روزنامه های تهران؛ گمانه زنی های درباره رای رئيسي

روزنامه های امروز شنبه ۱۹ فروردین در صفحات اول خود به ندرت به خبر عملیات تروریستی در استکهلم پرداخته اند اما تمامی آن ها حمله موشکی آمریکا به پادگاه سوری را با اهمیت دیده و مقالات اصلی خود را به تحلیل آن و آینده بحران منطقه اختصاص داده اند.

انتخاب و شوک ناشی از حضور احتمالی ابراهیم رئیسی در حالی در روزنامه های میانه رو منعکس شده است که چند روزنامه ها در گزارش های خود نقد او را آغاز کرده و احتمال این را که به مردم به تولیت منصوب آستان قدس رای بدهند، چندان قطعی تلقی نکرده اند.

حق نشر عکس جوان
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

کامیونیزم در اروپا

جوان روزنامه سپاه پاسداران در تیتر اول خود از وحشت اروپاییان از حوادث تروریستی خبر داده و نوشته: حالا دیگر چشم مردم اروپا به کامیون‌ها و اتوبوس‌ها و تریلی‌ها است. هر کامیونی ممکن است ناگهان فرمانش را بچرخاند به سمت جمعیت پیاده‌رو. این کامیونیزم داعش است که آلمان، فرانسه، انگلیس و حالا سوئد آن را تجربه کرده‌اند. رهبران اروپا وقتی پول و سلاح را برای داعش تسهیل می‌کردند، فکر اینجایش را نکرده بودند که روزی شهروندان امن‌ترین نقاط جهان، از وحشت خودروهای در حال حرکت، یک لحظه خوش نداشته باشند.

به نوشته این روزنامه که از معدود روزنامه های امروز صبح است که خبر حادثه استکهلم را منعکس کرده: دیروز هیچ جای استکهلم آرامش نداشت و اضطراب حمله کامیونی تروریست‌ها - احتمال قوی داعش - شهروندان سوئدی را بی‌قرار و ناآرام کرد. رسانه‌های محلی روز جمعه از برخورد کامیونی با جمعیت عابران پیاده در مرکز شهر استکهلم پایتخت سوئد خبر دادند.

روسیه ضربه خورد اما کاری نمی کند

قاسم محبعلی در مقاله ای در اعتماد حمله امریکا به سوریه را فصل جدیدی از وقایع در بحران سوریه توصیف کرده و نوشته: روسیه تمامی توافقات و همکاری‌های نظامی خود با امریکا در سوریه را به حالت تعلیق درآورد. اما این حداقل کاری بود که روسیه می‌توانست در واکنش به این جریان انجام دهد.

مقاله با اشاره به این که روسیه سامانه‌های ضد موشکی اس-٤٠٠ و اس-٣٠٠ خود را در خاک سوریه مستقر کرده است، اما در عمل از آن استفاده نکردند، در صورتی که کاملا از اقدام نظامی و عملیاتی امریکا در خاک سوریه مطلع بودند نوشته: بنابراین محکومیت و تعلیق همکاری‌ها با امریکا در راستای نگه داشتن وجهه آنها بود که به نظر می‌رسید با این حمله امریکا به‌شدت خدشه‌دار شد.

تحلیل مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه این است که: روس‌ها که خود را یک ابر قدرت حامی جدی دولت بشار اسد می‌دانند، اما امریکا با نادیده گرفتن این موضوع به منطقه‌ای حمله کرد که تحت پوشش کامل روسیه قرار داشت، طبق عرف معمول باید اقدام متقابل نسبت به حمله امریکا صورت می‌گرفت، اما روسیه چندان به نظر نمی‌رسد که توان اقدام متقابل را داشته باشد و حداکثر می‌تواند یک بار دیگر شروع به بمباران مواضع مخالفین کند، که عملا آن را نمی‌توان پاسخ متناسب با این اقدام امریکا دانست.

هدف ترامپ، انتخابات ایران است

کیهان با طرح چندین نظریه مختلف درباره علت حمله موشکی آمریکا به سوریه به این نتیچه رسیده که هدف این عملیات ایران هراسی و تاثیر گذاری روی انتخابات آینده ایران است چرا که چهل روز دیگر، انتخاباتی در کشور برگزار خواهد شد که در یک طرف آن افرادی قرار دارند که، به دادن امتیازهای مفت در مقابل گرفتن وعده‌های نسیه و توخالی عادت کرده‌اند. این عده معتقدند باید بپذیریم آمریکا ابرقدرت است و توان ایستادن در برابر آن را نداریم. همان عده‌ای که توانمندی‌های ارزشمند هسته‌ای را به ثمن بخس فروختند و وقتی نوبت به برداشتن تحریم‌ها از سوی حریف شد گفتند، این مذاکرات سایه جنگ را که از سر کشورمان برداشت!

با این مقدمه جعفر بلوری پیش بینی کرده که میانه رو ها با استفاده از این واقعه بنویسند از انجایی که با دیوانه‌ای مثل ترامپ مواجهیم، فردی که غیر قابل پیش‌بینی و خطرناک است، اگر به آمریکا بیش از این باج ندهیم و به گرفتن امتیازهایی که قرار بود به ما بدهند اصرار کنیم، و از همه مهمتر، اگر به ادامه وضع موجود تن ندهیم، با چنین خطری مواجه خواهیم شد! بزک کردن چهره دولت قبلی آمریکا نیز از این پس بیش از گذشته در دستور کار این عده قرار می‌گیرد.

از نظر یادداشت روز کیهان: فرضیه مطرح دیگر این است که مخاطب این حمله کشورهایی مثل، کره شمالی، چین، روسیه و ایران هستند که مقابل هژمونی آمریکا ایستاده‌اند. ولی این حمله ممکن است با هدف، به حاشیه راندن اقدام مشکوک روسیه در به رسمیت شناختن قدس غربی به عنوان پایتخت اسراییل صورت گرفته باشد. چنین خدمت بزرگی به منافع اسراییل از سوی روسیه که چند سالی است در کنار جبهه مقاومت علیه منافع غرب و اسرائیل می‌جنگد، «بی‌سابقه» و «بسیار جدی» است و می‌تواند«تبعات جدی» را هم به دنبال داشته باشد.

حق نشر عکس دنیای اقتصاد
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

حمله ترامپ، باتلاق سوریه

احمد کاظم زاده در سرمقاله روزنامه جوان نوشته: هر چند در ابتدا ترامپ در راستای شعارهای انتخاباتی خود که عمدتا با هدف زیر سؤال بردن عملکرد دولت اوباما صورت می‌گرفت وعده مبارزه جدی با داعش را سر می‌داد که تصور نزدیکی امریکا به روسیه و سوریه را ایجاد می‌کرد اما به مرور دولت ترامپ از مواضع اعلامی خود فاصله گرفت و کار را به جایی رساند که ترامپ در بحبوحه پایان برنامه یکصد روزه خود دستور حملات موشکی را به دلایل واهی و اثبات نشده به سوریه صادر کرد.

عملیاتی که به نظر روزنامه سپاه پاسداران: استفاده ابزاری ترامپ را از جنگ سوریه برای فرافکنی مشکلات و چالش‌های داخلی امریکا نشان می‌دهد و به نوعی تکرار حوادث جرج بوش پسر را در اذهان تداعی می‌سازد که امریکا را بر اساس اطلاعات دستکاری شده درباره سلاح‌های کشتار جمعی مورد ادعای امریکا به جنگ عراق و اشغال این کشور سوق داد.

مقاله جوان بر همین اساس نقش عوامل نفوذی اسراییلی را در فریب دولت ترامپ در خصوص حملات شیمیایی منتسب به سوریه در خان شیخون موثر دیده و نوشته: همچنانکه دستکاری اطلاعات تسلیحات کشتار جمعی عراق دولت بوش را در باتلاق عراق گرفتار کرد که به قول ترامپ خروج از آن برای امریکا ۵ تریلیون دلار هزینه برداشت، اکنون نیز می‌توان گفت راستگرایان صهیونیستی با کمک بازهای سعودی دقیقاً همان‌ آش را برای دولت ترامپ می‌پزند و می‌خواهند آن را به عامل و ابزار سیاست‌های خود تبدیل کنند.

باید شکیبایی نشان داد

فریدون مجلسی در مقاله ای در روزنامه ایران نوشته: چنانچه پس از بررسی‌های لازم مشخص شود دولت اسد، عامل حمله شیمیایی در ادلب سوریه است، هیچ کس نخواهد توانست از این وضعیت دفاع کرده و این احتمال بهانه‌ای برای بهانه جویی‌های بیشتر را فراهم خواهد کرد و منطقی نیست بپذیریم اسد در وضعیت مطلوب نظامی خود دست به چنین ریسکی بزند.با این حال با فرض تشدید فضاسازی‌های تبلیغی علیه اسد یا اثبات ادعای دخالت دولت وی در حمله شیمیایی، ممکن است واکنش‌های شدیدتری از طرف روسیه در پی آورد.

اما نویسنده احتمال داده: روسیه با موافقت دولت سوریه و استفاده از موشک‌های اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ که پیشتر به سوریه فرستاده‌است، منع پروازهای کشورهای متخاصم بر فراز سوریه برقرار کند. چنین اقدامی می‌تواند مخاطرات جدیدی را به‌دنبال داشته‌باشد و چه بسا که موجب گسترش جنگ و قربانی شدن غیرنظامیان بیشتری شود. اما در وضعیتی دیگر، اگر مقصر نبودن سوریه در حمله شیمیایی اخیر اثبات شود، ممکن است طرفین سر میز مذاکره نشسته و مسأله را حل کنند.

در نهایت مقاله روزنامه دولت احتمال دامنه دار شدن حملات آمریکا به سوریه را کم دیده و پیش‌بینی کرده این اقدام تا مدتی می‌تواند موجب ضربه زدن به پایگاه‌های ترکیه در سوریه و عراق شود که بدون اجازه دولت این کشور‌ها، نیروهای خود را وارد خاک آنها کرده‌است. به هر حال دولت‌ها در چنین شرایطی باید از خود شکیبایی نشان داده و تا حد امکان جلوی جنگ را بگیرند. دیپلماسی ایران نیز باید در چنین شرایط پیچیده‌ای، هشیاری لازم را در دستور کار قرار دهد.

اهداف و نتایج یک حمله محدود

آرمین منتظری در مقاله ای در شهروند حمله موشکی آمریکا را یک حمله محدود دیده و نوشته: این حمله تنها یک هشدار بوده است و قرار نیست درآمدی برای حمله‌ای همه‌جانبه باشد. علاوه بر این موشک‌های آمریکایی یک پایگاه هوایی را در سوریه هدف قرار دادند درحالی‌که آمریکا می‌توانست یک سایت شلیک موشک‌های زمین به هوا را هدف قرار دهد. این خود نشانه این واقعیت است که حمله موشکی آمریکا اعلام آمادگی برای حمله همه‌جانبه نبوده است. حالا باید دید دولت سوریه چگونه به این حمله پاسخ خواهد داد.

به نوشته این مقاله: پاسخ روسیه به این اقدام آمریکا نیز اهمیت زیادی دارد. اگرچه نظامیان روسیه در سوریه مشغول عملیات هستند، اما در پایگاه هوایی که توسط آمریکا مورد هدف قرار گرفت حضور پررنگی نداشتند. آمریکا اعلام کرده است که پیش از حمله به روسیه اطلاع داده است اما رسانه‌های روسی این ادعای آمریکا را تکذیب کرده‌اند. به هر صورت فارغ از این‌که کدام طرف درست می‌گوید، نظامیان روسی اندکی پیش از حملات پایگاه را ترک کرده‌اند.

در نهایت مقاله شهروند به این جا رسیده که: گزینه‌های نظامی که آمریکا در قبال سوریه روی میز خود دارد از لحاظ میزان ریسک تفاوت دارند و هیچ کدامشان عاری از ریسک و خطر نیست. خطرها متعدد و طولانی‌مدت هستند؛ از به خطر افتادن جان نیروهای نظامی آمریکایی تا احتمال درگیر شدن با روسیه در سوریه. علاوه بر این اگر نیروهای وفادار به بشار اسد تصمیم بگیرند در عملیات جنگنده‌های آمریکا در سوریه اخلال ایجاد کنند یا در عملیات نظامی مورد حمایت آمریکا تداخل به وجود آورند، بروز تنش میان روسیه و آمریکا بسیاربسیار محتمل است.

در جست و جوی وحدت

همدلی در گزارش اصلی خود نوشته: ابراهیم رئیسی حالا به عنوان کسی شناخته می‌شود که انگار قرار است مردم را فقط پای صندوق‌های رای بکشاند. دو هزار و اندی اصول‌گرا در حالی روز پنج‌شنبه به تولیت آستان قدس رای دادند که در کارنامه‌اش سابقه اجرایی دیده نمی‌شود. انتخاب او به عنوان نامزد نهایی فقط می‌تواند یک دستاورد برای جناح راست داشته باشد و آن، این است که اصول‌گرایان بگویند «به نامزد واحد دست پیدا کرده‌ایم و برعکس انتخابات ۹۲ که شکستمان از تشتت بود می‌توانیم پیروز شویم».

این روزنامه یادآوری کرد: ابراهیم رئیسی بیش از یک سال پیش با درگذشت آیت‌الله واعظ طبسی از سوی رهبر انقلاب به عنوان تولیت جدید آستان قدس رضوی منسوب شد. نام او به عنوان نامزد ریاست جمهوری در بحبوحه اجماع اصول‌گرایان مطرح شد. اصول‌گرایان برای انتخابات ریاست جمهوری سازوکاری با عنوان جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب) تشکیل دادند اما این تشکل با موضع‌گیری بعضی گروه‌ها همراه شد.

همین روزنامه در گزارش دیگری نوشته: حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی؛ تولیت آستان قدس رضوی، صولت مرتضوی شهردار مشهد را به عنوان نماینده خود به مجمع ملی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی فرستاد تا موافقت وی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده را اعلام کند، وی در پیامی که حجت‌الاسلام رحیمیان آن را قرائت کرده است، اعلام کرده که «قصد بنده حضور در این جلسه بود که به دلیل زلزله مشهد ضرورت دیدم در جمع مردم متدین مشهد حضور یابم.»

همدلی در نهایت نوشته: تناقض این سخنان در حالی مشخص می‌شود تولیت آستان قدس که در این باره مسئولیتی ندارد، در این شهر مانده و شهردار مشهد که مسئولیت مستقیم اجرایی داشته به این ماموریت اعزام می‌شود.

شوک رئیسی به انتخابات

شرق در گزارش اصلی خود ورود ابراهیم رییسی را شوک به انتخابات توصیف کرده و نوشته: «جمنایی‌»ها بالاخره به رئیسی رسیدند، اگرچه نامزد منتخب اصرار دارد که خودش مستقلا وارد انتخابات شده نه به واسطه حمایت‌های این و آن جریان. این البته شگرد انتخاباتی احمدی‌نژاد هم بود. درحالی‌که از مرحله دوم انتخابات ٨٤ حمایت شش‌دانگ اصولگرایان را با خود داشت، بعد از گذشت ١٢ سال همچنان اصرار دارد که مستقل بوده است.

به نوشته این گزارش: حالا هم ابراهیم رئیسی، هم‌زمان هم حمایت جمع زیادی از اصولگرایان را با خود دارد و هم حمایت مصباح یزدی و جبهه پایداری را، اما باز هم اصرار دارد که نامزد مستقل است. البته جبهه پایداری هم اصرار دارد که حمایتش از رئیسی ربطی به جمنا ندارد. کنگره جمنا از سوی صداوسیما هم پوشش خوبی داده شد درحالی‌که نشست خبری روز قبل احمدی‌نژاد تقریبا نادیده گرفته شد. زمزمه بدل‌شدن رئیسی به نامزد نهایی جماعت اصولگرا با همین حمایت‌های غیرمستقیم رسانه‌های اصولگرا از او، اواخر سال گذشته و از اوایل سال جاری بود که شدت گرفت. تا پیش از این شانس مهرداد بذرپاش بیش از او بود.

شرق در عین حال مصاحبه ای دارد با غلامحسین کرباسچی که در ابتدای آن نوشته: بعضی از تحلیلگران معتقدند شکل‌گیری دوقطبی می‌تواند به نفع روحانی تمام شود. یعنی آمدن رئیسی آرای خاکستری و خاموش را ترغیب کند که نه‌تنها پای صندوق‌های رأی حاضر شوند، بلکه آرای خود را به سبد روحانی بریزند.

به نوشته این روزنامه: اینکه این موضوع چقدر به واقعیت نزدیک است و اینکه این احتمال تا چه اندازه محقق‌شدنی است، سؤالی است که با کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران، در میان گذاشتیم او معتقد است بین اداره‌کردن دولت و مرکزی مثل آستان قدس که مردم عاشقانه برای آن کار می‌کنند، تفاوت‌های درخور‌توجهی وجود دارد.

اگر همه حاکمیت هم بخواهد

قانون در گزارشی انتخاب ابراهیم رییسی را از سوی اصولگراها کم اهمیت دیده و نوشته: جناح راست از ابتدا هم دنبال یک سید روحانی بود و سعی می‌کردند تا سید ابراهیم رییسی را به میدان آوردند.‌آن‌ها می‌گفتند که برای شخصیت هایی که به صورت شخصی وارد عرصه انتخابات می‌شوند شانسی قائل نیستند. پس، از ابتدا مشخص بود که آن‌ها میلی به انتخاب شخصیت‌هایی مانند ضرغامی، رضایی، میرسلیم و غیره ندارند و تنها قصد داشتند پیاده‌نظام خود را معرفی کنند وفرمانده میدان، شخص دیگری بود و این تصمیم را سعی نداشتند به یک‌باره اعلام کنند.

این روزنامه با فهرست کردن اعتراض هایی که از سوی هیات موتلفه و هواداران ضرغامی نسبت به انتخاب های جمنا صورت گرفته نوشته: در یک نگاه اوضاع‌ این جناح مناسب نیست. درست است که سعی دارند قدرت خود را به رخ بکشند ولی این منابع قدرت و ثروت، آن‌گونه که برخی از حضورشان در صحنه انتخابات واهمه گرفته‌اند نیز توانایی جذب جامعه مدنی و بدنه اجتماعی خاصی را به خود ندارند.قسمتی از ساختار اصلی جمهوری اسلامی در این جبهه دور هم جمع شده‌اند و نام خود را جبهه مردمی گذاشته‌اند. از کمیته امداد و آستان قدس گرفته تا شهرداری تهران و سایر مراکز اقتصاد و قدرت.

قانون در نهایت یادآوری کرده: این سناریو بیشتر از آنکه به نفع نویسندگان آن باشد، دست خالی آن‌ها را برای مردم رو خواهد کرد. در صورتی‌که روحانی و تیم حامی وی، در این بازه زمانی بیشتر مراقب اعمال و رفتار خود باشند، مردم در ۲۹ اردیبهشت، مشاهده خواهند کرد که اگر تمام حاکمیت نیز در برابر آن‌ها به صف شوند ولی ملت چیز دیگری بخواهد، بدون شک مهر شکست بر پیشانی طیف مقابل ملت خواهد نشست.

حق نشر عکس شهروند
Image caption تیتر و عکس مهدی حسنی، شهروند

مارتن آشفته

شهروند در گزارش اصلی خود نوشته: ماراتن پیاده روی بین‌المللی پارس ما را به یاد قصه فیلم بچه‌های آسمان می‌اندازد. از این ماراتن می‌توان فیلمی ساخت از فقر ورزش ایران در تجربه برگزاری بی‌نظم مسابقات بین‌المللی! فقری که برخلاف بچه‌های آسمان مجید مجیدی‌، ناامیدی در آن حرف اول را می‌زند تا امیدواری! دویدن یا حتی پیاده‌روی کردن ورزشی تعریفی ساده دارد؛ طی کردن یک مسافت یا فاصله از مبدا تا مقصد با هدف رسیدن به سلامتی روح و جسم!

به نوشته این روزنامه: ماراتن پیاده‌روی بین‌المللی پارس در تهران با وجود تمام ویژگی‌ و امتیازهای مثبتی که برای دوومیدانی و ورزش ایران به همراه داشت، باز هم یک حقیقت تلخ را ثابت کرد! باز هم به همه ما ثابت شد که باید بارها و بارها فاصله خودمان تا برگزاری استاندارد مسابقات بین‌المللی این‌چنینی را بدویم و بعد از آماده شدن و کسب تجربه مناسب به میزبانی کردن این مسابقات فکر کنیم»!

به نوشته شهروند: برگزار کننده‌های این تورنمنت بدون داشتن تجربه و برنامه‌ریزی اصولی با «کفش‌های پاره» به فکر میزبانی ماراتن بین‌المللی افتادند تا به کفش‌‌‌های نو برسند! اما آنها درنهایت نه‌تنها به این کفش‌های نو دست پیدا نکردند،‌ بلکه کفش‌های کهنه خود را هم از دست دادند! مقایسه ماراتن تهران با مسابقات مشابه که در تمام کشورهای پیشرفته دنیا برگزار می‌شود به خوبی فاصله استاندارد‌ها از مدل برگزاری، ‌برنامه‌ریزی و... را به همه ما نشان می‌دهد. به همین دلیل حالا با پایان ماراتن پارس همه به دنبال رسیدن به یک جواب سوال هستند! وقتی هنوز بلد نیستیم؟ چه اصراری داریم میزبانی کنیم؟

جا برای زن- شهروند تواناتر

فخرالسادات محتشمی‌پور در مقاله ای در شرق با اشاره به دولت باید جای بیشتر برای زن - شهروند خالی کند اشاره کرده که شوراهای شهر و روستا بستر مهیاتری برای حضور و مشارکت زنان است، چراکه موانع برای تأیید صلاحیت کاندیداها خیلی کمتر است و درعین‌حال به دلیل جایگاه و کارکرد اجتماعی شوراها، زنان سیاست‌گریز گرایش بیشتری به مشارکت در این زمینه دارند. علت عدم افزایش قابل‌قبول زنان در شوراها با توجه به افزایش دانش‌آموختگی، تخصص و تجربه‌اندوزی زنان در یکی، دو دهه اخیر جای تأمل و تحقیق فنی دارد.

این فعال امور زنان تاکید کرده: دراین‌میان زنان پایتخت برای ثبت‌نام در این انتخابات پیشگام شدند و چه‌بسا ماراتن پایتخت‌نشین‌ها برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی در کسوت کاندیدا، خواهرانشان در دیگر استان‌ها را نیز با شور بیشتری به میدان کشید. هرچند وجهه اجتماعی شورا در تهران و شهرهای بزرگ بیشتر رنگ سیاسی می‌گیرد و میدانی برای رقابت‌های سیاسی و جناحی می‌شود، بااین‌حال زنان بیش از مردان با گرایش اجتماعی به این حوزه تمایل نشان می‌دهند.

نویسنده مقاله شرق تاکید کرده: امروز شهرها نیازمند چهره‌ای زیبا، پاک و آرام‌بخش است تا شهروندان در آن احساس آرامش و امنیت کنند؛ شهری که متناسب با نیاز گروه‌های مختلف اجتماعی به‌ویژه زنان و افراد آسیب‌پذیر چون سالمندان، معلولان، کودکان و... ساخته و آراسته و پیراسته شود. اگر کسانی بدانند توان حرکت‌دادن این ارابه سنگین برای نزدیک‌شدن به شهر مطلوب و نیز قدرت لازم برای مقابله با شهرفروشان مدعی را ندارند، جا را برای زن - شهروند توانمندتر از خود خالی کنند.

یک درخت را به عباس روا نداشتند

بهمن فرمان‌آرا در مقاله ای در شرق با افسوس نوشته: حتى یک درخت گیلاس را به عباس روا نداشتند و افزوده پنجشنبه عصر به عادت هفت، هشت ماه گذشته به مزار عباس کیارستمی رفته است، مطابق معمول شب‌هاى جمعه چهار پنج نفرى از شاگردان سابقش بر سر مزار بودند. ولى همیشه باید یک چیزى باشد که دل آدم را بشکند، پنجشنبه هم یکى از همان روزها بود.

این کارگردان و نویسنده شرح داده که سال گذشته شب عید به همت مینا اکبرى و گروه «شما تنها نیستید»، نهال درخت گیلاسى را کنار مزار عباس کاشته شد اما امروز دیدم شخص یا اشخاصى حتى نتوانستند درخت گیلاس را کنار مزار عباس تحمل کنند و آن را با پیت حلبى‌اش از جا در آورده بودند. شکستن سنگ قبرها، سیمان‌ریختن روى سنگ قبر و از ‌ریشه درآوردن نهال درخت گیلاس از کنار مزار مردى که صدها افتخار براى سینما و مملکت ما به ارمغان آورد، آن هم وقتى که در هندوستان و جاهاى دیگر دنیا به نام او درخت گیلاس می‌کارند!

مقاله شرق به این جا رسیده: روز کاشتن نهال، روز خوبى بود و همه حضار شاد بودند از اینکه به این مرد بزرگ سینماى ایران اداى احترام مى‌کنند. فقط یک جوان که اتفاقا تى‌شرتی سفید با عکس عباس روى آن به تن داشت تصویربردارى می‌کرد. البته ما به این چیزها عادت کردیم؛ ولى همان طور که پرونده پزشکى عباس، کم‌کم از یاد رفته است، حتى یک درخت گیلاس هم به عباس روا نداشتند و طعم شیرین گیلاس در دهان ما تبدیل به زهر‌مار شد.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

قضیه خلاصه جنگ‌های جهانی

پوریا عالمی در ستون طنز شرق یک شعر رپ بافته است: قدیم این‌طور بود که برای جنگ جهانی / باید خودت را حتما به زمین نبرد برسانی / الان اما فرق کرده اوضاع / هرکی می‌تواند باشد توی جنگ یکی از اضلاع / قدیم این‌طور بود که می‌کردند لشکرکشی / راه این‌قدر سرد و دراز بود ممکن بود مثل ناپلئون به آخر راه نرسی .

طنزنویس در توصیف جنگجویان قدیم سروده: این‌قدر دور بودند از شهر که اصلا نمی‌شده کسی نگران / دو ماه طول می‌کشیده از بالای کوه بیایند پایین / تا برسند میدان شهر و بکنند به رئیس الرؤسا، چندتایی توهین/ بعد می‌رفتند بالای کوه که دو ماه دیگر می‌کشیده طول / به‌همین‌دلیل جنگ‌ها طولانی بوده و جنگجوها بوده‌اند «کول» / شما اگر دیده باشید سریال گیم آو ترونز / می‌بینید که این‌قدر پتک می‌زدند روی شمشیر که می‌گرفتند آرتروز / یا برای حمله به یک امپراتوری / اژدهای واقعی آفیش می‌کرده‌اند آن‌طوری/

ستون طنز شرق سرانجام به این جا رسیده که: خلاصه که قضیه این است که عوض شده زمانه / الان جنگیدن و تفریح سیاست‌مداران دنیا هم‌زمانه / با یک انگشت فشار می‌دهند دکمه پرتاب موشک / با آن انگشت بازی می‌کنند خیلی نایس، لی‌لی لی... حوضک / یا بالا می‌روند خیلی بیوتی و شیک / از دیوار سفارتخانه مثل رفتاری دیپلماتیک / یا می‌‌بندند به خودشان یک بمب و می‌روند وسط شهروندان / مردم را تکه‌تکه می‌کنند که حساب کار بیاید دست مسئولان؟ / یا از آن سر دنیا یکی سر شام / دستور می‌دهد با موشک بگیرند انتقام / یا یکی از آن‌ور به‌جای فلان بمب‌گذاری / دستور می‌دهد به چندتا حرکت انتحاری / خلاصه جنگ‌های جهانی شده شبیه بازی کامپیوتری.

موضوعات مرتبط