روزنامه‌های صبح تهران: شوک روز دوم

  • فرج بال افکن
  • بی‌بی‌سی

اغلب روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶، ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد را شوک روز دوم در ستاد انتخاباتی وزارت کشور توصیف کرده و به گزارش و تحلیل آن پرداخته‌اند.

آزمون احمدی‌نژاد تمام نشده است

منبع تصویر، رسالت

مهدی فضائلی، در روزنامه رسالت، تلویحا محمود احمدی‌نژاد را به قومی از بنی‌اسرائیل تشبیه کرده که توسط حضرت داود از شکار ماهیان در روز شنبه نهی شدند. اما آنها به حیله‌ای توسل جستند و با حفر گودال‌هایی در ساحل، راهی از دریا به آن گودال‌ها تعبیه کردند تا در روزهای شنبه ماهیان با مد یا امواج آب به آن گودال‌ها بیفتند و در روز بعد آن ماهیان را صید کنند که در آیه ۱۶۳ سوره اعراف، این عمل فسق نامیده شده است.

نویسنده روزنامه رسالت با یادآوری اظهارات رهبر ایران در باره توصیه‌اش به آقای احمدی‌نژاد نوشته که به هر حال ورود مجدد او به صحنه رقابت‌های انتخاباتی اگر به نشاط بیشتر انتخابات بینجامد، نکته مثبتی خواهد بود اما اگر همان دو قطبی مذموم را ولو با واسطه فرد دیگری به وجود آورد و یا زمینه‌سازی برای تحرکات مشکوک دیگر باشد، قطعا خلاف نظر رهبری است.

آقای فضائلی نوشته که آقای احمدی‌نژاد که در دور اول ریاست جمهوری‌اش مدعی بود سینه‌اش را سپر کرده تا جلوی اصابت تیرهای نشانه رفته به سمت رهبری را بگیرد، باید مراقب باشد تا دوباره خود تیری به سمت رهبری نشود.

او چرا آمد؟

منبع تصویر، اعتماد

مهشید ستوده در روزنامه اعتماد نوشته یکی از نخستین سناریوهایی که از ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری به نظر می‌رسد، تلاش او برای گرفتن تایید صلاحیت حمید بقایی است. حمایت او از بقایی هم با ثبت‌نام در انتخابات شاید پیغامی برای شورای نگهبان باشد که در صورت تایید صلاحیت بقایی خودش از میدان انتخابات کنار می‌رود.

سناریوی دوم به نظر نویسنده اما این است که احمدی‌نژادی‌ها به میدان آمده‌اند تا بازار رای اصولگرایان را برهم بزنند. حضور او در عرصه انتخابات ضرر آنچنانی برای پایگاه حسن روحانی ندارد اما برای پایگاه رای ابراهیم رئیسی یا سایر کاندیداهای اصولگرا می‌تواند یک خطر باشد.

به نوشته این مقاله احمدی‌نژاد در تمام سال‌های اخیر نشان داده که ساختارشکنی را دوست دارد. فرقی ندارد که نوع این ساختارشکنی یک خانه‌نشینی ۱۱ روزه‌ای باشد یا حمایتش از رحیم مشایی و یا سعید مرتضوی و یا حتی افشاگری از برادر رئیس قوه مقننه.

غروب زودرس احمدی‌نژاد

منبع تصویر، شرق

احمد شیرزاد در روزنامه شرق نوشته که اتفاق روز گذشته در ستاد انتخابات وزارت کشور از چند زاویه قابل بررسی است؛ جریان احمدی‌نژاد چند ویژگی دارد که مهم‌ترین آن غیرتشکیلاتی بودن عملکردهاست. ممکن است که گفته شود رئیس دولت‌های نهم و دهم از حمایت تشکیلاتی تمام قد اصولگرایان در آن هشت سال بهره‌مند بود، اما این غیر از آن است که افرادی به دلیل نداشتن توان کار حزبی، یک باند سیاسی را تشکیل می‌دهند. از ویژگی‌های چنین حرکاتی این است که شاهد یک تشکل فعال و حاضر در صحنه برای تمام فصول نیستیم و احمدی‌نژاد هم تعریف خود را ذیل جریان اصولگرا کتمان می‌کند.

آقای شیرزاد معتقد است که در حال حاضر مغز متفکر این گروه، اسفندیار مشایی است که طراحی‌های سیاسی را انجام می‌دهد و تشکیلاتی‌ترین عضو باند قدیمی انجمن اسلامی دانشگاه علم و صنعت، مجتبی ثمره هاشمی است که این روزها دیده نمی‌شود. تصوری در این جمع وجود دارد که گرفتن ژست اپوزیسیون و مخالف‌خوانی آنان و اعلام زیربارنرفتن برای آنها رای می‌آورد.

سودای قدرت

منبع تصویر، سیاست روز

روزنامه سیاست روز در گزارشی نوشته که احمدی‌نژاد چه تصوری کرده که می‌خواهد برای بار سوم به خیابان پاستور بازگردد؟ پس آن همه تاکید بر تبعیت و تمکین به توصیه رهبری چه شد که اکنون همچون آفتاب‌پرست تغییر رنگ داده و با پاسخ‌های غیرمنطقی سعی دارد به توجیه رفتار خود بپردازد؟

به نوشته این گزارش بازی که احمدی‌نژاد آغاز کرده یک بازی خطرناک است. این خطر هم برای آینده سیاسی او است و هم خطری برای کشور محسوب می‌شود. شرایط با توجه به وضعیت منطقه و تهدیداتی که علیه کشور وجود دارد، ضمن این که شرایط اقتصادی هم باعث بروز مشکلاتی در جامعه شده و نمی‌توان پذیرفت که به خاطر یک هوس، بحران و فتنه‌ای دیگر سرباز کند و کشور را درگیر خود سازد.

ثبت‌ نام احمدی‌نژاد چالش اردوگاه اصولگرایان

منبع تصویر، ایران

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

عبدالله ناصری در روزنامه ایران نوشته که در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهوری مستقر یکی از نامزدهای اصلی در رقابت خواهد بود، امری که در دوره‌های گذشته نیز مرسوم بوده است. اما بنا به شرایط داخلی و بین‌المللی، ناظران پیش‌بینی می‌کردند که انتخابات این دوره از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار باشد؛ ثبت‌نام محمود احمدی‌نژاد گزاره پیشین ناظران سیاسی را تایید کرد که معتقد بودند انتخابات ۹۶ یکی از ویژه‌ترین انتخابات نسبت به ادوار گذشته خواهد بود. با وجود این، ثبت نام احمدی‌نژاد به ویژه پس از توصیه رسمی و علنی مقام رهبری مبنی بر عدم حضور در انتخابات، شوک بزرگی را به جامعه سیاسی و مدنی کشور وارد کرد. در کنار این شوک، این کنش، گسست و شکاف موجود میان اصولگرایان را علنی‌تر و تشدید کرده است. این احتمال را نمی‌توان از نظر دور داشت که احمدی‌نژاد به دلایلی چون عدم تائید از سوی مراجع ذی‌صلاح نتواند به خط پایان فرایند انتخابات برسد، اما نفس ثبت نام او یک نه آشکار بود. نه‌ای که ممانعت‌های قانون اساسی را برای وی به دنبال خواهد داشت. زیرا در نظام واژگانی انتخابات و بررسی صلاحیت نامزدها، موضوعی به عنوان عدم التزام به ولایت فقیه وجود دارد که کار دیروز احمدی‌نژاد بارزترین و روشن‌ترین مصادیق این موضوع است.

تلویزیون به نامزدهای فاقد صلاحیت مصاحبه جایزه می‌دهد

منبع تصویر، جوان

محمدصادق عابدینی در روزنامه جوان نوشته که صدا و سیما در پوشش ثبت‌نام نامزدهای ریاست جمهوری غیرحرفه‌ای و وهن‌آمیز عمل می‌کند. به نوشته این گزارش طبق سنتی غلط، در روزهای ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، صدا و سیما و دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به سراغ افراد و چهره‌های عجیب و غریبی رفته‌اند که برای ثبت نام در انتخابات وزارت کشور آمده‌اند. رسانه‌های غیررسمی به دلیل علائق سیاسی یا تلاش برای دیده‌شدن در میان رسانه‌های دیگر، تمایل زیادی برای پرداختن به حواشی ثبت نام انتخابات دارند ولی تکرار این رفتار از سوی صدا و سیما جای تاسف دارد.

به نوشته روزنامه جوان، افرادی که هر کسی در نگاه اول متوجه می‌شود که فرد متقاضی از حداقل شرایط لازم برای نامزدی انتخابات برخوردار نیست، ولی دوربین‌های صدا و سیما به استقبال چنین افرادی می‌روند و به گرمی با آنها مصاحبه می‌کنند. مصاحبه شونده هم از روی سادگی یا جهالت، حرف‌هایی را به زبان می‌آورد که صحنه ثبت‌نام در انتخابات را به فضایی کمدی تبدیل می‌کند.