محمدعلی جعفری: پاسداران و فرماندهان حق دخالت سیاسی در انتخابات را ندارند

حق نشر عکس Mashreghnews.ir
Image caption سرلشکر جعفری گفته دستگاه‌های نظارتی سپاه موظف شده‌اند با سپاهیانی که به دخالت سیاسی در انتخابات بپردازند "بدون اغماض برخورد کنند"

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران اعلام کرد: "احدی از پاسداران و فرماندهان سپاه همانند گذشته حق دخالت سیاسی و جناحی در انتخابات و تخریب کاندیداها را ندارند."

+ معاون سپاه: باید مرز دخالت نیروهای مسلح در انتخابات و روشنگری درباره احزاب مشخص باشد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سرلشکر جعفری امروز سه شنبه ۱۷ اسفند در سخنانی در جمع فرماندهان سپاه افزود: "دستگاه‌های نظارتی در سپاه موظف شده‌اند اجرای این مهم را با حساسیت و دقت به طور مستمر دنبال‌گیری و کنترل کرده و با متخلفین بدون اغماض برخورد کنند.

+ "بین سطور 'سیاست های کلی نظام' در مورد انتخابات ایران

نیروهای نظامی ایران مطابق قانون از دخالت در انتخابات منع شده اند اما در دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری و مجلس، بسیاری از اصلاح طلبان و برخی محافظه کاران سپاه را به دخالت غیرقانونی در انتخابات متهم کرده اند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، ۱۰ روز پیش نسبت به استفاده از امکانات عمومی برای تبلیغات انتخاباتی هشدار داد و گفت که باید در مقابل تخلف احتمالی "یک نیروی نظامی" ایستاد.

آقای روحانی در سخنانی در جمع مسئولان اجرایی انتخابات تاکید کرد: "چنانکه یک نیروی نظامی، مسلح و امنیتی تخلف کند باید در مقابل آن بایستیم و اعتراض کنیم."

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ نیز، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران نسبت به دخالت احتمالی سپاه در انتخابات و اقدامات کسانی که :می‌خواهند انتخابات را مدیریت و مهندسی کنند" هشدار داد.

این سخنان آقای احمدی نژاد پس از آن بیان شد که علی سعیدی نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران گفته بود: "وظیفه ذاتی ما مهندسی معقول و منطقی انتخابات است." وی البته افزوده بود که سپاه "چارچوب‌ها و معیارها" را در انتخابات تبیین می‌کند و "این به معنای دخالت در انتخابات نیست".

آقای سعیدی در آن زمان، بعد از خبرساز شدن اظهارات خود گفت: "من نمی‌خواهم برخی را که اشتباهاتی مرتکب شده‌اند تبرئه کنم، اما این به معنای دخالت سپاه در انتخابات نیست."

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ایران، روز ۲۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد.