین می‌رود.

هم‌اکنون برخی از مقام‌ها و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند و آمریکا ایران و به ویژه نیروی قدس سپاه را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم می‌کند، اما طرح بررسی شده به دنبال اعلام کل سپاه به عنوان سازمانی تروریستی بوده است.

پیش از این مقام‌های اطلاعاتی و وزارت دفاع آمریکا نسبت به عواقب این کار هشدار داده بودند.

سپاه پاسداران در سال‌های اخیر در سوریه و عراق حضور نظامی چشمگیری داشته است.

وزیر خارجه ایران امروز با اشاره به همکاری نظامی ایران، سوریه و روسیه گفته است که مسائل امنیتی منطقه خاورمیانه تنها با همکاری همه کشورها حل می‌شود.