وزارت خارجه ایران نامه‌نگاری ظریف با همتای آمریکایی‌اش را تکذیب کرد

وزارت خارجه ایران

منبع تصویر، Mehr

وزارت خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای گزارش‌ها نامه‌نگاری محمدجواد ظریف، وزیر خارجه این کشور با رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش را رد کرده و این "ادعا" را "بی اساس، کذب و متوهمانه" خوانده است.

این بیانیه در پاسخ به اظهارات جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران منتشر شده که گفته بود آقای ظریف به وزیر خارجه جدید آمریکا نامه نوشته است.

در بیانیه‌ وزارت خارجه ایران آمده است از "بداندیشی‌های وهم‌آمیز آقای کریمی قدوسی" ابراز تعجب کرده و او را به " اصرار و لجاجت در ادامه طرح ادعاهای کذب... با هدف تشویش افکار عمومی و خودنمایی" متهم کرده است.

پیش از این باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از آقای کریمی قدوسی نوشت که محمدجواد ظریف و رکس تیلرسون با یکدیگر نامه‌نگاری کرده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای گفته است: "در پی ارسال این نامه وزیر خارجه ایران ۴ درخواست را از رکس تیلرسون مطرح کرد که امیدواریم وزیر خارجه این موضوع را تکذیب نکند چراکه هرچه گفته می شود بر اساس واقعیات است."

بیشتر بخوانید:

آقای کریمی قدوسی همچنین گفته است وزیر خارجه ایران در نامه "منتسب" به او از همتای آمریکایی‌اش خواسته که برجام را پاره نکند چون به گفته او در غیر اینصورت ایران از آمریکا به دلیل نقض برجام به شورای امنیت شکایت خواهد کرد.

او همچنین مدعی شده است که آقای "ظریف در پی این نامه به وزیر خارجه جدید آمریکا پیشنهاد می‌دهد که ملاقات دوجانبه محرمانه در استانبول ترکیه برگزار شود."

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

جواد کریمی قدوسی از نمایندگان محافظه‌کار مجلس و منتقد دولت حسن روحانی است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این اولین باری نیست که این نماینده مجلس ایران، جواد ظریف را به تلاش برای ارتباط با دولت جدید آمریکا متهم می‌کند.

دو ماه پیش جواد کریمی قدوسی در مجلس گفته بود: "با وجود اطمینان دادن جان کری [وزیر خارجه آمریکا] به آقای ظریف برای پیروزی دموکرات‌ها، پس از آنکه ترامپ رای آورد آقای ظریف تلاش بسیاری کرد که بتواند با تیم ترامپ مخصوصا وزیر امور خارجه‌اش ارتباط بگیرد".

آقای کریمی قدوسی مدعی شده بود وزیر خارجه ایران "از طریق خانم موگرینی [مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا]" این ارتباط را برقرار کرده است.

در پاسخ به این ادعا وزارت خارجه هم بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن گفت: "متاسفانه ایشان(جواد کریمی قدوسی) در ادامه سلسله بداخلاقی های خود اتهامات واهی و ناراست دیگری را به وزارت امور خارجه و شخص وزیر محترم امور خارجه نسبت داده است که حتی به نظر می‌رسد با توجه بی‌مبالاتی ایشان در اظهارات نادرست و خلاف واقع، ارزش تکذیب نیز نخواهد داشت".

تنش بین این نماینده مجلس و جواد ظریف به این دو مورد محدود نمی‌شود.

باز هم دو ماه پیش، جواد کریمی قدوسی بعد از برگزاری یک نشست محرمانه میان وزیر خارجه ایران و اعضای کمیسیون امنیت ملی٬ نسخه‌ای از سخنان منسوب به وزیر خارجه را میان نمایندگان توزیع کرد.

آقای کریمی قدوسی در این جلسه حضور نداشت.

در این نسخه گفته شده بود که آقای ظریف به "اشتباه" خود در قضیه برجام "اعتراف" کرده است. اما وزارت خارجه ایران این سخنان را تحریف شده و دروغ خواند.

بیشتر بخوانید: