روسیه مذاکره با ایران برای خرید روزانه صد هزار بشکه نفت را تایید کرد

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و بیژن زنگنه، وزیر ایران

منبع تصویر، Shana

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه مذاکره با ایران برای خرید ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، آقای نواک امروز سه شنبه ۹ اسفند (۲۷ فوریه) به خبرنگاران گفت دو طرف در حال مذاکره بر سر "مفاد" قرارداد احتمالی هستند.

هفته پیش بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران پس از دیدار با همتای روس خود در تهران گفته بود کشورش بر اساس توافقنامه ای روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام به روسیه صادر خواهد کرد.

آقای زنگنه زمان نهایی شدن این توافقنامه را "دو هفته" دیگر اعلام کرده بود.

قرار است نفت خریداری شده از ایران به کشورهایی صادر شود که روسیه تعیین می‌کند.

بر اساس اعلام وزارت نفت ایران نیمی از پول نفت خریداری شده به صورت "نقد" به ایران پرداخت می‌شود و نیم دیگر به صورت کالا و خدمات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

ببینید:

چرا روسیه از ایران نفت می‌خرد؟

روسیه به همراه عربستان در حال حاضر بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام در جهان محسوب می‌شوند.

در ماه دسامبر و پیش از اجرایی شدن توافق کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در کاهش عرضه نفت، روسیه حتی از عربستان، رقیب دیرینه خود هم پیشی گرفت.

تولید نفت روسیه در این ماه، ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار بشکه در روز بود و این در حالی بود که تولید نفت عربستان سی هزار بشکه در روز از روسیه کمتر بود.

منبع تصویر، AP

بیشتر بخوانید:

با توجه به حجم بالای تولید نفت روسیه اساسا این کشور نیاز "مبرم" به نفت ایران ندارد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران درباره قرارداد آتی فروش نفت به روسیه گفته است: "روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت خام ایران به روسیه تحویل و به مقاصدی که این کشور اعلام می‌کند، صادر خواهد شد."

بنابراین نفت فروخته شده ایران ممکن است به جای حرکت به سمت روسیه، مقاصد صادراتی روسیه که خود این کشور آنها را تعیین می‌کند برود.

یکی از سناریوهای محتمل صادرات نفت به هند و کشورهایی است که برای روسیه "هزینه‌بر" است.

حدود سه ماه پیش شرکت "روس‌نفت" روسیه حدود نیمی ازسهام "اسار اویل" بزرگترین گروه پالایشی هند، را به ارزش ۱۳ میلیارد دلار خرید. روسیه بالقوه دو مسیر برای انتقال نفت خود به پالایشگاه اسار در هند دارد. یک راه انتقال نفت از طریق دریای سیاه به هند است که به دلیل محدودیت‌های عبور از تنگه بسفر و کانال سوئز هزینه‌ حمل‌و‌نقل‌ بالا خواهد رفت و راه دوم انتقال از طریق شمال اروپا است که این هم به دلیل طولانی بودن مسیر مقرون به صرفه نیست.

خرید نفت از ایران به خوبی می‌تواند مشکل انتقال نفت روسیه به هند و کشورهای نزدیک را برطرف کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران قرار است طی هفته‌های آینده و در ماه مارس به روسیه سفر کند و انتظار می‌رود قرارداد فروش نفت ایران به روسیه هم بنابر گفته وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه پیش از این سفر نهایی شود.

بعضی منتقدان ازدریافت کالا و خدمات در قبال نیمی از نفت صادراتی ایران انتقاد کرده‌اند. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران البته گفته است: "این به معنی تهاتر نیست."