حال نوزاد ایرانی که عمل او به دلیل دستور مهاجرتی عقب افتاد 'خوب است'

مخالفت با فرمان ترامپ حق نشر عکس JOE RAEDLE/GETTY IMAGES
Image caption معترضان به دستور مهاجرتی ترامپ که بعدا توسط دادگاه معلق شد

پزشکان معالج یک دختر ۴ ماهه ایرانی که مبتلا به یک نوع بیماری نادر قلبی بود پس از عمل او که به دلیل طرح مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا با کمی تاخیر انجام شد می گویند حال او درحال بهبود است.

خانواده فاطمه رشاد می خواستند او را ماه پیش برای عمل به آمریکا ببرند که به سد دستور مهاجرتی دونالد ترامپ دایر بر منع اجازه سفر شهروندان ایران و شش کشور عمدتا مسلمان دیگر برخوردند.

اما فاطمه و خانواده اش چند روز بعد با گرفتن معافیت از آن دستور وارد شهر پورتلند در ایالت اورگان شدند جایی که اقوام آنها زندگی می کنند. صدور معافیت همزمان بود با دستور دادگاهی در ایالت واشنگتن که حکم مهاجرتی آقای ترامپ را معلق کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس فاطمه رشاد روز جمعه ۱۷ فوریه در بیمارستان کودکان دورنبچر تحت عمل جراحی قرار گرفت. این بیمارستان در رسیدگی به بیماری های کودکان تخصص دارد.

پزشکان گفتند عمل از آن جهت پیچیده تر از معمول بود که نوزادان مبتلا به این مشکل معمولا چند روز تا چند هفته بعد از تولد تحت عمل قرار می گیرند نه چند ماه. او برای مشکلی که بر سرخرگ ها اثر می گذارد (تاب خوردگی سرخرگ) نیازمند عمل بود.

با این حال پزشکان معالج روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفتند تاخیر سفر به آمریکا احتمالا تاثیری بر حال او نداشته است.

دکتر لوری آرمزبی از مقام های بیمارستان گفت: "قلب بچه واقعا خوب کار می کند. ما خیلی خوشحالیم عمل خوب پیش رفته و فکر می کنیم حالش کاملا خوب خواهد شد و یک زندگی خوب و سالم خواهد داشت."

نوزاد هنوز در بخش مراقبت های ویژه بستری است.

صمد تقی زاده عموی فاطمه که شهروند آمریکاست و در کنفرانس خبری دوشنبه حاضر شده بود از تیم پزشکان و همچنین سناتور جف مرکلی، اندرو کومو فرماندار نیویورک و وکلای مهاجرت که به گرفتن معافیت برای فاطمه کمک کردند قدردانی کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس او گفت: "در ابتدا هیچ امیدی نداشتم خانواده ام بتوانند بیایند. اما سعی ام را کردم و از کمک مردم در آمریکا شگفت زده شدم."

کیت براون فرماندار اورگان در زمان انعکاس خبر منع ورود فاطمه رشاد گفته بود: "قابل سرزنش است که یک نوزاد که قرار بود برای دریافت مراقبت های نجات بخش پزشکی به اورگان بیاید نتوانسته به آن دسترسی پیدا کند."

قانونگذاران در مجلس ایالتی اورگان با ارسال نامه ای به رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از او خواستند با دادن معافیت اجازه سفر او به آمریکا را فراهم کند.

فرماندار نیویورک هم منع ورود فاطمه را یکی از "تاسف آورترین و زشت ترین" عواقب دستور اجرایی رئیس جمهور آمریکا خواند.