انتخابات ایران؛ در آخرین روز جهانگیری و قالیباف ثبت نام کردند

جهانگیری

منبع تصویر، iSna

امروز شنبه، ۲۶ فروردین، و در آخرین ساعات مهلت ثبت نام، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، برای نامزدی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، نیز در ساعات پایانی مهلت ثبت نام به وزارت کشور رفت و داوطلب نامزدی شد. اما سعید جلیلی، نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی، بر خلاف انتظار ثبت نام نکرد و مهرداد بذرپاش هم پس از حضور در وزارت کشور به نفع جبهه مردمی نیروهای انقلاب کنار رفت.

آقای جلیلی با انتشار بیانیه ای از "نیروهای انقلاب" خواسته است "با تمام توان برای شکوفایی ظرفیت انتخابات در مسیر بازیابی مسایل اصلی کشور" در صحنه باشند ولی از فرد خاصی حمایت نکرده است.

وی همچنین گفته که در انتخابات ۱۳۹۲ "ابرهای تردید بر کارآمدی گفتمان انقلاب اسلامی سایه افکند" و از علاقه مندان به جمهوری اسلامی خواسته نگذارند "گرایش به اهمال و ناکارآمدی، خودباختگی و محافظه کاری و انحراف" در کشور تقویت شود.

بنا به گفته علی اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات در ایران، در مجموع ۱۶۳۶ نفر برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرده‌اند.

۱۳۷ نفر از ثبت نام کنندگان زن هستند. شورای نگهبان ایران تاکنون صلاحیت هیچ زنی را برای نامزدی ریاست جمهوری تایید نکرده است.

به گزارش ایلنا عبدالواحد موسوی لاری و حسین مرعشی امروز در ملاقاتی با آقای روحانی با او برای نامزدی آقای جهانگیری رایزنی کردند.

در هفته‌های اخیر برخی از حامیان حسن روحانی پیشنهاد کردند که یک "نامزد پوششی" از طرف اصلاح‌طلبان و میانه‌روها در انتخابات حاضر شود تا بتواند در مقابل چندین نامزد محافظه‌کار به آقای روحانی کمک کند.

محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی و محسن رهامی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از دیگر چهره‌های شناخته‌شده‌ای هستند که امروز برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کردند.

منبع تصویر، iSna

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

محمدباقر قالیباف در جمع خبرنگاران حسن روحانی را متهم کرد که به دلیل بی اطلاعی از امور اجرایی در آغاز کار "وعده صد روزه" داده و پس از عملی نشدن وعده‌ها مجبور به "بی صداقتی" شده است.

این سومین باری است که آقای قالیباف می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری شود. او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ پس از حسن روحانی بیشترین رای‌ها را داشت.

آقای قالیباف یکی از پنج نامزد ائتلاف محافظه‌کاران، با عنوان جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) است.

از میان نامزدهای دیگر جمنا ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی‌بابایی پیش از این ثبت نام کرده‌اند. اما مهرداد بذرپاش با حضور در وزارت کشور گفت که برای وحدت رویه این گروه اصولگرا از ثبت نام منصرف شده است.

به این ترتیب در پایان مهلت قانونی پنج روزه ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری ایران حسن روحانی رئیس جمهور ایران، اسحاق جهانگیری معاون رییس جمهور، ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، محمد هاشمی برادر اکبر هاشمی رفسنجانی، محسن رهامی دبیر شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران، حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد، مصطفی کواکبیان نماینده مجلس، محمد غرضی وزیر اسبق پست و تلگراف، اعظم طالقانی فعال ملی مذهبی، علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس و مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای دولت آقای احمدی‌نژاد از شناخته‌ شده‌ترین چهره‌هایی هستند که ثبت نام کردند.