انتخابات ایران؛ نام‌های آشنایی که آمدند

بالا از راست: اسحاق جهانگیری، حمید بقایی، محمود احمدی‌نژاد - پایین از راست: حسن روحانی، محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

از بالا راست: اسحاق جهانگیری، حمید بقایی، محمود احمدی‌نژاد، ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و حسن روحانی

از ۱۶۳۶ نفری که بنا به گفته علی اصغر احمدی، رئیس ستاد انتخابات در ایران، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ثبت نام کرده‌اند بیش از ۳۰ نفر از چهره‌های شناخته شده هستند و بقیه شهروندان عادی.

ایرانی ‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور (شیعه) براساس قانون اساسی ایران شرایط داوطلبان ریاست جمهوری است.

هرچند از حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محمود احمدی نژاد و محمدباقر قالیباف به عنوان سرشناس‌ترین نامزدهای ریاست جمهوری نام برده می‌شود اما یک معاون رئیس جمهور، یک عضو خبرگان رهبری و ۳ نماینده فعلی مجلس به همراه ۶ وزیر سابق، یک سفیر سابق و ۱۰ نماینده سابق مجلس جزو داوطلبان هستند. در این میان، یک داوطلب زن و ۶ داوطلب، روحانی هستند.

شورای نگهبان ایران تاکنون صلاحیت هیچ زنی را برای نامزدی ریاست جمهوری تایید نکرده است. از ۱۳۷ زنی که ثبت نام کرده‌اند اعظم طالقانی فعال ملی مذهبی و دبیر کل جامعه زنان انقلاب اسلامی چهره‌ای شناخته شده است. او سابقه نمایندگی مجلس هم دارد.

حسن روحانی، ابراهیم رئیسی، محسن رهامی، محسن غرویان، هاشم بحطایی و حسن نوروزی هم ۶ داوطلب روحانی این دوره از انتخابات ریاست جمهوری هستند. فهرست زیر جمع‌بندی است از شناخته‌شده‌ترین داوطلبان و گرایش‌های سیاسی آنان.