اتحادیه اروپا تحریم های حقوق بشری ایران را تمدید کرد

پرچم

منبع تصویر، Getty Images

اتحادیه اروپا تحریم هایی که ابتدا شش سال پیش در ارتباط با کارنامه حقوق بشر ایران وضع کرده بود را روز سه شنبه برای یک سال دیگر تمدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این تحریم ها در خلال تنش بر سر حمایت ایران از دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، تمدید می شود.

این تحریم ها شامل انسداد دارایی های ۸۲ مقام و یک نهاد ایرانی به علاوه صادرات تجهیزاتی به ایران است که "می توان از آنها برای سرکوب داخلی و نظارت بر ارتباطات راه دور استفاده کرد."

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است که این نام ها روز چهارشنبه منتشر خواهد شد.

شورای اتحادیه اروپا گفت که در واکنش به "نقض جدی حقوق بشر توسط ایران" تصمیم به تمدید این تحریم ها گرفته است.

این تحریم ها ابتدا در سال ۲۰۱۱ وضع شده بود و ربطی به برنامه اتمی ایران ندارد.

آن تحریم ها اصلا علیه ۳۲ مقام جمهوری اسلامی وضع شده بود.

آن افراد حق سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ندارند و اموال آنها در این کشورها مسدود شده است.

نام ۱۳ نفر از اعضای ارشد امنیتی ایران که در بازداشت‌های خودسرانه و سرکوب معترضان انتخابات ۸۸ دست داشتند در آن فهرست قرار داشت. همچنین ۱۵ قاضی و مقام قضایی مسئول به دلیل محروم کردن متهمان از دادگاه عادلانه، گرفتن اعترافات اجباری، محکوم کردن به دلیل اتهامات مبهم و صدور حکم اعدام بدون طی شدن روند لازم در فهرست تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

به علاوه چهار نفر از مسئولان زندان در ایران نیز به دلایلی نظیر شکنجه زندانیان و بازداشت‌های دسته جمعی مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا شده بودند.

ایران و اتحادیه اروپا از اواسط تابستان ۲۰۱۶ "مذاکرات مقدماتی حقوق بشری" را آغاز کردند اما به نظر نمی رسد آن مذاکرات پیشرفت ملموسی داشته است.

جمهوری اسلامی اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و موضع گیری کشورهای غربی در این خصوص را دارای انگیزه های سیاسی و متظاهرانه می داند.