آمریکا برادر قاسم سلیمانی را تحریم کرد

سهراب سلیمانی

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

آقای سلیمانی تا سال گذشته به مدت ۱۵ سال مدیرکل زندان‌های استان تهران بود

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که آمریکا برادر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را به دلیل نقشش در "نقض حقوق بشر" در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

آقای اسپایسر از شخص تحریم‌شده با عنوان "برادر قاسم سلیمانی" نام برد و بنا به اعلام وزارت دارایی آمریکا او سهراب سلیمانی است. آقای سلیمانی ۱۵ سال مدیرکل زندان‌های استان تهران بود و سال گذشته به عنوان سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها منصوب شد.

سازمان‌ زندان‌های استان تهران نیز برای آنچه وزارت دارایی آمریکا "مسئولیت یا همدستی در نقض جدی حقوق بشر زندانیان سیاسی در زندان اوین" خوانده، در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

وزارت دارایی آمریکا می‌گوید تحریم‌هایی که امروز، ۱۳ آوریل (پنجشنبه ۲۴ فروردین)، وضع شده، کاملا در چهارچوب توافق هسته‌ای ایران می‌گنجند.

در بیانیه وزارت دارایی آمده که آمریکا در اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران جدی است تا از این طریق با "حمایت حکومت ایران از تروریسم، برنامه موشک‌های بالستیک، بی‌ثبات‌سازی منطقه و نقض حقوق بشر" مقابله کند.

آمریکا موارد ثبت‌شده اعتراف اجباری، بازجویی تحت فشار، شکنجه جسمی و روانی زندانیان در زندان اوین را به عنوان دلایل موارد تازه تحریم مطرح کرده است.

دو روز پیش هم اتحادیه اروپا مجموعه‌ای از تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران را تمدید کرد.

حکومت ایران می‌گوید قدرت‌های غربی برخورد دوگانه‌ای با مسئله حقوق بشر دارند و از اتهام‌های حقوق بشری برای فشار سیاسی علیه ایران استفاده می‌کنند.