حجت‌الله ایوبی از ریاست سازمان سینمایی برکنار شد

حق نشر عکس Mehr
Image caption حیدریان پیش از این هم سال ها معاونت وزارت ارشاد را بر عهده داشته است

در حالی‌که ایوبی روز گذشته خبر برکناری‌اش از ریاست سازمان سینمایی را تکذیب کرده بود، صبح امروز اولین جلسه شورای مدیران سازمان سینمایی با حضور ریاست جدید محمدمهدی حیدریان برپا شد.

محمد‌مهدی حیدریان پیش از این نیز در دوران وزارت احمد مسجدجامعی، معاونت امور سینمایی را به عهده داشت و در سال‌های وزارت محمدخاتمی و علی لاریجانی به عنوان مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد فعالیت کرد.

حیدریان قبل از انتصاب به مقام ریاست سازمان سینمایی، مسئولیت مشاوره رضا صالحی امیری وزیرارشاد را به عهده داشت.

شش ماه مانده به پایان کار دولت یازدهم، شایعه استعفای حجت‌الله ایوبی از سوی خبرگزاری‌های داخلی انتشار یافت.

ایوبی در گفت‌و‌گویی با فارس شایعات را رد کرده و گفته بود، با جدیت پیگیر انجام امور سینمایی است و در دفترش مشغول به کار است.

برخی سایت‌های سینمایی اما عنوان کردند که وی حاضر به استعفا نشده و با تصمیم رضا صالحی امیری وزیر ارشاد برکنار شده است.

حق نشر عکس .
Image caption ایوبی جایگزین شمقدری شد

در نهایت اما حکم انتصاب محمدمهدی حیدریان به عنوان رئیس جدید سازمان سینمایی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شد.

دوران ریاست ایوبی بر سازمان امور سینمایی پس از روی کار آمدن دولت روحانی و رفتن محمد جواد شمقدری با خوشحالی سینماگران روبرو شد. در این دوران اتفاقات مثبتی مانند بازگشایی خانه سینما، تشکیل گروه سینمایی هنر و تجربه و اکران فیلم های توقیفی همچون قصه های رخشان بنی اعتماد رخ داد. اما در ادامه و با فشار مراجع غیر سینمایی و توقیف فیلم‌های "خانه پدری"، "عصبانی نیستم"، "کاناپه" و "رستاخیز" مدیریت او نیز با انتقاد سینماگران روبرو شد.

با این که دوران مدیریت سه سال و نیمه ایوبی با چالش‌ها و حواشی بسیاری همراه بود ولی نحوه برگزاری جشنواره‌ سی‌و‌پنجم فیلم فجر و انتقادات بی‌سابقه به انتخاب و داوری این دوره، مدیریت وی را بیش از پیش با بحران مواجه کرد.

اختلاف‌نظر با برخی مدیران زیردست و فشار صدا و سیما با برنامه‌ "هفت"، در دوران جشنواره فیلم فجر به حدی رسید که کمیسیون فرهنگی مجلس را نیز محق به دخالت در امور سینما کرد و ایوبی و محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر را برای پاسخگویی فراخواند.

موضوعات مرتبط