احمدی‌نژاد در نامه به ترامپ خواستار اصلاح نظام سیاسی آمریکا شد

ترامپ و احمدی نژاد حق نشر عکس Getty

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، به دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، نامه نوشته و از او خواسته که نظام انتخاباتی و سیاسی آمریکا را اصلاح کند، با احترام به زنان نقش آنان را در مشارکت و رهبری در نظر بگیرد و مانع "دست‌اندازی" آمریکا به منافع کشورهای دیگر شود.

بیشتر تاکید نامه بر این است که آقای ترامپ رویه سابق آمریکا را تغییر دهد و به حقوق سایر ملت‌ها احترام بگذارد.

او از انتخاب آقای ترامپ استقبال کرده و گفته که این انتخاب "خارج از اراده هیات حاکمه و جریان اصلی پشت صحنه آمریکا بوده است."

در متن این نامه که بعضی از خبرگزاری‌های ایران به زبان فارسی و انگلیسی منتشر کرده‌اند، آقای احمدی‌نژاد ۱۰ توصیه به رییس جمهور آمریکا کرده و گفته این نامه را نه به معنای "رایج سیاسی" بلکه به عنوان نامه "یک انسان به انسان دیگر" و از سر "علاقه‌مندی و دلسوزی به مردم آمریکا" نوشته و از آقای ترامپ انتظار دارد که با همین دید آن را مطالعه کند.

او خطاب به آقای ترامپ گفته است: "من و شما نیز مانند دیگر انسان ها بنده و مخلوق خداوند یگانه هستیم و برای زندگی جاوید خلق شده‌ایم. خداوند ما را برای دشمنی، برتری‌جویی و تجاوزطلبی خلق نکرده است."

احمدی‌نژاد در این نامه گفته از آنجا که با بسیاری از شخصیت‌های گوناگون پنج قاره جهان ملاقات کرده این نامه می‌تواند دیدگاه‌های ملت‌های دیگر هم تلقی شود.

گاهشمار نامه‌نگاری‌های محمود احمدی‌نژاد با آمریکا

حق نشر عکس ILNA
Image caption آقای احمدی نژاد بیش از هر رییس جمهور دیگری در ایران به روسای جمهور آمریکا نامه نوشته است

در یکی از توصیه‌ها، رییس جمهور سابق ایران به آقای ترامپ گفته است که در زمینه "تروریسم" بیشتر گروه‌های تروریستی شناخته شده امروز دنیا، "از سوی دستگاه‌های امنیتی آمریکا پایه‌گذاری، تجهیز و تقویت می‌شوند". براساس همین ادعا او از دونالد ترامپ خواسته که با قطع منابع مالی این گروه‌ها باعث "خوشحالی و سپاس همگان به ویژه ملت‌های تحت ستم" شود.

در این نامه همچنین بر انتقادهای آقای ترامپ از نظام اقتصادی و سیاسی آمریکا تایید و نوشته شده است: "جنابعالی اعلام کرده‌اید که خزانه‌داری کل آمریکا طی چند سال حدود ۲۳ هزار میلیارد دلار دارایی کاغذی خلق کرده است. معنای این سخن آن است که با سوء‌استفاده از جهان‌روایی دلار و بدون کار و تلاش یا ارائه کالا و خدمات، این رقم از جیب ملت‌های جهان برداشته شده است. متاسفانه این سرقت بزرگ و مدرن به نام مردم آمریکا ولی در واقع به نفع عده ای خاص انجام شده است. این بدان معناست که دولت و هیات حاکمه آمریکا به همین مقدار به دیگر ملت ها بدهکارند. گمان ندارم که مردم آمریکا به این بزرگترین دستبرد تاریخ راضی باشند."

محمود احمدی‌نژاد، بیش از هر رییس جمهور دیگری در ایران به روسای جمهور آمریکا و به طور عمده باراک اوباما نامه نوشته است.

رییس جمهور سابق ایران در جایی دیگر از نامه زنان را "مظهر جمال خداوند و زیباترین و ارزشمندترین هدیه خداوند" توصیف کرده و ابراز امیدواری کرده که در آمریکا زنان در ساختن جامعه مطلوب مشاکرت و رهبری موثر و سازنده داشته باشند.

او پیشرفت آمریکا را محصول مهاجرت نخبگان و دانشمندان از جمله مهاجران "میلیونی" ایرانی در این کشور دانسته و خواستار احترام به آنان شده است.