آمریکا چند فرد و شرکت را در ارتباط با ایران و کره شمالی تحریم کرد

پرچم ایران و آمریکا حق نشر عکس Getty
Image caption دولت دونالد ترامپ پیش از این هم اشخاص و شرکت‌هایی را در در فهرست تحریم‌های ایران قرار داده است

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که دولت این کشور ۳۰ فرد و شرکت را در ارتباط با ایران، سوریه و کره شمالی تحریم کرده است.

آمریکا این ۳۰ فرد و شرکت را متهم به فعالیت‌هایی کرده که "تنها به تشدید درگیری‌های و تهدید چشمگیر امنیت منطقه‌ای منجر می‌شوند".

مطابق بیانیه وزارت خارجه آمریکا ۱۱ مورد از تحریم‌ها علیه افراد و شرکت‌هایی از چین، کره شمالی و امارات متحده عربی است و آنها متهم شده‌اند که تکنولوژی‌های حساسی را به ایران منتقل کرده‌اند که قابلیت استفاده در برنامه موشکی ایران را دارند.

۱۹ مورد دیگر اشخاص یا شرکت‌هایی را شامل شده که به گفته وزارت خارجه آمریکا دیگر تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران، سوریه و کره شمالی را نقض کرده‌اند. خبرگزاری رویترز می‌گوید تصور می‌شود این اشخاص و شرکت‌ها تکنولوژی‌هایی را به دست آورده یا منتقل کرده‌اند که می‌توان از آنها در تولید سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کرد.

دولت دونالد ترامپ پیش از این هم اشخاص و شرکت‌هایی را در فهرست تحریم‌های ایران گنجانده است.

علاوه بر این سناتورهای آمریکایی به دنبال تصویب تحریم‌های جدیدی علیه ایران هستند. در صورت تصویب پیش‌نویس این طرح اشخاص فعال در برنامه موشک‌های بالستیک ایران تحریم می‌شوند و همچنین رئیس جمهور آمریکا ظرف ۹۰ روز، سپاه پاسداران، مقام‌ها، نمایندگان و اشخاص وابسته‌ به آن در خارج از ایران را بنا بر اتهام فعالیت‌های تروریستی تحریم می‌کند.

ایران می‌گوید برنامه موشکی‌اش جنبه دفاعی دارد.