واکنش سازمان اطلاعات سپاه به انتقاد وزارت اطلاعات: گلایه‌ای نداریم

حسین نجات

منبع تصویر، Fars

توضیح تصویر،

حسین نجات به تازگی جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه شده است

سرتیپ حسین نجات (زیبایی‌نژاد)، جانشین ریاست سازمان اطلاعات سپاه در واکنش به اظهارات یک مسئول وزارت اطلاعات گفته است که فعالیت‌های این نهاد اطلاعاتی سپاه با وزارت اطلاعات هماهنگ است.

به گزارش خبرگزاری‌ها سرتیپ نجات امروز دوشنبه ۹ اسفند گفته است "چنانچه تمامی فعالیت‌های اطلاعات سپاه به نام وزارت اطلاعات هم منتشر شود، ما هیچ گلایه‌ای نداریم."

او گفته است اختلاف نظر بین اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات کشور، در شورای هماهنگی اطلاعات که ریاست آن بر عهده وزیر اطلاعات است "حل و فصل" می‌شود.

اظهارات آقای نجات تازه‌ترین تحول در درگیری لفظی بین نهاد اطلاعاتی سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات ایران است.

روز یکشنبه ۸ اسفند یک مقام مسئول در وزارت اطلاعات ایران به رسانه‌ها گفته بود که علیرغم ادعای یکی از فرماندهان اطلاعاتی سپاه پاسداران، در برخی از عملیات‌های اطلاعاتی از جمله دستگیری عبدالمالک ریگی و تبادل زندانیان با آمریکا، فقط وزارت اطلاعات مسئول و دخیل بوده و هیچ نهاد دیگر اطلاعاتی دخالت نداشته است.

اشاره این مقام وزارت اطلاعات ایران - که نامش فاش نشده - واکنشی بود به ادعاهای چند روز پیش سرتیپ نجات که در "نخستین یادواره ۳۹ شهید سازمان اطلاعات سپاه" در استان بوشهر گفته بود عملیات اطلاعاتی خنثی کردن فعالیت گروهی برای حمله در روز ۲۲ بهمن، بازداشت عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، و تبادل زندنی‌ها با آمریکا به عهده سازمان اطلاعات سپاه بوده است.

اما اکنون آقای نجات تاکید می کند که "آنچه بنده بیان داشته‌ام، در جمع خانواده شهدای اطلاعات سپاه بوشهر بود که بسیاری از آنها قبل از تأسیس وزارت اطلاعات به درجه رفیع شهادت نائل شده‌اند و هم کارکنان اطلاعات سپاه و هم بسیاری از کارکنان قدیمی وزارت اطلاعات آنها را جزو همکاران مشترک خود می‌دانند."

آقای نجات افزوده در آن جلسه "دستگیری ریگی به عناصر اطلاعاتی جمهوری اسلامی و سربازان گمنام امام زمان" (که در ادبیات جمهوری اسلامی اشاره به نیروهای اطلاعاتی کشور است) "نسبت داده شد و از ارگان خاصی نام برده نشد."

سرتیپ نجات همچنین گفته است درباره دستگیری‌های قبل از ۲۲ بهمن "به صورت اختصاصی از وزارت اطلاعات نام برده شده" اما تاکید کرده که "در مورد دستگیری جیسون رضائیان و عملیات اطلاعاتی مربوطه نیز اشاره شد که این اقدام توسط اطلاعات سپاه پاسداران انجام پذیرفته و به واسطه آن توانستیم بخشی از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران را آزاد کنیم."

در ایران نهادهای مختلف اطلاعاتی فعال هستند. وزارت اطلاعات بخشی از بدنه دولت است و چند نهاد اطلاعاتی تحت کنترل سپاه پاسداران است: اطلاعات سپاه، حفاظت اطلاعات سپاه و حفاظت سپاه. برخی دیگر از نهادهای نظامی و انتظامی کشور نیز دستگاه‌های اطلاعاتی خود را دارند.

به گفته خبرنگاران، تعدد سازمان‌های امنیتی - اطلاعاتی در ایران، معمولا عامل بروز ناهماهنگی و حتی اختلاف میان این سازمان‌ها بوده است.