آستان قدس: پرونده سوءاستفاده مالی به دادسرا رفته و یک مدیر عزل شده

ابراهیم رئیسی و مهدی عزیزیان حق نشر عکس aqr.ir
Image caption ابراهیم رئیسی در مراسم تودیع مهدی عزیزیان (راست) و معارفه مرتضی بختیاری (وسط) به عنوان قائم مقام تولیت آستان قدس در خردادماه ۱۳۹۵

یکی از مسئولان آستان قدس رضوی در ایران می‌گوید که سازمان حسابرسی و بازرسی آستان قدس گزارشی از وقوع تخلف مالی در یکی از شرکت‌های تابعه تهیه کرده و ابراهیم رئیسی، تولیت آستان، دستور عزل فوری مدیر این شرکت را داده و پرونده را به دادسرا فرستاده است.

جعفر صباغیان، رئیس دفتر قائم مقام آستان قدس، به خبرگزاری تسنیم گفته: "در ماه های ابتدایی آغاز فعالیت مدیریت جدید در آستان قدس رضوی و پس از وصول گزارش هایی از وقوع تخلف مالی در یکی از شرکت‌های تابعه در سنوات گذشته، آقای رئیسی بلافاصله دستور استقرار سازمان حسابرسی و بازرسی آستان قدس را در آن شرکت به جهت بررسی موضوع صادر کرد".

او گفته که گزارش اولیه این سازمان حاکی از وقوع سوءاستفاده در این شرکت بوده است.

به گفته آقای صباغیان، پرونده شکایت آستان قدس از افراد مرتبط با پرونده، حدود شش ماه پیش به دادسرای عمومی تهران داده شده است.

اخیرا سایت "آمدنیوز" در گزارشی مرتضی بختیاری، قائم مقام فعلی آستان قدس را متهم کرده بود که مهدی عزیزیان، قائم مقام سابق را که به فساد متهم بوده، از کشور خارج کرده است.

این سایت خبری پیشتر در موارد دیگری از جمله حساب‌های بانکی صادق لاریجانی و ماجرای سعید طوسی هم افشاگری کرده بود.

درباره آستان قدس بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس aqr.ir
Image caption مهدی عزیزیان، قائم مقام پیشین آستان قدس رضوی

آقای صباغیان ظاهرا در واکنش به خبر آمدنیوز به تسنیم گفته: "عزل قائم مقام سابق آستان قدس جزو اولین تغییرات مدیریتی آیت الله رئیسی بود و پس از تودیع، وی عملا حتی یک روز هم در سمت مشاور یا هیئت امنا اشتغال نداشته است".

از سخنان آقای صباغیان روشن نمی شود که آیا عزل مدیر و اعضای هیئت مدیره شرکتی که به تخلف متهم است مستقیما به آقای عزیزیان مرتبط است یا خیر.

آقای عزیزیان از اواخر اسفند سال ۱۳۹۳ به مدت حدود یک سال قائم مقام عباس واعظ طبسی، تولیت وقت آستان قدس بود که در اسفند سال ۱۳۹۴ درگذشت.

اما آقای عزیزیان که به نوشته آمدنیوز "برادر همسر" آقای واعظ طبسی بود، از اوایل دهه ۱۳۶۰ هجری خورشیدی در سمت های مختلفی در آستان قدس مسئولیت داشته و از جمله مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان اقتصادی رضوی بوده که "بزرگترین هلدینگ شرق کشور" توصیف می شود.

او همچنین رئیس هیئت مدیره شرکت های "مسکن و عمران قدس رضوی"، "مسکن و عمران بین الملل"، "بتن ماشین قدس رضوی"، "قند خراسان رضوی"، "قند آبکوه" و "قند چناران" بوده که همگی به آستان قدس تعلق دارند.

آقای طبسی از بهمن ماه ۱۳۵۷ با حکم آیت الله روح الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ به عنوان تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد و تا روز مرگش در ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ در این سمت باقی بود.