روزنامه های تهران، ناکارآمدی دولت یا مخالفان دولت

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار
ایران
توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول سیاست روز

روزنامه های امروز صبح تهران، یکشنبه هشتم اسفند با توجه به نزدیک شدن تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، نشان دادند که حمله مخالفان که مشغول تداریک رقیبانی هم در مقابل حسن روحانی هستند، شدت گرفته و از جمله این که دولت را متهم به ناکارآمدی می کنند.

این روزنامه ها در گزارش هایی از بیشتر شدن شانس فیلم فروشنده اصغر فرهادی برای دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی نوشته اند.

دولت در گردنه نارضایتی مردم

سیاست روز روزنامه مخالف دولت در گزارشی نوشته: تدوین طرح حضور حسن روحانی در انتخابات آتی، گام‌های آخر خود را سپری می‌کند و تیم "ستاد انتخاباتی" به علاوه "آلترناتیو خودی" برای حضور در رقابت مشخص شده است. "فعلا زود است" این پاسخ کوتاه حسن روحانی به پرسش مجری تلویزیون در گفت‌وگوی زنده خود با مردم در دی‌ماه سال جاری بود.

به نوشته این روزنامه:هرچند رئیس‌جمهور در این گفت‌وگو تلاش کرد تا نشان دهد دغدغه‌ای نسبت به انتخابات سال آینده ندارد، اما مجموع مطالب و فعالیت‌های دولتمردان و رسانه‌های حامی وی نشان می‌داد سلسله ناکامی‌های دولت در تحقق وعده‌های خود به مردم به ویژه در حوزه اقتصادی، عدم کسب نتیجه مطلوب از «برجام»، اداره کشور در بحران‌هایی چون بارش برف و باران و... باعث شده تا خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد دولت در سطوح بالا وارد گود انتخاباتی شده و برای بدست آوردن کلید پاستور به تقلا بیفتد.

سیاست روز مدعی شده: فوت اکبر هاشمی‌رفسنجانی به عنوان مهم‌ترین حامی حسن روحانی در سه سال و نیم گذشته، بر انبوه مشکلات وی افزوده و باعث شد تا او تکیه‌گاهی مهم را از دست دهد.

در ادامه این گزارش آمده: اکنون باید منتظر ماند و دید دولت برای عبور از گردنه سخت و صعب‌العبور نارضایتی روزافزون افکار عمومی از ناکارآمدی دولت یازدهم در اردیبهشت ۱۳۹۶ [که این روزها با بحران مدیریت حسن روحانی و وزرای وی در وضعیت دلخراش مردم خوزستان به دلیل گرد و غبار، راه افتادن سیل و عدم توانایی دولت در پیشگیری از سیل و پس از آن پیگیری مشکلات مردم چندین استان که در امواج به راه افتاده در خیابان‌ها گرفتار شدند این نارضایتی به شدت بالا رفت] چه طَرفی خواهد بست

ناکارآمدی دولت

کیهان در یادداشت روز امروز خود از همیشه جلوتر رفته و به جای انتقاد شدید از ناکارآمدی دولت اظهار عقیده که همه دولت ها دچار این مشکل بوده اند نوشته: اداره امور یک کشور که خطیر است‌، منطقا باید ضابطه‌مند‌ باشد و چارچوب‌های جدی‌ و بازدارنده‌ داشته باشد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به نظر حسین شمسیان در این مقاله: نظامات سیاسی مختلفی برای به سامان کردن امور و پرهیز از فرصت‌سوزی‌ها و حتی جلوگیری از رخنه عوامل دشمن در ساختار خودی و به عقب رانده شدن کشور، راهکارهای قانونی مهم و بازدارنده‌ای طراحی کرده‌اند. در کشور ما، قانون اساسی با تقسیم قوا، جلوی خود‌رایی در بخش‌های گوناگون حاکمیت را گرفته و ترتیبی داده که یک مقام اجرایی تنها مجری باشد نه تئوریسین و نظریه‌پرداز، یک مقام تقنینی، فقط قانون‌گذار باشد و نه قاضی و محکوم‌کننده این و آن و یک مقام قضایی، تنها و تنها قاضی باشد نه لابی‌گر و مصلحت‌اندیش و مذاکره‌کننده.

کیهان معتقد است باید برای اختیارات دولت که بلیه عظیم است فکری کرد وگرنه ماجرای عوض شدن دائمی راننده‌ها در مسیر یک سفر، کار را به جایی خواهد رساند که مسافران هرگز به مقصد نرسند. ساختار قانونی و قانون اساسی ما‌، در این موارد کاملا شفاف و روشن است و نمی‌توان نقصی متوجه آن کرد. ضعف در اجراست.

نتیجه این که روزنامه مخالف دولت معتقد است: بهانه همه دوره‌ها (از جمله این دوره) این است که فلان اقدام یا جلوگیری از فلان تخلف‌، موجب تضعیف دولت مستقر می‌شود! به پرونده فلان شخص پس از دوره مسئولیتش رسیدگی می‌شود (اگر بشود)! اگر فلان اقدام صورت بگیرد، این‌گونه اعلام می‌شود که در برابر برنامه‌های دولت سنگ‌اندازی شده و...! اینها و مواردی مشابه‌، نه پیش خدا حجتی است برای سکوت در برابر تخلفات و نه گره‌ای از کار فرو بسته مردم باز می‌کند.

محمدجواد اخوان هم در سرمقاله روزنامه جوان جمله ای نقل کرده درباره این که خشگسالی نتیجه ترویج منکرست نوشته: اگر تصور كنيد اين جملات را يكي از ائمه جمعه يا مدرسين حوزه بر زبان رانده است، سخت در اشتباهيد. اين جملاتي است كه دو روز پيش از بالاترين مقام اجرايي كشور، يعني رئيس‌جمهور شنيده شد.

روزنامه سپاه پاسداران ادامه داده: در اينكه اين گزاره‌ها بر مبناي آموزه‌هاي اسلامي و الهي است، ترديدي وجود ندارد، اما آنچه شگفت‌آور است طرح اين موضوع در سخنان رئيس‌جمهور است. ايشان پيشتر در جملاتي عجيب‌تر گفته بودند كه «مردم را به زور به بهشت نبريم» و البته بسياري اينگونه برداشت كردند كه اين جمله در تعارض با فريضه «امر به معروف و نهي از منكر» است. حال آقاي روحاني در گفته‌هايي ۱۸۰ درجه متفاوت، خشكسالي كشور و ريزگردهاي خوزستان را به زير پا گذاردن معروف و ترويج منكرات منتسب مي‌كنند. اكنون بايد از ايشان پرسيد آيا تخطئه اين فريضه خود از مصاديق بارز زير پا گذاردن معروف و ترويج منكرات نيست؟

توضیح تصویر،

کارتون مهدی عزیزی روزنامه شهروند

جعل خبر توسط مخالفان

ایران روزنامه دولت در پاسخ مخالفان و از جمله روزنامه های کیهان و وطن امروز و جوان که جمله ای را به رییس جمهور درباره خشکسالی و بحران خوزستان نسبت داده اند نوشته بعد از این نسبت ها پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، متن کامل سخنان روحانی را منتشر کرد که نشان دهد رسانه‌های منتقد دولت آن را تقطیع و در نتیجه معنی آن را عوض کردند.

جمله حسن روحانی به نوشته روزنامه ایران چنین است: «اگر با طبیعت بجنگیم، طبیعت با ما می‌جنگد. اگر حقش را ندهیم، از ما باز‌می‌ستاند. تالاب را رها کنید، خشک شود، هورالعظیم خشک شود، دریاچه فلان خشک شود، به زور از شما می‌ستاند ... می‌آید آنچنان فشاری بر شما می‌آورد، می‌گوید فکر کردید من اینجا یک موجود بی‌دفاعی هستم که هر کاری بخواهی بکنی؟ ... ناچار می‌شویم حقش را به او بدهیم ... ما نباید با طبیعت بجنگیم. چه شد الان خشکسالی شد؟ اینکه در روایات ما آمده اگر معروف را زیر پا گذاشتی، اگر منکر ترویج شد عذاب الهی می‌آید، بعضی از عذاب‌ها همین‌هایی است که ما می‌بینیم.

در ادامه سخنان حسن روحانی به نقل از روزنامه ایران آمده: ما فکر می‌کنیم که مقصود این است که ما دروغ گفتیم و بعد سیل آمد، نه! معروف و منکر فقط دروغ و نماز نیست، منکر دامنه‌اش بسیار وسیع است،. آباد کردن آباسرزمین، درختکاری و احیای سرزمین، نماز و روزه نیست، ولی جزو معروف است ... ما باید معروف‌ها را انجام دهیم. چه شد که گرد و غبار در ایران و منطقه شروع شد؟ یک‌روزه بود؟ ... این ماجرا سال‌ها طول کشیده، اشتباهات بشری و اقدامات ناحق، قدم به قدم ما را به اینجا رسانده. یک مقداری از آب دجله و فرات را ترکیه گرفته ... بخش هور عراق را صدام خشک کرد ... بعد جنگ شد و مشکلات پیش آمد، بعد خشکسالی شد.

مشکلات دولت اصولگرایان

نادر هوشمنديار در مقاله ای در وقایع اتفاقیه نوشته: در جامعه امروز ايران، اقتصاد، دغدغه همه شده است و در همه‌جا مي‌توان آدم‌هايي را ديد که با شناسه‌هاي متفاوت از طبقات مختلف به‌نوعي اقتصاد، شرايط حاکم بر آن و نقش دولت در افت‌وخيزهاي شاخص‌هاي اقتصادي را مورد بحث و حتي کنکاش قرار داده‌اند؛ البته اينکه مردم به موقعيت اقتصادي کشور توجه دارند و درباره آن گفت‌وگو مي‌کنند، اتفاق بسيار نيک و فرخنده‌اي است و حتما موجب شادماني خواهد بود که مردم تا به اين حد دنبال چرايي وضع اقتصادي خود و کشور هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داده که: شرايط اقتصادي در ايران در 10 سال گذشته، آن‌قدر سخت و دشوار بوده و آن‌قدر اين دشواري به زيان مردم و بدنه جامعه بوده است که تحليل شرايط اقتصادي از هر منظري هم که باشد، درواقع، حق مردم محسوب مي‌شود. آنها حق دارند که با زبان و نگاه خود، شرايط حاکم بر اقتصاد ايران را تحليل يا از آن گله کنند ولی در اين ميان نکته‌اي وجود دارد که به نظر مي‌رسد بايد از آن سخن گفت يا آن را به‌عنوان يک بحران اخلاقي در جامعه امروز ايران معرفي کرد.

در ادامه مقاله وقایع اتفاقیه آمده: اين بحران متوجه گروه‌هاي سياسي و برخي سامانه‌هاي مرجع در کنشگري سياست کشور است که از گرفتاري‌هاي اقتصادي مردم سوءاستفاده مي‌کنند و فضاي اقتصادي کشور را بهانه‌اي براي برخوردهاي سياسي با رقيب قرار مي‌دهند. حيرت‌انگيز آن است که اين‌گونه بر اقتصاد ايران و دولت بتازند در حالی که بخش زيادي از منتقدان دولت در حيطه‌هاي اقتصادي را دقيقا افرادي تشکيل مي‌دهند که در سال‌هاي 84 تا 92، بدترين سياست‌گذاري‌ها و بدترين عملکردهاي اقتصادي را داشتند يا از اين عملکرد‌های بد حمايت مي‌کردند.

مدرسه کپری بد نیست

در صفحه طنز شهروند از قول رئيس سازمان نوسازي مدارس نوشته شده : مدارس كپري مدارس بدي نيست، محيط باز هواي خوب، ويلاييه اصلا. وقتي به خاطر آلودگي، مدارس را تعطيل مي‌كنيم، همون بچه با پدر و مادرش مي‌روند در كوه و كمر چادر مي‌زنند! اونجا مي‌گيد كمپ، اينجا مي‌گيد كپري؟

در ادامه این طنزنوشته آمده: قرار است دانش‌آموزان كپري را به‌عنوان اردوي تفريحي ببريم سر كلاس‌هاي آجري من خودم آرزويم است در چادر عشايري درس بخوانم

نقش آیت الله

صادق زیباکلام در مقاله ای پیرامون آثار مفیدی که هاشمی رفسنجانی در صحنه و اقتصاد ایشان برگزیر شد در عین حال به ناکامی های وی نیز پرداخته و نوشته:يکي از بزرگ‌ترين ناکامي‌هاي وي تلاشش در اصلاح بنيادي اقتصاد ايران بود. او به‌درستي تشخيص داده بود که کليد رشد و توسعه، پيشرفت و سازندگي کشور در گرو کنارگذاشتن اقتصاد ناکارآمد دولتي ايران است و از همان ابتداي رياست‌جمهوري خود مصمم بود الگوي اقتصاد آزاد «آدام اسميت» را جايگزين اقتصاد دولتي رانتي- نفتي کشور کند. تصورش آن بود که با پايان‌يافتن جنگ با عراق، ثبات و آرامش سياسي و اجتماعي جايگزين تنش‌ها، درگيري‌ها و منازعات سال‌هاي نخست انقلاب شده بود و اين يعني راه براي اصلاحات بزرگ اقتصادي در ايران هموار شده است.

به نوشته این استاد دانشگاه: با وجود آرزو و عزم جدي‌اي که مرحوم هاشمي‌رفسنجاني براي رفرم بزرگ اقتصادي ايران در سر داشت، اقتصاد ما همچنان دولتي و وابسته به نفت باقي ماند. با اين تفاوت که امروزه بعد از گذشت قريب به دو دهه بعد از پايان رياست‌جمهوري وي، فساد را هم بايد به ناکارآمدي اقتصاد دولتي ايران بيفزاييم. او قريب به سه دهه پيش با تمام وجود باور داشت که مسير پيشرفت در ايران در گرو رفتن به سمت اقتصاد باز و آزاد است. درستي ديدگاه وي را امروزه موفقيت يک، دوجين از کشورهاي ديگر که مانند ايران به دنبال جهش اقتصادي بودند، به نمايش گذاشته‌اند.

و خلاصه مقاله شرق این که: ميراث ارزشمند هاشمي‌رفسنجاني نه در اقتصاد و سازندگي که اتفاقا در حوزه سياسي و اجتماعي است. او تندروي را تهديدي به مراتب جدي‌تر از خشک‌سالي، کم‌آبي، آلودگي محيط زيست، فرسايش خاک، دشمنان خارجي و ساير خطرات اين‌چنيني براي بقای نظام مي‌پنداشت. خودش معتقد بود که او همواره از اين شيوه فاصله داشته و به ميانه‌روي نزديک‌تر بوده است.

آمریکا علیه ایران در موصل

صلاح‌الدین هرسنی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: نبرد در موصل قبل از آنکه تلاش برای آزادسازی و بازپس‌گیری این شهر ... از داعش باشد به محلی برای نمایش راهبرد‌های تقابلی از سوی برخی بازیگران تبدیل شده است که بیش از سایرین در آن نقش کلیدی و محوری دارند. ایران و آمریکا دو بازیگری که ضمن تشریک مساعی در جهت مهار و مبارزه با داعش، هریک راهبردهای خاص خود را در تقابل یکدیگر دارند .

به نظر نویسنده هدف هدف اصلی و اصرار بر حضور آمریکا در نبرد موصل، جلوگیری از تعیین‌کنندگی نقش و نفوذ ایران است چراکه نبرد موصل این فرصت را برای آمریکا ایجاد کرد که بتواند راهبرد‌های ضدروسی و ضد‌سوری را به منظور مهار و انزوای ایران سازماندهی کند. به همین دلیل بود که آمریکا هر نوع پیشنهاد مبنی بر نقش ایران در نبرد موصل را رد کرد یا در اساس با آن مشکل داشت زیرا می‌دانست این نبرد می‌تواند موجب نزدیک شدن ایران به مرز‌های سوریه شود و همچنین فرصتی را برای «الحشد الشعبی» فراهم می‌کند تا تسلط میدانی را با محوریت ایران به دست گیرند و بتوانند آن را حفظ کنند.

در مقابل ایران نیز تمام تلاش خود را کرد تا دولت کنونی عراق را پیرو و عضو محور مقاومت کند.

تقسیر سیاسی جهان صنعت به این جا رسیده که: در همین راستا ایران تلاش دارد با حضور خود در نبرد موصل، اعتبار ائتلاف بین‌المللی در مقابله با تروریسم را زیرسوال ببرد. مهم‌تر از همه اینکه ایران می‌خواهد مرزهای سوریه را از مسیر موصل تحت کنترل خود داشته باشد تا بتواند در روند پشتیبانی از ارتش سوریه در آن ایفای نقش کند.

پیش بینی مقاله این است که: تداوم این وضعیت آینده نبرد موصل را با تناقض‌های زیادی مواجه می‌سازد. بدیهی است که این تناقض‌ها منافع و توافق‌های سیاسی بین طرف‌های محلی و منطقه‌ای و بین‌المللی را نیز با تردید مواجه می‌کند.تحت این شرایط و با توجه به تضاد و تقابل منافع بازیگران، بازنده اصلی این تقابل‌ها و تناقض‌ها مردم خسته و بحران‌زده عراق خواهند بود که امید به تحقق صلح و ثبات و آرامش برای آنها رویایی بیش نیست.

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

ایران در کانون اسکار ۲۰۱۷

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته: بامداد فردا نام برندگان نهایی جایزه آکادمی اعلام می‌شود در حالی که در این چند ماه و به‌ویژه در سه، چهار هفته اخیر حواشی بسیار زیادی دامنگیر دوره هشتاد و نهم اسکار شده و اجرایی شدن قانون جدید دولت آمریکا درباره ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور، مناسبات و معادلات این دوره از جایزه اسکار را در بخش بهترین فیلم خارجی زبان به کلی تغییر داده است. در این بخش فیلم «فروشنده» آخرین ساخته کارگردان اسکاری ایران، ‌اصغر فرهادی که پیش از این جوایز بهترین بازیگری و بهترین فیلمنامه جشنواره کن را کسب کرده بود، یکی از نامزدهای پنج‌گانه است.

به نوشته این گزارش: تا پیش از روی کار آمدن دونالد ترامپ، به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، تحلیل‌ها و نظرسنجی‌ها درباره برندگان این بخش جایزه اسکار سه فیلم «مردی به نام اوه»، «فروشنده» و «تونی اردمان» را در کانون توجه قرار می‌داد. این در حالی بود که عمده منتقدان و کارشناسان سینمایی جهان توجه بیشتری به فیلم آلمانی تونی اردمان نشان می‌دادند و پیش‌بینی می‌شد که خانم مارن آده، فیلمساز آلمانی در روز هشتم اسفند بخت در دست گرفتن تندیس طلایی اسکار را داشته باشد، اما تغییر بزرگ سیاسی در آمریکا معادلات پیش‌بینی جایزه آکادمی را هم تغییر داد.

گزارش دنیای اقتصاد با اشاره به این که هنرمندان وسینمادوستان آمریکایی در یک گردهمایی که بیرون ساختمان آژانس سینمایی UTA در بورلی هیلز برگزار شد، به سیاست‌های دولت ترامپ اعتراض کردند و پیام ویدئویی اصغر فرهادی را نیز که به همین دلیل ضبط شده بود برای حاضر ان پخش کردند. آژانس سینمایی UTA چندی پیش اعلام کرده بود که در اعتراض به فرمان اجرایی تبعیض‌آمیز ترامپ و در حمایت از اصغر فرهادی مهمانی پیش از مراسم اسکار را لغو کرده است و به جای آن یک گردهمایی اعتراضی برگزار خواهد کرد.

توضیح تصویر،

به فراموش شدگان جنگ کار اردشیر رستمی، ایران

مردم شادی می خواهند

امیرعباس نخعی در سرمقاله همبستگی با نقل جمله ای از رییس جمهور روحانی نوشته: لزوم توجه به شادی و خنده مردم مدت هاست که از برنامه های مجریان رخت بر بسته.نه تنها مجریان بلکه کمتر کسی در این جامعه به شادی خود و دیگران فکر می کند و یا اگر هست با نگاه متعجب مردم مواجه می شود و کنایه «عجب دل‌خوشی داره»مواجه می شود. مشکلات زندگی نه تنها در ایران بلکه جزو لاینفک جامعه امروز بشری است. در کمتر جامعه ایست که مردم روزانه با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم نکنند، از مشکلات داخلی گرفته تا جنگ ها ، فقر و گرسنگی و پدیده نوظهور داعش و ترور.

بالاترین مقام اجرایی کشور نوروز و فراسیدن سال نو را دستمایه انذار خود قرارداده و مردم را به شادی فرا خوانده است و از همه می‌خواهد که به شادی مردم در آستانه سال نو کمک کنند تا همه دست به دست هم غم ها را فراموش کرده و با شادی سال نو را شروع کنیم.

می توان فضای شادی را تمرین کرد و این گمشده جامعه را به جامعه باز گرداند و در آغوش کشید.مردم و دولت و همه دستگاه ها به ویژه اعضای شوراهای شهر و شهرداری ها می توانند دراین راستا به مردم و دولت کمک کنند تا مصیبت ها و فجایع را پشت سر گذارند و با شادی و داشتن جامعه ای خندان سال را عوض کرد.

این نخستین بار است که یک مقام اجرایی به صراحت برای لبخند زدن مردم فراخوان می دهد پس همه باید مهربان بودن با مردم را در دستور کار قرار دهند و مردم مهربان تر بودن با هم را تمرین کنند.

سفر به سیاره جدیدالاکتشاف

آیدین سیارسریع در صفحه طنز شهروند با اشاره به خبر کشف سامانه ای با هفت ستاره که کمربند حیات در آن محتمل است

نوشته: یعنی وجود آب در آنها تأیید شده و قاعدتا مشکل دستشویی ندارند. گازپیک‌نیکی و منقل و توپ والیبال را هم قرار شده ما خودمان از زمین ببریم آنجا به امید خدا. از آنجا که زمین در آینده‌ای نزدیک قابل سکونت نیست و به خرابه‌ای بی‌آب و علف تبدیل می‌شود که گاهی موجودات معتاد فضایی برای تزریق و عملیات به کنار و گوشه آن می‌روند باید از همین امروز برای سفر به سیارات قابل سکونت برنامه‌ریزی کنیم تا در آینده فرزندانمان بتوانند مانند نیاکان خود به سطح سیارات دیگر هم مثل سطح زمین [...] چیز کنند ... کود بدهند و به پرورش درخت و گل و گیاه بپردازند.

به نظر این طنزنویس: ما در اولین اقدام باید ٨٠‌درصد منابع آبی زیرزمینی و روزمینی و فرازمینی تراپیست وان را ببندیم به کشت هندوانه! چرا؟ چون ما ایرانی هستیم و تابستان و شب یلدا بدون هندوانه کهیر می‌زنیم. البته از اتاق فرمان اشاره می‌کنند که ستاره تراپیست وان یک ستاره کوتوله فراسرد است و ممکن است با خوردن هندوانه سردی کنیم،

خلاصه صفحه طنز شهرونگ این که: ولی این نباید باعث شود که ما لحظه‌ای از به چاک‌دادن منابع آبی این منظومه دلسرد شویم. به جایش از مسافران گرامی به مقصد تراپیست وان می‌خواهیم حتما فلاسک آب داغ و نبات و چوب دارچین برای پیشگیری همراه داشته باشند که اگه بترکین هم فضاپیما وسط راه نگه نمی‌داره!