صادق لاریجانی: کسانی که خود را واجد شرایط نمی دانند اصلا برای نامزدی اقدام نکنند

حق نشر عکس Ilna
Image caption صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خواست اگر خود را واجد شرایط نمی دانند، "اصلا برای نامزدی اقدام نکنند".

آقای لاریجانی امروز ۱۴ فروردین (سوم آوریل) در اولین جلسه "مسئولان عالی قضایی ایران" در سال جدید خورشیدی سخنرانی کرده و ضمن اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفته است "اگر کسانی خودشان را واجد شرایط مذکور در قانون اساسی نمی دانند اصلا برای نامزدی اقدام نکنند".

مطابق قوانین ایران مجری انتخابات وزارت کشور (دولت) و نهاد ناظر بر آن شورای نگهبان است.

مهلت ۵ روزه ثبت نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری از سه شنبه هفته آینده آغاز می شود. در سال های اخیر مقام های درگیر در برگزاری و نظارت بر انتخابات از آنچه تعداد زیاد داوطلبان نامزدی در انتخابات می‌خواندند، گلایه می کردند.

قوانین انتخاباتی ایران شرایط نسبتا آسانی را برای ثبت نام از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری درنظر گرفته اما در زمان بررسی صلاحیت و احراز آن که از سوی شورای نگهبان اعمال می شود، شرایط سختگیرانه و به گفته برخی از منتقدان وضعیت ناروشنی وجود دارد.

آقای لاریجانی در اظهارات امروز خود خطاب به شورای نگهبان هم گفته "توقع ما این است که این نهاد پر اهمیت کشور همچون گذشته براساس مر قانون اساسی عمل کند".

در انتخابات دوره گذشته، شورای نگهبان صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام را که ۸ سال رئیس جمهور بود و پس از آن هم یک بار نامزد انتخابات شده بود، رد کرد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت و گویی که با هفته نامه مثلث چاپ تهران داشته گفته است که بر اساس قانون صلاحیت روئسای جمهور محدود به ۴ سال است و رئیس جمهور مستقر هم برای دوره بعدی باید دوباره احراز صلاحیت شود.

برخی از رقبای سیاسی حسن روحانی گفته اند که ممکن است شورای نگهبان صلاحیت او را که رئیس جمهور مستقر است، رد کند، اما هواداران آقای روحانی چنین احتمالی را منتفی می دانند.

دوازهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است ۲۹ اردیبهشت همزمان با انتخابات شوراها برگزار شود.

موضوعات مرتبط