در روز اول ثبت نام بیش از صد نفر داوطلب نامزدی ریاست جمهوری ایران شدند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

وزیر کشور ایران درباره تبلیغات زودهنگام هشدار داد

علی پورعلی مطلق، دبیر هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به پایان روز اول ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد: "در ثبت‌نام‌های امروز ۱۲۶ نفر نام‌نویسی کردند که از این میان ۶ نفر زن بودند."

دبیر هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری همچنین گفت: "تعداد داوطلبان مرد ۱۲۰ نفر، جوان‌ترین نامزد ۱۸ ساله و مسن‌ترین نامزد ۷۹ ساله، ۱۸ نفر هم ایثارگر بودند و در زمینه تحصیلات بیشترین میزان ثبت‌نامی‌ها فوق لیسانش بود با ۳۵ نفر، ۷ نفر با تحصیلات حوزوی، ۱۲ نفر با مدرک دکتری، ۲۹ نفر با مدرک لیسانس ۸ زیر دیپلم میانگین سنی ۴۶ تا ۵۰ ساله هم ۲۰ نفر بودند این روند تا ۲۶ فروردین از ۸ صبح تا ساعت ۱۸ ادامه دارد."

مهلت پنج روزه ثبت نام برای نامزدی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران امروز، سه‌شنبه ۲۲ فروردین، با دستور عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، آغاز شد.

آقای رحمانی فضلی در جمع خبرنگاران گفت: "وزارت کشور، شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی یک انتخابات آزاد و سالم و باشکوه را تدارک دیده‌اند."

او به گروه‌ها و چهره‌های سیاسی هشدار داد که از "تبلیغات زودهنگام" خودداری کنند و حمایت رسانه‌هایی که با بودجه عمومی اداره می‌شوند از نامزدها جرم است.

به گفته سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور، چند ساعت مانده به پایان روز اول ثبت نام، بیش از صد نفر برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

آقای میرسلیم، که مهندس مکانیک است، با کلاه ایمنی وارد وزارت کشور شد

مصطفی میرسلیم، نامزد حزب موتلفه اسلامی و وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی از اولین چهره‌های شناخته‌شده‌ای است که صبح امروزبرای نامزدی ثبت نام کرد.

آقای میرسلیم گفت: "من آمده‌ام تا سهم شما را از سفره پربرکت انقلاب بگیرم و به شما برسانم. من امروز نیامده ام تا حقوق نجومی بگیرم."

قاسم شعله سعدی، نماینده پیشین مجلس و وکیل دادگستری نیز امروز برای نامزدی ثبت نام کرد. آقای شعله سعدی پیش از این به جرم تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری زندانی بوده است.

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

شورای نگهبان دور قبل انتخابات ریاست جمهوری صلاحیت قاسم شعله سعدی را رد کرد

جمشید برزگر، بی‌بی‌سی: با آغاز ثبت نام از نامزدهای ریاست جمهوری، بار دیگر یکی از ضعف های بنیادین نظام انتخاباتی در جمهوری اسلامی آشکار شد. به گفته مقامات مسئول، تنها در چهار ساعت اول بیش از هفتاد نفر برای شرکت در رقابت های ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند در حالی که نه فقط از میان آنها، تنها یک نفر، یعنی مصطفی میرسلیم امکان عبور از صافی نظارتی شورای نگهبان را دارد، بلکه حتی فارغ از ملاک های هیئت های اجرایی و نظارتی جمهوری اسلامی شاید تنها چند نفر معدود از آنان را بتوان چهره ای سیاسی دانست که دارای حداقل شرایط برای نامزدی مقامی مانند ریاست جمهوری هستند.

ریشه این مشکل را باید در نبود احزاب سیاسی پایدار و فصلی و مقطعی بودن بحث انتخابات در نظام سیاسی ایران یافت؛ با این حال، سنتی سیاسی که بر اساس آن چهره های اصلی انتخابات ثبت نام خود را تا آخرین روز و واپسین ساعات و دقایق به تعویق می اندازند در تشدید این وضعیت بی تاثیر نبوده است بدون آنکه بتوان برای بسیاری از این ثبت نام های دیر هنگام دلیلی جز تلاش برای القای اهمیت شخص نامزد در نظر گرفت.

پس از ثبت نام داوطلبان نامزدی شورای نگهبان قانون اساسی صلاحیت آنها را بررسی می‌کند. مطابق قانون اساسی ایران رئیس جمهور باید ایرانی‌الاصل، معتقد به جمهوری اسلامی و مذهب رسمی و از "رجال سیاسی، مذهبی" باشد.

مطابق زمان‌بندی انتخابات ۱۳۹۶ شورای نگهبان تا ۳۱ فروردین صلاحیت‌ها را بررسی می‌کند و ۶ یا ۷ اردیبهشت وزارت کشور نامزدهای تایید صلاحیت‌شده را رسما اعلام می‌کند و تبلیغات انتخاباتی از آن زمان برای مدت کمتر از سه هفته آغاز می‌شود.

عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها منتقدانی دارد و برخی می‌گویند که این شورا با حذف چهره‌های سیاسی مانع از برگزاری انتخاباتی آزادانه و رقابتی می‌شود. مدافعان شورای نگهبان می‌گویند این شورا مطابق قانون کسانی را که شایستگی ندارند و یا معتقد به جمهوری اسلامی نیستند رد می‌کند.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

علاوه بر چهره‌های شناخته‌شده ده‌ها نفر دیگر نیز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام می‌کنند

اکبر هاشمی رفسنجانی، اسفندیار رحیم مشایی، مسعود پزشکیان، علی فلاحیان، علیرضا زاکانی، منوچهر متکی و قاسم شعله سعدی از جمله چهره‌های سرشناسی هستند که شورای نگهبان در انتخابات ۱۳۹۲ صلاحیت آنها را رد کرد.

در دوره‌های اخیر علاوه بر چهره‌های شناخته‌شده ده‌ها نفر دیگر نیز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام می‌کنند که صلاحیت آنها نیز رد می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری در روز ۲۹ اردیبهشت و همزمان با انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار می‌شود.