جشن نوروزی ایرانیان در لس آنجلس به همراه کنسرت نامجو

بزرگترین جشن نوروزی ایرانیان در دانشگاه لس آنجلس حق نشر عکس Vafa Khatami

روز یکشنبه ۱۲ مارس، جشن نوروزی ایرانیان لس‌آنجلس در محل تازه خود در محوطه وسیع و چمن کاری شده دانشگاه لس آنجلس برگزار شد.

حق نشر عکس Vafa Khatami

همه چیزبا ساز و دهل نوروزی آغاز شد

این جشن هرسال توسط "بنیاد فرهنگ" برگزار می‌شود و امسال جمعیتی از ایرانی‌ها و غیرایرانی‌ها در آن شرکت کردند. جشنی که مثل هرسال با صدای ساز و دهل روبیک هاراتونیان و گورک رستمیان به پیشواز نوروز ۱۳۹۶ ‌رفت. صدها ایرانی-آمریکایی از سه نسل مختلف درطول بعد ازظهری گرم و آفتابی ساعت‌ها به تماشای برنامه‌های هنری پرداختند که در دو بخش شمالی و جنوبی میدان اجرا می‌شد. در وسط محوطه، هفت سین عظیم و با شکوهی به چشم می‌خورد که با گلبرگ‌هایی به رنگ پرچم ایران، رنگ های سبز و سرخ تزئین شده بود که چند کبوترزنده سفید- سمبل صلح و آشتی- آن را تکمیل می‌کردند.

حق نشر عکس Vafa Khatami

درباره نوروز بیشتر بخوانید:

دگردیسی نوروز در جمهوری آذربایجان

دعوا سر ماهی و سبزه در سفره هفت سین

چهارشنبه‌سوری از کجا می‌آید؟

صدای ساز دف نوازان و گروه همخوانی بچه‌ها از دوسوی مختلف محل برنامه، شرکت کنندگان هیجان زده را دعوت به مشارکت می‌کرد. رقصندگان باله جانبازیان که امسال صحنه وسیع و زیبایی برای اجرای برنامه پیدا کرده بودند، روی صحنه بزرگ با لباس‌های رنگارنگ زیرنور آفتاب به اجرای رقص‌های محلی پرداختند. جمعیت کثیری از بچه‌ها در گوشه‌ای به قصه گوش می‌دادند و درگوشه‌ای دیگر در غرفه عکاسی عکس یادگاری می‌گرفتند و یا با خوش نویسی و کاردستی سرگرم بودند درحالیکه بچه‌های دیگر صف کشیده بودند تا روی صورتشان نقاشی بشود. بچه‌های کوچک‌تر هم در کنارسفره هفت سین کوچکی که درکنار هر سین آن توضیحاتی برای آموزش این کودکان نوشته شده بود جمع شده بودند تا عکس یادگاری بگیرند.

حق نشر عکس Vafa Khatami

در غرفه عروسک گردانی، نگار و نارگل استخر (مادر و دختر هنرمند) یکی از قصه‌های شاهنامه را برای بچه‌ها بازآفرینی کردند. نارگل می‌گوید: "شوی ما یکی از داستان‌های شاهنامه بنام بیژن و منیژه بود و خیلی روی این قصه کارکرده بودیم تا بتوانیم فرهنگ ایرانی را برایشان تعریف کنیم. امروز را خیلی دوست داشتم چون بچه‌ها توانستند با ما همراهی کنند، شخصیت کیخسرو که شخصیت بامزه‌ای است را از نزدیک تماشا کنند بعد با عروسک‌ها عکس بگیرند و آن‌ها را آزمایش کنند و از این راه داستان شاهنامه فردوسی را یاد بگیرند. به نظرمن بچه‌ها باید درباره داستان پیدا شدن نوروز بدانند. ما این قصه را به زبان انگلیسی تعریف کردیم تا بچه‌ها بهتر بتوانند جزئیات آن را بفهمند."

حق نشر عکس Vafa Khatami

رژه لباس‌های محلی

یکی دیگر ازبخش‌های هیجان انگیزاین برنامه نوروزی، رژه لباس‌های محلی بود که سرساعت ۳ بعد از ظهرآغاز شد. در این مراسم بچه‌ها و مادرانشان با پوشش‌هایی از لباس‌های قاجاری و گیلکی گرفته تا کردی و قشقایی با تور و گل و پولک، نماینده‌های مردمان نواحی مختلف ایران زمین بودند.

گلنسا احمدی ۷ ساله در لباس محلی گیلکی می‌گوید با مادربزرگش از یک هفته پیش مشغول دوخت و دوز این لباس تازه بوده است که با کلاه و تورهای پولک دوزی شده قرمزو سبز یکی از زیباترین پوشش‌های محلی امسال بود.

رژه که از ضلع شمالی میدان آغازشد توسط حاجی فیروز و عمو نوروزی که به شیوه بابا لنگ دراز روی پایه‌های چوبی بلند راه می‌رفتند هدایت می‌شد و بچه‌ها و همراهانشان با صدای موسیقی و دایره زنگی در حالیکه جمعیت کثیری از شرکت کنندگان در مسیر راهپیمایی آن‌ها را تشویق می‌کردند رژه رفتند.

بین همه این برنامه‌ها، موسیقی "دی جی آرین" گرمای بیشتری به جشن می‌بخشید و شرکت کنندگان جوان تر را سرگرم می‌کرد. امیر دانشجوی ۲۲ ساله رشته پزشکی برای دید و بازدید از دوستانش به محل جشن آمده بود: "من اینجا متولد شده‌ام و هیچوقت به ایران نرفته‌ام اما این مراسم را خیلی دوست دارم. از موسیقی شاد ایرانی خوشم می‌آید. عید نوروز، چهارشنبه سوری و به خصوص سیزده بدر را هم خیلی دوست دارم چون همیشه دست‌جمعی با فامیل و دوستان به پیک نیک می‌رویم."

حق نشر عکس Vafa Khatami

کمی دورتر از بساط "دی جی" دورمیزهای گردی با رومیزی های سبزو سرخ، بزرگ ترها ضمن شنیدن موسیقی به خوردن غذاهای متنوع و تنقلات مشغولند.

کمال انوری پرشک ساکن لاس وگاس از راه دور و به همراه اعضای خانواده‌اش برای شرکت در جشن نوروزی در دانشگاه لس آنجلس به این شهر رفته است: "به نظرمی‌رسد با گذشت سال‌ها ایرانیان به حفظ آداب رسوم باستانی خود علاقه بیشتری پیدا کرده‌اند. برای ما هر جشنی که درکنارجمع هموطنانمان باشد جذابیت خاصی دارد. با اینکه ساعت‌ها توی راه بوده‌ایم ازاینکه دراینجا هستیم خوشحالیم."

حق نشر عکس Vafa Khatami

برنامه‌ها هرکدام در طول روز یک یا دوبار تکرار می‌شد تا همه شرکت کنندگان بتوانند در همه ساعات روز از آن‌ها استفاده کنند. از جمله برنامه زیبا شیرازی خواننده و آهنگساز و گروه نوازندگان همراهش که بچه‌ها را به مشارکت در اجرای برنامه دعوت می‌کرد و شورو شوق زیادی درمیان جمعیت بوجود آورده بود.

یک کنسرت بی‌سابقه

کمی پیش از ساعت ۵ بعدازظهر، آن دسته از شرکت کنندگانی که علاوه بر شرکت در جشن، بلیت‌های کنسرت نوروزی محسن نامجو را هم تهیه کرده بودند بطرف تالار "رویس هال"، در جوار محل برگزاری جشنواره رفتند تا یک روز گرم و پراز شادی نوروزی را با شنیدن موسیقی این خواننده ایرانی به پایان برسانند.

کنسرت سه ساعته محسن نامجو با حضور دو مهمان، سوسن دیهیم آهنگساز و خواننده ساکن لس آنجلس و آرش سبحانی (گروه کیوسک) خواننده و نوازنده گیتار ساکن سن فرانسیسکو در سالنی لبالب از تماشاگر، یکی از هیجان انگیزترین و جالب‌ترین اجراهای این خواننده بود که درطول مدت اجرا تماشاگران را به خود جذب کرد و موسیقی غیرمتعارف و اجرای پرشور او با استقبال کم نظیر تماشاگران روبروشد تا جایی که نامجو و همراهانش یکباردیگر روی صحنه ظاهرشده و درپاسخ به ابراز احساسات مردم یک ترانه دیگر را هم به عنوان حسن ختام اجرا کردند.

حق نشر عکس Vafa Khatami

موضوعات مرتبط