روحانی و پوتین تصمیم به گسترش روابط ایران و روسیه را تشریح کردند

حق نشر عکس Reuters
Image caption پوتین و روحانی در نشست خبری مشترک خود نتایج مذاکرات دو طرف را شرح دادند

حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهوری ایران و روسیه، با شرکت در یک نشست خبری و صدور یک بیانیه مشترک، بر تقویت روابط سیاسی و گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور تاکید نهاده‌اند.

در پایان سفر دوروزه حسن روحانی به روسیه، بیانیه مشترک دو طرف حاوی توافق‌های انجام گرفته در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی منتشر شد که در آن از "برداشتن قدم های جدید بری ارتقاء سطح روابط و گسترش عرصه های تعامل و مشارکت ایران و روسیه" سخن گفته شده است.

پیش از صدور این بیانیه، آقایان پوتین و روحانی با شرکت در یک نشست خبری در مسکو، نتایج این سفر را تشریح کردند. آقای روحانی با اشاره به امضای توافق‌های جدید بین دو طرف، گفت که دو کشور در زمینه روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی "به سمت یک روابط راهبردی در حال حرکت هستند."

در زمینه توافق‌های اقتصادی، آقای روحانی از احداث دو واحد نیروگاه اتمی جدید در بوشهر، ایجاد یک نیروگاه حرارتی در بندرعباس، توسعه ارتباط خط آهن بین دو کشور و کمک روسیه در برقی کردن خط آهن گرمسار - اینجه برون سخن گفت و افزود که اقداماتی که در حال حاضر در دست انجام است و تصمیماتی که در این سفر اتخاذ شده "همه گواه آن است که روابط اقتصادی ایران و روسیه در مرحله جدیدی قرار دارد."

اجرای طرح نیروگاه هسته‌ای بوشهر در سال ١٣٥٥ با مشارکت شرکت های غربی آغاز شد و در حالیکه بخش قابل توجهی از آن انجام شده بود، با وقوع انقلاب اسلامی متوقف و از دستور کار حکومت جدید کنار گذاشته شد. در سال ١٣٧٤، جمهوری اسلامی با امضای قراردادی با روسیه، این طرح را احیا کرد که سرانجام در سال ١٣٩٠ راه اندازی آن اعلام شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ایجاد نیروگاه‌های اتمی دیگری در بوشهر از جمله طرح‌های مورد توافق دو طرف بوده است

به گفته حسن روحانی، از دیگر موضوعات مورد مذاکره، خط ترانزیت شمال - جنوب و اتصال مسکو به بندر عباس بوده که قرار است جزئیات آن در نشست‌های کارشناسی تکمیل شود.

اشاره آقای روحانی به موضوع مسیر "شمال - جنوب" است که در دهه ١٣٧٠ شمسی و زمانی مطرح شد که دولت وقت جمهوری اسلامی ایجاد خط ترانزیت شرق به غرب، موسوم به "طرح جاده ابریشم" را مطرح کرده و معتقد بود که به این وسیله، ایران می‌تواند علاوه بر ارتباط اقتصادی با اروپا و برخورداری از روابط تجاری گسترده تر با شرق آسیا، به عنوان یک مرکز ترانزیت مهم بین دو طرف ایفای نقش کند. در آن زمان، برخی کارشناسان روسی با ابراز این نظر که تیرگی روابط جمهوری اسلامی ایران با غرب، فرصت مناسبی فراهم آورده تا ایران در حوزه نفوذ روسیه قرار گیرد، طرح جاده ابریشم را به زیان کشور خود توصیف و به جای آن، مفهوم "مسیر شمال - جنوب" را عنوان کردند به نحوی که نه تنها روسیه به مسیرهای تجاری خلیج فارس دست یابد، بلکه ارتباط ایران با غرب نیز از طریق روسیه و با استفاده از خط آهن آن کشور میسر گردد.

آقای روحانی همچنین بررسی رژیم حقوقی دریای خزر و اقدامات لازم در این زمینه را از دیگر موضوعات مورد مذاکره در این سفر توصیف کرد. از زمان انحلال اتحاد شوروی سابق و استقلال کشورهای ساحلی خزر، هنوز وضعیت حقوقی مشخصی به تصویب همه کشورهای ساحلی نرسیده است.

مشارکت روسیه در دستیابی به برجام و لزوم اجرای این توافق نیز مورد تاکید آقایان روحانی و پوتین قرار گرفت.

حق نشر عکس EPA
Image caption روحانی قبل از دیدار با رئیس جمهوری روسیه مذاکرات مفصلی را با دمیتری مدودف، نخست وزیر انجام داده بود

رئیس جمهوری روسیه در این نشست خبر گفت که در سال گذشته میلادی، ایران و روسیه توانستند مبادلات تجاری و همکاری خود در زمینه سرمایه‌گذاری و تبادل فناوری جدید را گسترش دهند و افزود که در مذاکرات اخیر "مهلت مشخصی برای کارگروه اقتصادی دو کشور تعیین کردیم تا ماموریت‌ها و مسئولیت‌ها و نقشه راه را در زمینه همکاری‌های اقتصادی و صنعتی تدارک ببینند."

وی نیز از توافق برای ایجاد مجموعه دوم و سوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر سخن گفت و افزود که شرکت‌های روسی به سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران هم علاقمند هستند. ولادیمیر پوتین افزود که افزایش همکاری دوجانبه در ساخت هواپیما و "موضوع صادرات هواپیماهای روسی سوخو" به ایران هم مورد مذاکره دو طرف قرار گرفته است.

مشخص نیست که اشاره آقای پوتین به فروش هواپیماهای نظامی سوخو به ایران است یا صادرات هواپیماهای مسافربری ساخت این شرکت را در نظر دارد. در هفته‌های اخیر برخی از منابع خبری گفتند که روسیه از اینکه جمهوری اسلامی با وجود روابط گرم با روسیه فقط به خرید هواپیماهای مسافربری غربی علاقمندی نشان داده ناخرسند بوده و گفته‌اند اگر ایران هواپیماهای مسافربری روسی را خریداری کند از کمک روسیه در توسعه صنایع هوایی خود برخوردار خواهد شد.

در زمینه همکاری سیاسی، وی به مشارکت ایران، روسیه و ترکیه در استقرار آتش‌بس و تلاش برای برقراری صلح در سوریه اشاره کرد و همچنین گفت که روسیه از عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای حمایت می‌کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ناآرامی در افغانستان نیز از جمله موضوعات مورد مذاکره ایران و روسیه بوده است

سازمان همکاری شانگهای با عضویت روسیه، چین، قراقستان، قیرقیزستان و تاجیکستان برای گسترش همکاری منطقه‌ای در زمینه مسایل امنیتی، به خصوص مقابله با گسترش نفوذ اسلامگرایان، و همکاری اقتصادی در سال ١٩٩٦ پایه گذاری شد و با عضویت ازبکستان در سال ٢٠٠١ گسترش یافت. جمهوری اسلامی ایران، که عضو ناظر این سازمان است، در چند سال گذشته و به خصوص با توجه به سردی روابط با غرب به دلیل برنامه‌های هسته‌ای، خواستار عضویت کامل در این سازمان بود اما این درخواست مورد قبول قرار نگرفت. احتمالا در زمان تحریم‌های بین‌المللی، اعضای سازمان نگران آن بودند که همکاری با جمهوری اسلامی باعث مشکلاتی برای آنها شود.

در پایان سفر حسن روحانی به روسیه، دو طرف بیانیه مشترکی هم منتشر کردند که در آن از جمله بر "تحقق نقشه راه" گسترش همکاری دوجانبه تا سال ٢٠٢٠ میلادی تاکید شده است.

از جمله موارد دیگر در این بیانیه، گسترش همکاری بانکی بین دو طرف و "استفاده از ارزهای ملی" در مبادلات تجاری دوجانبه است. با توجه به مشکلات ارزی ایران و روسیه در نتیجه کاهش بهای جهانی نفت، به نظر می‌رسد که دو طرف در نظر دارند مبادلات تجاری خود را بدون استفاده از ارز معتبر گسترش دهند.

در این بیانیه از "تحریم‌های یکجانبه علیه کشورها برای پیشبرد اغراض سیاسی" انتقاد شده که قاعدتا به تحریم‌های یکجانبه غرب و به خصوص آمریکا علیه جمهوری اسلامی و همچنین تحریم‌های جاری علیه روسیه به دلیل سیاست آن کشور در اوکراین اشاره دارد.

بخشی از این بیانیه به وضعیت افغانستان پرداخته و در آن، حسن روحانی و ولادیمیر پوتین "از ادامه وخامت اوضاع در جمهوری اسلامی افغانستان، رشد تهدیدهای تروریستی در این کشور از سوی نیروهای افراطی" ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که آماده کمک "به تحکیم حاکمیت در افغانستان و شکل‌گیری آن کشور به عنوان کشوری با ثبات، مردم سالار، مستقل و شکوفا" هستند. آنان همچنین نگرانی خود را از رشد تولید و تجارت مواد مخدر در افغانستان ابراز داشتند.

حسن روحانی با همراهی تعدادی از مقامات دولتی روز دوشنبه وارد مسکو شد و قبل از دیدار با ولادیمیر پوتین، مذاکرات مفصلی با دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه داشت. وی شب گذشته مسکو را به مقصد تهران ترک کرد.

مطالب مرتبط