بنیاد شهید: ۲۱۰۰ 'مدافع حرم' کشته شده‌اند

رئیس بنیاد شهید حق نشر عکس Mehr

محمدعلی شهیدی، رییس بنیاد شهید ایران می‌گوید تعداد کسانی که به گفته او برای "دفاع از حرم" جان خود را از دست داده‌اند به ۲۱۰۰ نفر رسیده است.

"مدافع حرم" در ادبیات سیاسی حکومت ایران به نیروهای شبه‌نظامی غیرسوری گفته می‌شود که توسط ایران سازماندهی شده و عمدتا در جنگ نیابتی سوریه شرکت دارند.

بیشتر این افراد را نیروهای سپاه پاسداران و بسیج تشکیل می‌دهند و اکثر کشته شده‌های ایران نیز از این دو نهاد نظامی بوده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایران، رئیس بنیاد شهید گفته است: "هم‌اکنون ۲۱۰۰ شهید مدافع حرم داریم که راه شهدا همچنان مفتوح است."

آقای شهیدی جزئیاتی درباره ملیت کشته شدگان ارائه نکرده است اما دیروز دوشنبه ۱۶ اسفند (۶ مارس) خبرگزاری تسنیم در خبری که بعدا آن را حذف کرد به نقل از عابدین عابدی‌مقدم، مدیرکل بنیاد شهید استان خراسان‌رضوی گفته بود: "شورای عالی امنیت ملی با پیشنهاد آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی مبنی بر اعطاء تابعیت به اتباع خارجی مدافع حرم موافقت کردند و مصوبه‌ای گذاشتند تا در استان‌ها کارگروهی برای احراز هویت و اعطاء تابعیت به این افراد تشکیل شود."

اما دبیرخانه شورای امنیت ملی ایران البته با صدور اطلاعیه‌ای خبر مربوط به اعطای تابعیت به بستگان درجه یک اتباع خارجی "مدافع حرم" را غیردقیق خواند و این گزارش را تأیید نکرد.

بیشتر بدانید:

حق نشر عکس TASNIM
Image caption خبرگزاری تسنیم مدتی بعد از انتشار این خبر، آن را از خروجی خود حذف کرد

کمتر از یک سال پیش مجلس ایران در مصوبه‌ای دولت را مجاز به اعطای تابعیت ایرانی به خانواده اتباع خارجی "مدافع حرم" کرد.

در این مصوبه آمده بود: "دولت مجاز است به همسران، فرزندان و والدین شهدای دارای تابعیت خارجی (غیرایرانی) که در هشت سال دفاع مقدس یا بعد از آن در راستای مأموریت‌های محوله از سوی مراجع ذیصلاح، به شهادت رسیده‌اند حداکثر یک سال پس از تقاضای تابعیت، تابعیت ایرانی اعطاء کند."

حدود یک ماه پیش هم بنیاد شهید اعلام کرد که بیش از هزار نفر از خانواده‌های نیروهای ایرانی که در جنگ سوریه کشته‌اند، تحت پوشش این بنیاد در آمده‌اند.

در سال‌های اخیر علاوه بر صدها ایرانی که در سوریه کشته شده‌اند، ده‌ها مهاجر ساکن ایران نیز در نبرد کنار نیروهای وفادار به بشار اسد کشته شده‌اند.

اغلب آنها اهل افغانستان بوده‌اند، اما اتباع کشورهای دیگر هم در میان آنها بوده است.

بعضی از پناهجویان افغان که خود را به اروپا رسانده‌اند، می‌گویند به آنها در مقابل حضور در جنگ، وعده اجازه اقامت دائم در ایران و حقوق بالا داده شده بود.

مطالب مرتبط