احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

بقایی، مشایی و احمدی‌نژاد

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

آقایان بقایی، مشایی و احمدی‌نژاد شعار دادند: "زنده باد بهار، زنده باد ایران"

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ ثبت نام کرد.

این در حالی است که سال گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، از آقای احمدی نژاد خواست که در انتخابات پیش رو نامزد نشود.

آقای احمدی‌نژاد در پاسخ گفته بود "برنامه‌ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده"ندارد و بعدتر گفت در انتخابات ۱۳۹۶ از حمید بقایی، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، حمایت می‌کند.

او پس از ثبت نام درباره موضع رهبر ایران گفت: "این معنای نهی نبود و توصیه ایشان بود و توصیه ایشان مانع حضورم نمی‌شد و علیرغم اینکه فشار گسترده‌ای از سوی مردم برای حضور در میدان دارم به قول اخلاقی خود پایبندم و ثبت‌نام در انتخابات صرفاً برای حمایت از برادر عزیزم آقای بقایی است."

آقای احمدی‌نژاد صبح امروز به همراه حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در وزارت کشور ایران حاضر شد. کمی پیش از ثبت نام آقای احمدی‌‌نژاد، آقای بقایی برای نامزدی ثبت نام کرد.

انتخاباتی که با نادیده گرفتن رهبر شروع می شود؟

جمشید برزگر، تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران:

ثبت نام محمود احمدی‌نژاد برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری را باید یکی از شگفت‌انگیزترین اقدامات کسی دانست که به انجام اقدامات و گفتن سخنان غیرمنتظره شهره است. اهمیت اقدام آقای احمدی‌نژاد، به طور مشخص در نادیده گرفتن تمام‌عیار نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای است. فارغ از اینکه منع نامزدی او از سوی آقای خامنه‌ای یک دستور یا یک توصیه قلمداد شود، نادیده گرفتن نظری که ابتدا به طور خصوصی و سپس به طور علنی و با تاکید از سوی آقای خامنه‌ای مطرح شده، اقدامی نامتعارف در جمهوری اسلامی به حساب می‌آید. البته این اولین بار نیست که آقای احمدی نژاد تقابل یا دست کم مقاومت خود در برابر نظر و دستور رهبر جمهوری اسلامی را به نمایش می‌گذارد، اما در آن هنگام او در مقام رئیس جمهوری بود و باور همگانی این بود که از حمایت بی چون و چرای آیت‌الله خامنه‌ای برخوردار است. اولین واکنش‌ها به ثبت نام محمود احمدی‌نژاد از سوی اصولگرایان نشان می‌دهد که این وضعیت اکنون تغییر کرده است، اما آیا آقای احمدی‌نژاد هنوز از پشتوانه‌هایی در درون ساختار قدرت برخوردار است که بتواند او را به عبور از گذرگاه پرخطری که در پیش گرفته امیدوار سازد؟

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

بقایی و احمدی‌نژاد

مسعود زریبافان، رئیس بنیاد شهید در دوره آقای احمدی‌نژاد نیز امروز صبح برای نامزدی ثبت نام کرد.

پیشتر گزارش‌هایی درباره ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی هم منتشر شده بود اما آقای رحیم مشایی به خبرگزاری ایلنا گفت: "در انتخابات ثبت‌نام نکرده و نخواهم کرد."

آقایان بقایی، مشایی و احمدی‌نژاد در مقابل خبرنگاران دست یکدیگر را گرفتند و شعار دادند: "زنده باد بهار، زنده باد ایران."

آقای احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۱۳۹۲ حامی اسفندیار رحیم مشایی بود اما صلاحیت آقای مشایی رد شد.

منبع تصویر، MEHR

مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای با نامزدی احمدی‌نژاد(۵ مهر ۱۳۹۵)

به ملاحظه صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید. گفتیم صلاح نمی‌دانیم شما شرکت کنید ........

با ملاحظه‌ حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضر است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. این چیز خیلی مهمی که نیست. خیلی طبیعی و ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو.

به رادیو فردا یا رادیو بی‌بی‌سی این قضیه چه ارتباطی دارد؟ می‌پردازند٬ بحث می‌کنند٬ تحلیل می‌کنند٬ علت چیست٬ چرا گفتند٬ این معنایش چیست؟ این معنایش این است که دشمن می‌خواهد استفاده کند. ما باید چه کار کنیم؟ باید نقطه مقابل دشمن حرکت کنیم.

نامه احمدینژاد به آیتالله خامنه‌ای (۶ مهر ۱۳۹۵)

...حضرت عالی توصیه فرمودید که در این دوره مصلحت نیست بنده در انتخابات شرکت نمایم و اینجانب نیز تبعیت خود را اعلام نمودم.

ضمن تشکر از بیانات مهم حضرتعالی در جلسه درس خارج فقه مورخ پنجم مهرماه جاری، به استحضار می‌رسانم که در عمل به منویات رهبر بزرگوار انقلاب، برنامه ای برای حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی سال آینده ندارم.

به لطف خداوند متعال و با افتخار همواره به عنوان سرباز کوچک انقلاب و خادم مردم باقی خواهم ماند...