واکنش ایران به دیدار سناتور مک‌کین با مریم رجوی

سناتور مک‌کین و مریم رجوی

منبع تصویر، mojahedin.org

توضیح تصویر،

خانم رجوی از کمک سناتور مک‌کین به روند خروج اعضای سازمان مجاهدین از عراق تشکر کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیدار اخیر جان مک‌کین، سناتور آمریکایی با مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران و شماری از اعضای این سازمان در محل اقامتشان در تیرانا، پایتخت آلبانی را "کار خطایی" توصیف کرده که دولت آمریکا باید "تاوان" آن را بدهد.

آقای قاسمی گفته: "این نوع تماس‌ها چیز جدیدی نیست و عمدتا مقامات آمریکایی نشان داده‌اند که در دهه‌های اخیر نتوانسته‌اند از رفتارهای خود عبرت بگیرند و با سیاست‌های غلط و رفتارهای ناپسند در توسعه و گسترش تروریسم در منطقه تلاش کرده‌اند که این تماس هم در راستای همین زمینه است."

آقای مک‌کین روز جمعه در جریان سفر به آلبانی، با رهبران و گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران دیدار کرد که از عراق به تیرانا منتقل شده‌اند.

سناتور مک‌کین از جمله سیاستمداران آمریکایی بود که جریان انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق از قرارگاه اشرف به کمپ لیبرتی در بغداد و سپس انتقال اکثر آنها به آلبانی را پیگیری می کرد.

بیشتر بخوانید:

مریم رجوی که در غیاب همسرش مسعود رجوی عملا رهبری سازمان مجاهدین خلق را به عهده دارد، در دیدار با آقای مک‌کین از تلاش‌های او برای کمک به اعضای سازمان قدردانی کرد.

آقای مک‌کین هم در سخنرانی برای اعضای این سازمان، به رنج های آنها اشاره کرد و گفت: "متشکرم که به دنیا نشان دادید که وقتی کسانی حاضرند از خودگذشتگی نشان دهند و برای آزادی بجنگند، به آن خواهند رسید. شما نمونه هایی هستید برای هر کس که در دنیا با دشواری روبروست".

منبع تصویر، mojahedin.org

توضیح تصویر،

آقای مک‌کین برای اعضای سازمان مجاهدین خلق در تیرانا سخنرانی کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سازمان مجاهدین خلق ایران بزرگترین و سازمان‌یافته‌ترین گروه مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران است که سال‌ها با حکومت مبارزه مسلحانه می‌کرد، به همین دلیل حکومت ایران به تماس مقام‌های خارجی با این سازمان حساس است.

نام این گروه عمدتا به دلیل فعالیت‌هایی که پیش از انقلاب اسلامی در ایران و در دهه اول پس از آن انجام داده بود، در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت، اما در سال‌های اخیر از این فهرست خارج شده است.

سناتور مک‌کین در موارد متعدد با مکاتبه با باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین و جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، تعهد این کشور در قبال اعضای سازمان مجاهدین خلق ساکن در قرارگاه اشرف را یادآوری کرد که در سال ۲۰۰۳ و پس از اشغال عراق به دست نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا خلع سلاح شده بودند.

پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق و با بر سر کار آمدن دولت شیعه نزدیک به حکومت ایران، حملاتی به قرارگاه اشرف انجام شد و از جمله در یکی از این حملات، ده ها نفر از اعضای سازمان مجاهدین به دست نیروهای ارتش عراق کشته شدند.

در پی این وقایع و با فشار دولت‌های عراق و ایران، کار انتقال ساکنان این اردوگاه ابتدا به بغداد و سپس به خارج از عراق سرعت گرفت.