صفحه ویژه؛ انتخابات ۱۳۹۶ ایران

مهمترین خبرها

ویدئو و صدا

 • ویدیو, پایان 'رقابتی‌ترین انتخابات تاریخ' ایران, مدت 3,47

  رییس جمهوری منتخب که برای چهار سال دیگر سکان ریاست جمهوری را بدست خواهد گرفت

 • ویدیو, حضور نامزدهای زن در شوراهای ایران بیش از هر زمان دیگر, مدت 2,34

  حضور و موفقیت زنان در پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران مورد توجه قرار گرفته. در این دوره نسبت به دوره قبل حضور نامزدهای زن یک درصد بیشتر بوده.

 • ویدیو, اصولگرایان در انتخابات؛ شکست به خاطر گذشته یا پلی به پیروزی در آینده, مدت 3,24

  ابراهیم رئیسی، نامزد گروه‌های اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری ایران بیش از ۱۶ میلیون رای آورد و دوم شد. اما رای به او را چگونه باید تفسیر کرد؟

 • ویدیو, شب بیداری هواداران حسن روحانی بعد از پیروزی در انتخابات, مدت 1,51

  شنبه شب کوچه‌ها و خیابان‌ها در سراسر ایران، شاهد جشن پیروزی آنهایی بود که به حسن روحانی رای داده بودند. این جشن‌ها ترکیبی بود از بزم و پایکوبی و گردهمایی سیاسی و اعتراضی.

 • ویدیو, تشکر حسن روحانی از محمد خاتمی در سخنرانی پیروزی, مدت 1,36

  تشکر حسن روحانی از محمد خاتمی و یاد کردن از هاشمی

 • دو نماینده مجلس ایران از رد ابلاغیه احمد جنتی توسط رئیس مجلس خبر دادند

  دو نماینده مجلس ایران گفته اند که علی لاریجانی رئیس مجلس ابلاغیه احمد جنتی دبیر شورای نگهبان برای رد صلاحیت اقلیت های دینی نامزد در انتخابات شوراها را رد کرده است.

 • سه برابر کردن یارانه کم‌درآمدها؛ برنامه‌ای انتخاباتی یا طرحی قانونی؟

  سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده ‌است که به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی مبالغی بین ۹۵ هزار تومان تا ۳۶۵ هزار تومان بیشتر به عنوان مستمری پرداخت می کند.

 • چرا انتخابات نباید درباره انتخابات باشد

  تجربه جنبش زنان در دو انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ به وضوح نشان می دهد که چگونه فعالان مدنی می‌توانند با عمل جمعی و مستقل خویش در فضای انتخاباتی، از انتخابات عبور کنند. این تجربه نشان می دهد که چگونه می توان فراتر از مباحثی مثل مشارکت یا تحریم و رییسی یا روحانی یا احمدی نژاد، انتخابات را به امری معنا دارد و در نهایت موثر در ایجاد تغییر بدل ساخت.

 • روزنامه های تهران؛ انتخابات بلاتکلیف، نامزدهای نامعلوم

  روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۱۶ فروردین بخش اصلی مطالب خود را به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها اختصاص داده اند در حالی که همچنان نامزد اصولگرایان که رقیب اصلی حسن روحانی خواهد بود معلوم نیست.

 • روزنامه‌های صبح تهران: آمدن یا نیامدن رئیسی

  ۴۳ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در ایران، اغلب روزنامه‌ها در روز پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶، با توجه به استعفای ابراهیم رئیسی از هیات نظارت بر انتخابات، حضور او در رقابت‌های دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را جدی قلمداد کرده‌اند.

 • آیا احمدی‌نژاد تایید صلاحیت خواهد شد؟

  همزمان با اعلام حضور غیرمنتظره محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه، بحث در مورد تایید یا رد صلاحیت او توسط شورای نگهبان در داخل و خارج ایران بالا گرفت.

 • رهبر ایران: این که بعضی گفتند سایه جنگ را برطرف کردند درست نیست

  آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته است که "گاهی شنیده‌ایم در گذشته بعضی‌ها گفته‌اند که وقتی ما مسئولیت پیدا کردیم، توانستیم سایه جنگ را از سر کشور رفع کنیم. نه! این حرفها، درست نیست." او حضور مردم را باعث رفع تهدیدها علیه ایران خوانده است.

 • وزارت کشور: مشاغلی که برای نامزدی ریاست جمهوری باید از آنها استعفا داد محدود است

  سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور ایران امروز گفت مشاغلی که متصدیان آنها باید برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری استعفا دهند بسیار محدود است.

 • انتخابات ریاست جمهوری ایران 'الکترونیکی برگزار نمی‌شود'

  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران می‌گوید اخذ و شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به صورت الکترونیک برگزار نخواهد شد.

 • نام رئیسی، قالیباف و جلیلی در فهرست ۱۴ نفره‌ 'جمنا' برای انتخابات ریاست‌جمهوری

  فهرست ۱۴ نفره‌ نامزدهای احتمالی تشکل اصولگرای "جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی" در انتخابات ریاست جمهوری ایران منتشر شده است. محمدباقر قالیباف، ابراهیم رئیسی، سعید جلیلی، رستم قاسمی، محسن رضایی و مهرداد بذرپاش از نام‌های این فهرست هستند.

 • محسن رضایی: تکلیف شود، نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌شوم

  محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت، نظام گفته است که اگر "جبهه مردمی انقلاب اسلامی" از او بخواهد برای انتخابات ریاست جمهوری ایران نامزد شود، رد کردن آن برایش "سخت" است.

 • آغاز کنگره‌های انتخاباتی محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان در ایران

  در کنگره سراسری ائتلافی از گروه‌ها و چهره‌های مختلف محافظه‌کار در ایران، با عنوان "جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی"، ۲۱ نفر به عنوان نامزدهای اولیه معرفی شدند. حزب اصلاح طلب "اتحاد ملت ایران اسلامی" هم در کنگره خود از نامزدی حسن روحانی حمایت کرده است.

 • احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

  محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ ثبت نام کرد. این در حالی است که سال گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از آقای احمدی نژاد خواست که در انتخابات پیش رو نامزد نشود.

 • روحانی: اگر نیروی نظامی تخلف انتخاباتی بکند باید جلوی آن ایستاد

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نسبت به استفاده از امکانات عمومی برای تبلیغات انتخاباتی هشدار داده و گفته وزارت کشور موظف به جلوگیری از این تخلفات است. او گفته اگر نهادی نظامی تخلف انتخاباتی کرد باید جلوی آن ایستاد.

 • شورای امامان جمعه: کاش از رقص طرفداران یک نامزد ابراز انزجار می‌شد

  شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در ایران به انتقاد ستاد انتخابات از گفته‌های احمد خاتمی پاسخ داده و گفته ای کاش به جای ایراد گرفتن از "تذکرات دلسوزانه" امامان جمعه، نسبت به "هنجارشکنی‌ها" حساسیت وجود داشت. احمد خاتمی نیز اتهام "تفرقه‌افکنی" را رد کرده است.

 • وزارت کشور: گفته‌های موحدی کرمانی مایه تعجب بود

  وزارت کشور ایران با انتشار بیانیه‌ای انتقادهای محمدعلی موحدی کرمانی و دیگر چهره‌های محافظه‌کار از "تخلفات گسترده" را رد کرده و ادعای تقلب چند میلیونی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را "مایه تعجب و غیرقابل باور" خوانده است. ستاد انتخابات هم از برخی مواضع امامان جمعه انتقاد کرده است.

 • انتخابات ۹۶؛ برنامه نامزدها چه بود؟

  در سال‌های اخیر، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری یکدیگر را به نداشتن برنامه برای اداره کشور یا عملی کردن وعده‌هایشان متهم کرده‌اند. در انتخابات امسال حسن روحانی و ابراهیم رئیسی برنامه‌هایی منتشر کرده‌اند. اما دونامزد دیگر برنامه منسجمی معرفی نکرده‌اند. در این گزارش تلاش شده با مرور سخنان نامزدها یا مشاورانشان، نظرات و برنامه‌های آنان درباره بعضی از مسائل سیاسی و اقتصادی بحث برانگیز مرور شود.

 • واکنش‌های خارجی به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری

  شماری از مقام‌های کشورهای خارجی پیروزی حسن روحانی را به او تبریک گفته‌اند. در عین حال وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترکی با همتای سعودی گفت امیدوار است آقای روحانی "شبکه تروریستی ایران را منهدم کند".

 • تکرار اتهام‌ها در سفر نامزدها به شهرهای مختلف

  در حالی که چهار روز به برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده است، نامزدهای انتخابات با سفر به شهرهای مختلف اتهام‌ها علیه یکدیگر و وعده‌های اصلیشان را تکرار کردند.

 • هشدار مرکز پژوهش‌های مجلس: یارانه‌ها دو برابر شود؛ قیمت بنزین سه برابر می‌شود

  رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در نامه‌ای به محمد باقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، از اظهارات او درباره افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی انتقاد کرده است. آقای قالیباف وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات، مبلغ پرداختی یارانه‌ها را سه برابر کند.

 • 'افشاگری' اخیر بقایی و 'ناگفته‌های' احمدی‌نژاد

  نباید تعجب کرد اگر آقای احمدی نژاد و همراهانش، در آستانه انتخاباتی دیگر مجدداً بکوشند افکار عمومی را متقاعد کنند که در آستانه افشای ناگفته های بزرگ علیه حکومت هستند و مجددا بسیاری از مدافعان و مخالفان آقای احمدی نژاد این ادعا را جدی بگیرند.

 • راستی‌آزمایی: معمای مالیات در هزارتوی آستان قدس رضوی

  ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و تولیت آستان قدس رضوی بار دیگر بر معافیت مالیاتی آستان تاکید کرده و در عین حال از فرار مالیاتی به گفته او "یقه سفید‌ها" انتقاد کرده است. اما آیا نهاد زیر نظر او به "امپراتوری اقتصادی" مشهور است به اندازه درآمدش مالیات می‌دهد؟

 • انتخابات ایران؛ نوبت به یاد آوردن حاشیه‌نشینان

  در آستانه دوازهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، بحث حاشیه‌نشینی و فقر از جمله مباحث داغی بود که نامزدها هر کدام به نوعی به آن اشاره کردند و آمار و ارقامی در این باره ارائه دادند.

 • دادستانی: سایت قالیباف به درخواست ستاد روحانی فیلتر شد

  معاون قضایی دادستان کل ایران می‌گوید سایت 'کارانه' وابسته به ستاد محمد باقر قالیباف به درخواست ستاد انتخاباتی رقیب او، حسن روحانی فیلتر شده است. پیشتر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود که فیلتر شدن سایت کارانه ارتباطی با وزارت ارتباطات و یا دولت ندارد.

 • دومین مناظره؛ شکایت از نامزدهای اصولگرا، انتقاد نیروهای مسلح از دولت

  بعد از برگزاری دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران، بعضی از نهادهای دولتی به اظهارات نامزدهای اصولگرا اعتراض کرده‌اند. ستاد حسن روحانی از قالیباف خواسته درباره فعالیت اقتصادی پسرش توضیح بدهد و سخنگوی نیروهای مسلح هم از سخنان حسن روحانی درباره رزمایش موشکی سپاه انتقاد کرده است.

 • کدخدایی: شورای نگهبان پس از تایید صلاحیتها هم می‌تواند اعلام نظر کند

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران، می‌گوید که این شورا حتی بعد از اعلام تایید صلاحیتها از سوی این نهاد می‌تواند در مورد تایید صلاحیت شده‌ها، اعلام‌نظر مجدد کند. وی همچنین گفته است که این شورا بر تبلیغات کاندیداها نیز نظارت دارد.

 • انتقاد وزیر کشور از سایت کاریابی قالیباف و پاسخ شهردار تهران

  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، می‌گوید وزارت کشور سایت تازه تاسیس محمدباقر قالیباف برای کاریابی و حقوق بیکاری را غیرقانونی می‌داند و باید به این موضوع رسیدگی شود.

 • شوراها؛ کشاکش تاریخی میان سر و بدنه اصلاحات

  سال‌ها پیش و بعد از یک شکست تاریخی اصلاح‌طلبان، یکی از چهره‌های این جناح به من گفت که یکی از سخت‌ترین کارها در دنیا "اصلاح‌طلب بودن" در ایران است.

 • اعتراض به رد صلاحیت‌ها در انتخابات شوراها در ایران

  رد صلاحیت تعدادی از‌ داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران انتقادهایی را به دنبال داشته است. در تهران صلاحیت شماری از اعضای فعلی شورای شهر رد شده است.

 • وعده انتخاباتی؛ کارانه ۲۵۰ هزار تومانی عملی است؟

  با شروع تبلیغات ریاست جمهوری، محمد باقر قالیباف شهردار تهران و ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، ضمن حمله به اقدامات دولت حسن روحانی، برای جلب نظر رای دهندگان وعده‌های درباره بهبود وضعیت اشتغال داده‌اند.

 • صدا و سیما گفتگوی رادیویی محمد باقر قالیباف را پخش نکرد

  رادیو تلویزیون دولتی ایران، برنامه گفتگوی رادیویی محمدباقر قالیباف را که قرار بود روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت پخش شود، حذف کرده است. صداوسیما به جای برنامه حذف شده صوت برنامه "رو به دوربین" شبکه یک را دوباره پخش کرده است.

 • روحانی، رئیسی و قالیباف به روند اولین مناظره انتخابات شکایت کردند

  حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف از روند برگزاری مناظره اول تلویزیونی به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران شکایت کرده‌اند. جدال لفظی اسحاق جهانگیری و حسن روحانی از یک سو و محمدباقر قالیباف از سوی دیگر در این مناظره خبرساز شد.

 • وحید‌ دستجردی نامزدی خود برای ریاست جمهوری را تکذیب کرد

  مرضیه وحید‌ دستجردی، از اعضای "جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی" در سخنانی تاکید کرده است که قصدی برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهموری ایران ندارد. او این گزارش‌ها را 'دروغ محض' خواند.

 • دفاع وزیر کشور ایران از پخش غیرزنده مناظره‌های انتخاباتی

  وزیر کشور ایران از پخش مناظره‌های انتخاباتی به صورت ضبط شده و غیرزنده حمایت کرده و گفته که دلیل این تصمیم مسائل امنیتی بوده است. او گفت: "در برنامه‌های زنده هر حرفی که زده شود، دیگر قابل مدیریت نیست و ما در سال ۸۸ هزینه‌های بسیاری را بابت این حرف‌ها پرداخت کردیم که آثار آن و کدورت‌های آن سال همچنان باقی است."

 • انتقاد احمدی‌نژاد از قوه قضائیه: همیشه طرفی که شارلاتان است حاکم می‌شود

  محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین یک کنفرانس خبری در تهران برگزار کرده و طی آن ضمن طرح انتقاداتی به دولت و قوه قضائیه، نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری را رد و از نامزدی حمید بقایی حمایت کرده است.

 • قرعه‌کشی تبلیغات نامزدهای انتخاباتی ایران در رادیو تلویزیون دولتی

  شب گذشته (یکشنبه ۳ اردیبهشت) مراسم قرعه‌کشی قرارگرفتن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در جدول پخش برنامه‌های تبلیغات آنها در رادیو تلویزیون دولتی این کشور، برگزار شد. انتخابات ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود.

 • تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران رسما آغاز شد

  با اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری ایران، تبلیغات این انتخابات رسما آغاز شده است. در حالی که تصمیم کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات در مورد عدم پخش زنده مناظره‌ها انتقاداتی را در پی داشته، احتمال بازنگری در این تصمیم مطرح شده است.

 • احمدی‌نژاد و بقایی: در انتخابات از هیچ‌کس حمایت نمی‌کنیم

  محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران و حمید بقایی، معاون او در دولتش، در اولین اظهار نظر رسمی بعد از رد صلاحیت خود گفته‌اند که در انتخابات پیش رو "از هیچ فردی حمایت نکرده و نخواهند کرد."

 • شورای نگهبان صلاحیت احمدی‌نژاد را رد کرد

  شورای نگهبان قانون اساسی صلاحیت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران را برای نامزدی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رد کرده است. اسحاق جهانگیری، حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمد باقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا نامزدهای تاییدصلاحیت شده هستند.

 • انتقاد نامزدهای احتمالی از زنده نبودن مناظره‌های انتخاباتی

  تصمیم کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران برای پخش مناظره‌های تلویزیونی نامزدها به صورت ضبط ‌شده با انتقاد چهره‌های سیاسی مطرح و نامزدهای احتمالی روبرو شده است. بنا بر گزارش‌ها رئیس جمهور و رئیس صدا و سیما خواهان بازنگری در این تصمیم هستند.

 • احمد جنتی خواستار رد صلاحیت اقلیت های دینی در انتخابات شوراها شد

  خبرگزاری ایلنا گزارش داده که احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در ابلاغیه ای خواستار جلوگیری از تایید صلاحیت اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای شهر و روستا شده است. به عقیده آقای جنتی تایید صلاحیت این افراد، با گفته های آیت الله خمینی در ۱۲ مهر ماه ۱۳۵۸ مغایرت دارد و "خلاف موازین شرع" است.

 • ابراهیم رئیسی دو نامه جداگانه اعتراضی درباره حسن روحانی منتشر کرد

  ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، دادستان دادگاه ویژه روحانیت و از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران دو نامه اعتراضی با مضمون تبلیغات انتخاباتی درباره حسن روحانی رئیس جمهور فعلی ایران نوشته است.

 • انتخابات ایران؛ در آخرین روز جهانگیری و قالیباف ثبت نام کردند

  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در آخرین ساعات مهلت ثبت نام برای نامزدی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کردند. اما سعید جلیلی از نامزدهای اصلی اصولگرایان وارد رقابت‌‌ نشد.

 • آمدن احمدی نژاد و ایستادن در برابر رهبری

  نمی دانیم در گعده های سه نفره احمدی نژاد و مشایی و بقایی چه می گذرد اما هر چه هست خروجی مشورت ها هر روز این گروه سه نفره را از رهبری و اصولگرایان دورتر می کند.

 • ویدیو, حواشی جالب و عجیب انتخابات ریاست جمهوری ایران, مدت 3,20

  دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، پر بود از اتفاقات عجیب و غافلگیرکننده. از ملاقات ابراهیم رئیسی با امیر تتلو گرفته تا رأی دادن مصطفی میرسلیم با شناسنامه شاهنشاهی و شعر کودکانه خواندن مصطفی هاشمی‌طبا در مناظره.

 • ویدیو, کارنامه سیاسی حسن روحانی, مدت 4,03

  از امشب در شصت دقیقه نگاهی میاندازیم به زندگی و کارنامه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران. در اولین آنها، نعیمه نامجو از حسن روحانی می‌گوید.

 • ویدیو, وعده‌های انتخاباتی روحانی برای چهار سال آینده, مدت 3,51

  حسن روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی به ویژه در دو هفته آخر، شعارها و وعده‌هایی داد و برنامه‌هایی را برای چهار سال آینده اعلام کرد. از توسعه سیاسی و اقتصادی تا تلاش برای برداشته شدن همه تحریم ها.

 • ویدیو, گاهشمار انتخابات ریاست‌جمهوری در یک دقیقه, مدت 1,06

  نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران چطور انتخاب می‌شوند؟ مهلت آنان کی تمام می‌شود و چگونه تایید صلاحیت می‌شوند؟ پاسخ این سوال‌ها را در این ویدئوی کوتاه ببینید.

 • رئیسی: مبارزه با فساد و تبعیض را پی می‌گیرم

  ابراهیم رئیسی، رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، با انتشار بیانیه‌ای گفت که به پشتوانه بیش از ۱۵ میلیون رای خود پیگیر مطالبات در زمینه مبارزه با فساد و تبعیض خواهد بود.

 • ابراهیم رئیسی در نامه‌ای به جنتی از 'تخلفات' انتخاباتی شکایت کرد

  ابراهیم رئیسی، نامزد اصلی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ایران در نامه‌ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، خواستار رسیدگی به "تخلفات" انتخاباتی شده است.

 • اعضای هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ایران انتخاب شدند

  هفت عضو هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ به عنوان "معتمدان مردم" انتخاب شدند. این هفت نفر در کنار وزیر کشور، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات و یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس هیئت اجرایی مرکزی انتخابات را تشکیل می‌دهند.

 • صادق لاریجانی: کسانی که خود را واجد شرایط نمی دانند اصلا برای نامزدی اقدام نکنند

  صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران در اولین جلسه "مسئولان عالی قضایی" در سال جدید خورشیدی به موضوع انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده و گفته "اگر کسانی خودشان را واجد شرایط مذکور در قانون اساسی نمی دانند اصلا برای نامزدی اقدام نکنند".

 • انتخابات دوقطبی: بازی جناح‌های درون نظام در زمین نارضایتی های اجتماعی

  با اعلام حضور ابراهیم رییسی به عنوان شاخص ترین چهره اصولگرایان در انتخابات ماه آینده به نظر می رسد رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه مشخص شده باشد. با شکل گیری دو گانه روحانی- رئیسی دو جناح اصلی درون نظام اکنون می کوشند دو قطبی مورد نظر خود را برای «بسیج آرا» در انتخابات ریاست جمهوری عرضه کنند

گزارش و تحلیل

 • پیروزی روحانی، واکنش خامنه ای: دوره دوم آرام یا طوفانی؟

  دو هفته پرتاب و تب در کارزارهای انتخاباتی، نوید روزی آرام و بی‌هیاهو در پی اعلام نام نامزد پیروز را نمی‌داد، اما چنین شد، شاید به مدد تعویق و تاخیری که در اعلام نتایج انتخابات صورت گرفت و دلیل اصلی آن، دستکم فعلا روشن نشده است.

 • برنامه‌های روحانی برای چهار سال آینده چیست؟

  حسن روحانی در هفته‌های اخیر و در جریان کارزار انتخاباتی شعارها و وعده‌هایی داد و برنامه‌هایی برای چهار سال آینده اعلام کرد. این مطلب مروری است بر بعضی از این وعده‌ها و برنامه‌ها.

 • عجایب انتخابات ۱۳۹۶

  ‌در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات شوراهای شهر و روستا اتفاقاتی افتاد که بعضی از آن‌ها باعث حیرت٬ بعضی خوشحالی و بعضی باعث سوال شد.

 • از انتخابات ۷۶ تا ۹۶؛ یک فریم و دو قاب

  در جریان مبارزات انتخاباتی تغییر چهره شهرها با نصب پوستر نامزدها در معابر عمومی و خیابانها برای جلب نظر رای دهندگان به شکل وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. انتخابات سال ۷۶ نیز از این قاعده مستثنی نبود. با وجود گذشت بیست سال و با بوجود آمدن روشهای جدید تبلیغاتی در فضای مجازی همچنان این روش تبلیغاتی در ایران و در جریان مبارزات انتخاباتی مورد استفاده قرار می گیرد و هنوز چاپ عکس کاندیداها یک سنت انتخاباتی در ایران است.

 • از انتخاب شهردار تا اعضای علی‌البدل؛ آنچه باید درباره شوراها بدانید

  با پیروزی فهرست ۲۱ نفره امید در شورای شهر تهران، چهره‌های تازه‌ای بر کرسی‌های شورای شهر نشستند. بعد از حدود ۱۴ سال تسلط اصولگرایان به پایان رسیده و حالا نگاه‌ها به شهردار تهران است که حامیانش را در شورای شهر از دست داده است. اما محدوده اختیارات نمایندگان شوراهای شهر و روستا تا کجاست و چقدر قدرت دارند؟

 • رکوردهای ۳۸ سال انتخابات ریاست جمهوری در ایران

  از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ تا به امروز یازده دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شده است که در این مدت فقط ۷ نفر رئیس جمهور ایران بوده‌اند. آمار وزارت کشور درباره دورهای مختلف انتخابات ایران چه می‌گوید؟

 • خودآزمایی: آیا شما از فیلتر شورای نگهبان رد می‌شوید؟

  آیا صلاحیت شما برای ریاست جمهوری تایید می‌شود؟

 • انتخابات ۹۶؛ 'لشکر شکست‌خورده' اصول‌گرایان

  بعد از پایان یک مسابقه فوتبال، هواداران تیم بازنده از میان خودشان، بازیکنان تیم، سرمربی، داور، زمین بازی، تیر دروازه و هر عامل دیگری که در آن اطراف باشد، دنبال مقصر می‌گردند و عده‌ای هم سکوت می‌کنند و غم می‌خورند. در ارودگاه اصول‌گرایان چنین وضعیتی حکمفرماست.

 • راستی‌آزمایی مناظره سوم؛ کدام ادعاها درست بود؟

  نامزدهای انتخابات در این مناظره اتهام‌های تندی علیه یکدیگر مطرح کردند. مسائل اقتصادی هم که موضوع اصلی این مناظره تعیین شده بود، بخش عمده‌ای از بحث را به خود اختصاص داد. بخشی از این ادعاها بررسی شده است.

 • مناظره یا محاکمه: برانداختن پرده ها در پرده آخر

  آخرین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری هرگز آن گونه پیش نرفت که آیت الله علی خامنه ای و همه آنهایی که اصل نظام را بر رقابت های انتخاباتی ترجیح می دادند، آرزو می کردند.

 • انتخابات ۹۶؛ چرا دولت ایران سال به سال بدهکارتر می‌شود؟

  بدهی‌های دولت ایران به بانک مرکزی و سایر بانک‌ها و موسسات مالی، تا حد بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. این بدهی‌ها از کجا آمده، صرف چه شده و چه اثری بر زندگی امروز مردم و آینده کشور می‌گذارد؟

 • انتخابات شورای شهر؛ زنی تنها در میان صف مردان

  یک زن تنها در میان ردیف مردانی که در یک مسجد نشسته‌اند، این تصویری نیست که هر روز در ایران شاهدش باشیم.

 • انتخابات روز جمعه؛ آنچه باید بدانید

  دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، و روز جمعه برگزار می‌شود. همزمان با آن، انتخابات شورا‌های شهر و روستا، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس هم برگزار خواهد شد که هریک حاشیه‌های خبرسازی دارد که می‌توانید در این گزارش بخوانید. همچنین هرآنچه باید درباره انتخابات روز جمعه بدانید جمع آوری شده است.

 • انتخابات شوراها؛ تلاش‌ اصولگرایان برای رد صلاحیت اصلاح‌طلبان

  رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان و سپاه و نیز خبرگزاری‌های رسمی قوه قضاییه و صدا و سیما، در دو هفته گذشته با اخبار و مصاحبه‌های متعدد خواستار رد صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب شده‌اند.

 • راستی‌آزمایی مناظره دوم؛ ادعاها چقدر درست بود؟

  بخش مهمی از مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری ایران به انتقاد از دولت، وزرا و تاثیرات برجام گذشت. در این مطلب بعضی از ادعاهای نامزدها بررسی شده است.

 • رد صلاحیت احمدی‌نژاد: چه کسی برنده شد؟

  همان‌گونه که ثبت نام محمود احمدی‌نژاد، غیرمترقبه‌ترین و شگفتی‌انگیزترین رویداد تا زمان ثبت نام داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری بود، رد صلاحیت او نیز اکنون جنجالی‌ترین و خبرسازترین اقدام شورای نگهبان در جریان تایید صلاحیت داوطلبان نامزدی بوده است؛ هرچند به نظر می‌رسد عمر این موج خبری را باید به همین چند هفته محدود دانست.

 • مناظره دوم: افول جهانگیری و تلاش روحانی برای بازگشت

  یک هفته پس از مناظره اول، رفتار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره دوم چقدر و چگونه تغییر کرده بود؟ به نظر می‌رسد بخشی از این تغییرات ناشی از بازتاب مناظره اول به ویژه در اردوگاه طرفداران نامزدهای اصلی بوده است.

 • قداست شکننده ابراهیم رئیسی

  ابراهیم رئیسی، نهم اردیبهشت در اجتماع هوادارانش که در تالار شهدای هفتم تیر برگزار گشت، چنان استقبال شد که گویی سیاستمدار تازه‌ای در جمهوری اسلامی ظهور کرده‌است.

 • نامزدهای اصلی و پوششی: پرده‌ها کنار می‌روند

  شانزده روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می‌رسد که به رغم همه حرف و حدیث ها، و شاید کمی زودتر از آنچه از قبل مقرر شده بود، نام دو رقیب اصلی مشخص تر از همیشه شده و اکنون نه تنها روشن است که کدام یک از نامزدها بختی برای پیروزی ندارند، بلکه مهم تر از آن، پرده از چهره های پوششی نیز تقریبا دیگر کنار رفته است.

 • انتخابات ایران؛ رقابت مردان در غیاب زنان

  ممکن است اختلاف‌هایی بر سر جزییات وجود داشته باشد اما به نظر می‌رسد همه کسانی که به مسایل زنان توجه دارند مشترکا اعتقاد دارند که فرصت مناظره اول نامزدهای ریاست جمهوری ایران برای طرح مسایل مربوط به زنان و شفاف‌سازی برنامه‌های نامزدها در حوزه زنان از دست رفت.

 • آیا رهبر ایران در انتخابات بی‌طرف است؟

  آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در سخنان روز یکشنبه خود، بار دیگر بر بی‌طرفی کاملش در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده اما هم‌زمان، با اشاراتی صریح به انتقاد از حسن روحانی و حمایت از ابراهیم رئیسی و تا حدودی محمد باقر قالیباف پرداخته‌است.

 • اینستالایو، رسانه تازه انتخابات ریاست جمهوری ایران

  در ایران پخش زنده اینستاگرام فقط برای نوجوانان کاربرد ندارد. این روزها این امکان اینستاگرام به کمک نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری آمده است تا نگاه کاربران شبکه‌های اجتماعی را به سوی خودشان و برنامه‌هایشان جلب کنند.

 • راستی‌آزمایی؛ کدام ادعاهای مناظره درست بود؟

  بخش مهمی از مناظره به جدال لفظی حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور با محمدباقر قالیباف شهردار تهران، گذشت. ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی هم انتقادهای زیادی از دولت مطرح کرد.

 • جملات جنجالی مناظره‌های انتخاباتی ایران

  نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران این فرصت را دارند که خود را در برنامه‌های صدا و سیما به مردم معرفی کنند. این تبلیغات تلویزیونی از سال ۱۳۸۸ با مناظره‌های یک به یک، حساسیت و جذابیت بی سابقه‌ای پیدا کرد.

 • مصطفی هاشمی‌طبا؛ نامزدی که نامش با ورزش گره خورده

  گرچه سابقه حضور سید مصطفی هاشمی‌طبا، در سطح اول سیاست ایران به حضور در کابینه محمد جواد باهنر و دولت اول میرحسین موسوی به عنوان وزیر صنایع باز می‌گردد اما نام هاشمی طبا بیشتر به عنوان رییس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم هاشمی رفسنجانی (۱۳۷۶-۱۳۷۲) و دولت اول محمد خاتمی (۱۳۸۰-۱۳۷۶) در یاد مانده است. او همچنین دو دوره رئیس کمیته ملی المپیک ایران بوده. یک بار از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ و بار دیگر از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۳.

 • مصطفی میرسلیم؛ تنها نامزد حزبی انتخابات ریاست جمهوری

  حزب موتلفه اسلامی ۲۰ سال پس از حمایت از علی اکبر ناطق نوری، این بار در اقدامی بی سابقه با یک نامزد اختصاصی در انتخابات حاضر شده است.

 • محمد باقر قالیباف، دورخیز برای بار سوم

  محمدباقر قالیباف برای سومین بار بخت خود را برای ریاست جمهوری می‌آزماید، ولی نه با لباس خلبانی بلکه در کسوت "مدیر جهادی" که بزرگترین هدفش تغییر دولت است. او می‌گوید برای رسیدن به مقصود هر "تلاشی" می‌کند.

 • انتخابات ایران؛ اسحاق جهانگیری، 'یار کمکی'

  از آقای جهانگیری به عنوان محتمل‌ترین گزینه اصلاح‌طلبان و میانه‌روها برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نام برده می‌شود.

 • اعتدال ناپایدار؛ چرا پروژه سیاسی روحانی شکست خورد؟

  محسن روحانی یک پروژه داشت: اعتدال. علی‌الخصوص او زمانی بر سر کار آمد که جناح‌های سیا‌سی شکافی عمیق، دولت و مردم گسستی بی‌سابقه، ایران و قدرت‌های جهانی تنشی شدید را از سر می‌گذراندند. چهار سال پس از اعتراضات سال ۸۸، بر هر عرصه‌ای که دست می‌گذاشتی محل افتراق بود و تقابل.مأموریت یا به عبارت دیگر رسالت خودخوانده او در سیاست داخلی برقراری آشتی و اجماع بود و در سیاست خارجی برون‌رفت و خروج از انزوا و فشار تحریم.

 • چرا شورای نگهبان معنی رجل سیاسی را تفسیر نمی‌کند؟

  کلمه رجال نمادی از نگاه مردسالارانه حاکمان ایران به زنان و حضور آنها در بدنه سیاست ایران است. به همین دلیل، هر فعالیت زنان به خصوص فعالیت های سیاسی که بتواند قدرت توانمندی زنان را در ساختار سیاسی افزایش دهد؛ با آن برخورد می شود.

 • انتخابات ۹۶؛ رفراندومی برای برجام اقتصادی

  آیا دولت رویکردی شفاف را در پیش خواهد گرفت و با طرح موانع واقعی که انجام تحولات سازنده اقتصادی را مختل کرده است، انتخابات پیش رو را به کارزاری برای مداخله جدی رای‌دهندگان برای تعیین جهت‌گیری نظام سیاسی تبدیل خواهد کرد؟ یا اینکه فرصت بدست آمده برای مراجعه به آرای عمومی برای جلب رای اعتماد مردم در باره "برجام" اقتصادی از دست خواهد رفت؟

 • رئیس جمهوری که کلیدش همه درها را باز نکرد

  حسن روحانی، هفتمین رییس‌جمهور ایران، کاندیدای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ است. مردی ۶۸ ساله که در عمر نزدیک به ۴۰ ساله جمهوری اسلامی همواره پست‌های سیاسی و امنیتی داشته است. او کسی است که برای نخستین بار آیت‌الله خمینی را "امام" خواند.

 • ابراهیم رئیسی: از انفجار ۸‌ شهریور تا اعدام‌های ۸۸

  برخی از پرونده‌های مرتبط با ابراهیم رئیسی، مانند اعدام برخی حاضران در دادگاه "متهمان فتنه" بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم یا پرونده‌های نخست وزیری در ۸ شهریور ۱۳۶۰، به ندرت رسانه‌ای شده‌اند.

 • حذف زنان برای دوازدهمین بار

  شورای نگهبان صلاحیت هیچ یک از ۱۳۷ زنی را که داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ایران شده بودند، تایید نکرد. اعظم طالقانی، فعال ملی مذهبی و دختر آیت‌الله طالقانی برای چندمین بار "برای روشن شدن تکلیف رجل سیاسی" ثبت نام کرده بود. او تنها چهره سیاسی در میان زنان داوطلب در این دوره از انتخابات بود.

 • کارنامه حسن روحانی و چشم خطاپوش اصلاح‌طلبان

  «بدنامی» در سال‌های اخیر به یک موضوع مهم در فضای سیاسی و به خصوص انتخاباتی ایران تبدیل شده است. «فساد مالی» و دست داشتن در «نقض حقوق بشر» دو محور مهم بدنامی هستند و در این میان «امنیتی بودن» هم نقش مکمل ایفا کرده است.

 • هفت پوستر؛ هفت رئیس‌جمهور

  این مطلب مروری است بر شعارهای هفت رئیس‌جمهور ایران پس از انقلاب اسلامی.

 • کارنامه ابراهیم رئیسی، امید اصولگرایان

  زمانی که فروردین ۱۳۹۵ ابراهیم رئیسی٬ تولیت آستان قدس رضوی اعلام کرد که وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌شود، تا حدود زیادی نگرانی اصولگرایان را از تعدد نامزد در این انتخابات رفع کرد.

 • نامزدی احمدی‌نژاد و تقابل تمام‌عیار با آیت‌الله خامنه‌ای

  ثبت نام محمود احمدی‌نژاد برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری را باید یکی از شگفت‌انگیزترین اقدامات کسی دانست که به انجام اقدامات و گفتن سخنان غیرمنتظره شهره است.

 • انتخابات ایران؛ نام‌های آشنایی که آمدند

  از ۱۶۳۶ نفری که بنا به گفته علی‌اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات در ایران، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ثبت نام کرده‌اند بیش از ۳۰ نفر از چهره‌های شناخته شده هستند و بقیه شهروندان عادی.

 • آیا رئیسی حریف روحانی خواهد شد؟

  تا دو هفته پیش شاید میلیون ها ایرانی ابراهیم رئیسی را نمی شناختند و آن ها هم که می شناختند عمدتا به خاطر نقش وی در کمیته ای چهار نفره ای بود که گفته می شد (هرگز رسما تایید نشد) در تابستان سال ۱۳۶۷ حکم اعدام هزاران زندانی سیاسی را صادر و به مورد اجرا گذاشت. آقای رئیسی در آن زمان ۲۸ ساله بود.

 • از جلال‌الدین فارسی تا رحیم مشایی؛ ثبت‌نام‌های جنجالی انتخابات

  ۱۱ انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران پس از انقلاب، هرگز راه صاف و همواری نداشته است. به جز انتخابات دوره اول که ۹۶ نفر با یکدیگر به رقابت پرداختند، در ادوار بعدی کارزارهای انتخاباتی بین ۳۵ مرد سیاستمدار بوده است.

 • بازنده‌های همیشگی انتخابات

  از عباس شیبانی تا محسن رضایی و محمد قالیباف، در همه دوره‌های انتخابات ریاست جمهوری در ایران، پیروز انتخابات نامزدی بوده که برای اولین بار در عرصه حاضر شده و افرادی که برای دومین‌بار نامزد شده‌اند، شانسی نداشته‌اند.

 • انتخابات ریاست‌جمهوری؛ زنانی که ثبت نام کردند

  رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور ایران از ثبت نام ۱۳۷ داوطلب زن در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داده است. شماری از این زنان به تفسیر شورای نگهبان از شرط "رجال سیاسی" بودن اعتراض دارند.

 • انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ بیش از صد نفر در روز اول ثبت نام کردند

  دبیر هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به پایان روز اول ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد: "در ثبت‌نام‌های امروز ۱۲۶ نفر نام‌نویسی کردند که از این میان ۶ نفر زن بودند."

 • نامزدی رئیسی: ناگزیری اصولگرایان و دشواری‌های روحانی

  بیانیه ابراهیم رئیسی برای اعلام نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری، تنها به تردیدها در این زمینه پایان نداد، بلکه همزمان، از ادامه سنتی قدیمی و ریشه دار در جمهوری اسلامی حکایت داشت: تقدم شخص بر حزب و تشکیلات.

 • سعید جلیلی از ائتلاف اصولگرایان کنار گذاشته شد

  "جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی"، ائتلاف اصلی انتخاباتی اصولگرایان، اعلام کرد که سعید جلیلی را از این ائتلاف کنار گذاشته است. آقای جلیلی "از پذیرش سازوکار و مکانیسم جبهه امتناع کرده" و در نتیجه نام او از فهرست ۱۰ چهره سیاسی مورد تایید جمنا برای کاندیداتوری در انتخابات حذف شده است.

 • ابراهیم رئیسی اعلام کرد نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود

  ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کند. او با انتقاد از دولت فعلی ایران گفته راه حل "دردهای مزمن" ایران و "فساد" تشکیل دولتی توانمند و آگاه است.

 • سنای آمریکا طرح تحریم ایران را به خاطر انتخابات به تعویق انداخت

  یک سناتور ارشد حزب جمهوریخواه آمریکا می‌گوید که پیش نویس طرح تحریمی تازه وی و همکارانش که به ویژه برنامه موشکی و سپاه پاسداران ایران را هدف قرار می دهد قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران رسما وارد روند قانونگذاری نخواهد شد.

 • شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان روحانی را نامزد خود اعلام کرد

  جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان امروز برگزار شد و این شورا حسن روحانی را به عنوان نامزد قطعی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده معرفی کرد. محمدرضا عارف رئیس این شورا به خبرنگاران گفت در این جلسه "همه اعضا" حضور داشتند و از بین پیشنهاداتی که مطرح بود، شورا "به اتفاق آرا" به این نتیجه رسید که از ادامه فعالیت دولت یازدهم حمایت کند.

 • کاهش تورم و افزایش بیکاری در ایران

  در حالی که نرخ تورم در ایران در سال گذشته به ۹ درصد کاهش یافته، نرخ بیکاری به ۱۲.۴ درصد رسیده و تعداد بیکاران به سه میلیون و ۲۰۳ هزار نفر رسیده‌اند.

 • قالیباف: درخواستی برای نامزدی ندارم، برای تغییر دولت تلاش می‌کنم

  محمدباقر قالیباف شهردار تهران گفته است که درخواستی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ندارد. محمدباقر قالیباف پیش از این دوبار در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۹۲ نامزد انتخاب ریاست جمهوری شده بود اما هر دو بار شکست خورد. او نزدیک به ۱۲ سال است که شهردار تهران است.

 • رئیس جمهور چگونه انتخاب می‌شود؟

  با آغاز نام نویسی از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، شمارش معکوس برای انتخاب رئیس جمهوری آینده ایران آغاز شده است.

 • پنج تشکل سیاسی که برای پیروزی می‌جنگند

  شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان حسن روحانی را نامزد خود می‌داند. جمنا پنج نفر را معرفی کرده که در راس آنان ابراهیم رئیسی است. جبهه پایداری یا سعید جلیلی را خواهد داشت یا ابراهیم رئیسی. و در این میان جناح احمدی‌نژاد با حمید بقایی به میدان آمده است.

 • احمدی‌نژاد به دنبال چیست؟

  از همان فردای شکست اصولگرایان در انتخابات ۱۳۹۲ نام محمود احمدی‌نژاد به عنوان کسی که بتواند در دور بعد مقابل حسن روحانی بایستد مطرح شد.

 • ابراهیم رئیسی 'نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود'

  ابراهیم رئیسی، تولیت حرم امام رضا در مشهد، در نظر دارد وارد مبارزات انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شود. نماینده آقای رئیسی در نشست مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت که وی با انصراف از عضویت هیئت نظارت بر انتخابات، کاندیداتوری خود را پذیرفته است.

 • هر استان در انتخابات قبلی به که رای داد؟

 • افزایش زنان در انتخابات شوراها

  ثبت نام در انتخابات شوراهای شهر و روستا که در چند روز گذشته پایان یافت، حکایت از رشد ۱۴ درصدی ثبت نام نسبت به انتخابت گذشته دارد. این در حالی است که مطابق آمارهای اعلام شده تعداد ثبت نام شدگان زن نیز نسبت به دوره قبل رشد یک درصدی داشته است.

 • اگر رئیسی شکست بخورد، پروژه رهبری چه می شود؟

  مهم ترین مسئله این روزهای سیاست ایران کاندیداتوری ابراهیم رئیسی نیست. او پیش از این نامش به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مطرح شود، به عنوان کاندیدای رهبر آینده معرفی شده است. اکنون پرسش این است که در صورت شکست او در انتخابات آینده ریاست جمهوری، سرنوشت پروژه رهبر شدن او چه می شود؟

 • پنج پدیده شوراهای پنجم: ثبت نام 'آقازاده‌ها'

  بر اساس اعلام رییس ستاد انتخابات کشور ۲۸۷ هزار و ۴۲۵ نفر در انتخابات نامزد شده اند. حضور گسترده اصلاح طلبان، زنان و"آقازاده ها" از ویژگی های ثبت نام این دوره از شوراهای شهر و روستا است.

 • هاشمی رفسنجانی چگونه هنوز پس از مرگ به ایران شکل می‌دهد؟

  این تنها مرگ و غیاب اکبر هاشمی رفسنجانی نیست که در سال ۱۳۹۶ بر صحنه سیاست ایران اثرگذار است؛ چهار دهه زندگی سیاسی او در عالی‌ترین سطح جمهوری اسلامی تاثیرات ساختاری ماندگاری داشته که همچنان به صحنه سیاسی ایران شکل می‌دهند.

 • نقل‌قول‌های رهبر ایران درباره نامزدها

  تاکنون گزارش های متعددی از مصلحت سنجی های آیت الله خامنه ای در مورد کاندیدا شدن یا نشدن چهره های سیاسی منتشر شده است.

 • آیا ابراهیم رئیسی پدیده انتخابات این دوره است؟

  چرا ابراهیم رئیسی یکباره و تا این اندازه در عرصه سیاست در جمهوری اسلامی مطرح و مهم شده است؟ چرا از همان آغاز با مطرح شدن نام ابراهیم رئیسی، نه فقط دیگر نامزدها و یا مشتاقان نامزدی در میان اصولگرایان در عمل به حاشیه رانده شدند، بلکه زمینه‌های ترمیم شکاف به ظاهر پرناشدنی جبهه پایداری با دیگر تشکل‌های اصولگرا که اکنون در قالب ائتلاف جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) نیز فراهم آمده است؟