انتقاد محمدرضا عارف از 'برخورد با فعالان رسانه‌ای' در ایران

محمدرضا عارف

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس ایران از "برخوردهای اخیر" با فعالان رسانه‌ای در این کشور انتقاد کرده است.

آقای عارف در پیام نوروزی خود که روزنامه ابتکار آن را منتشر کرده به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره کرده است که به گفته او "فضای بانشاط سیاسی" می‌طلبد.

این دو انتخابات قرار است در ۲۹ اردیبهشت ماه بطور همزمان برگزار شود.

رئیس فراکسیون امید مجلس ایران گفته: "متأسفانه برخی برخوردهای اخیر با فعالان رسانه‌ای، کشور را به مسیر امنیتی‌شدن پیش می‌برد که به هیچ وجه با منافع ملی سازگار نیست، بویژه که در آستانه عید نوروز انتظار می‌رود حتی کسانی که در حبس هستند نیز حداقل با اتخاذ تدابیری در کنار خانواده‌های خود باشند."

بیشتر بخوانید:

در هفته های اخیر، چندین فعال سیاسی و رسانه‌ای در ایران بازداشت شده‌اند.

در تازه‌ترین نمونه این دستگیری‌ها، مراد ثقفی، مدیرمسئول فصلنامه "گفتگو" و مدیر سازمان غیردولتی "یک شهر"، چهارشنبه ۲۵ اسفند در خانه‌اش در تهران بازداشت شد.

هنوز گزارشی رسمی از اتهام آقای ثقفی و یا نهاد مسئول بازداشت او منتشر نشده است.

توضیح تصویر،

علی مطهری، نایب رئیس مجلس هم پیشتر از بازداشت‌های اخیر انتقاد کرده بود

بازداشت مراد ثقفی چند روز پس از بازداشت دو روزنامه‌نگار دیگر انجام شده است.

احسان مازندرانی هفته پیش در منزل مسکونی خود بازداشت شد و به گفته همسرش در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

او یک ماه پیش از آن، پس از تحمل دو سال حبس و با نامه رسمی مسئولان زندان آزاد شده بود.

پیش از این هم هنگامه شهیدی دیگر روزنامه نگار اصلاح طلب و عضو حزب اعتماد ملی، در حالی که برای مجلس ختم مادربزرگ خود در مشهد به سر می برد، دستگیر و به تهران منتقل شد. خانم شهیدی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت و بعد از یک سال زندان آزاد شده بود.

بر اساس گزارش‌ها طی همین مدت ١٢ نفر از گردانندگان شبکه‌های اجتماعی "اصلاح‌طلبان یا حامی دولت" هم بازداشت شده‌اند.

بازداشت مدیران مسئول کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب یا حامی دولت و همچنین بازداشت احسان مازندرانی مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان با واکنش علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران همراه بود.

آقای مطهری روز چهارشنبه ۲۵ اسفند خواستار توضیح وزیر اطلاعات ایران در مورد برخوردهای اخیر شد و گفت: "تنها نهاد اطلاعاتی پاسخگو که نام آن در قانون اساسی آمده وزارت اطلاعات است و اگر دیگران در کار او دخالت می‌کنند به هر حال مسئولیت با این وزارتخانه است."

اشاره آقای مطهری به بازداشت این افراد از سوی "یک نهاد اطلاعاتی نظامی"، ظاهرا حکایت از انجام دستگیری ها به دست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دارد.