اروپا اولین قرارداد همکاری ایمنی هسته‌ای را با ایران امضا کرد

نیروگاه اتمی بوشهر در سواحل خلیج فارس در جنوب ایران

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

نیروگاه اتمی بوشهر در سواحل خلیج فارس در جنوب ایران قرار دارد

کمیسیون اروپا، بالاترین نهاد اجرایی اتحادیه اروپا، از امضای اولین قرارداد همکاری در زمینه ایمنی هسته‌ای با ایران خبر داده است.

این کمیسیون امروز ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) تایید کرده است که این قرارداد به ارزش ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو بر اساس توافق جامع اتمی میان ایران با شش قدرت جهانی امضا شده است.

این قرارداد با هدف تقویت توانمندی‌ مرکز نظام ایمنی هسته‌ای ایران امضا شده است.

بخش دیگری از این قرارداد مربوط به بررسی آزمایش مقاومت و ایمنی در نیروگاه اتمی بوشهر است که قرار است جزئیات آن در هفته‌های آینده امضا شود.

توافق جامع اتمی موسوم به برجام مسیر همکاری اتمی میان ایران و کشورهای دیگر را که سال‌ها به دلیل تحریم امکان‌ناپذیر بود، باز کرده است.

تاسیس یک مرکز ایمنی اتمی از جمله توافق‌های صورت گرفته در برجام است. این توافق بیش از یک سال است که وارد مرحله اجرایی شده است.

در تازه‌ترین گزارش وزارت امور خارجه ایران که هر سه ماه یک بار درباره روند اجرای این توافق به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود، آمده است که در چارچوب آزادسازی دارایی‌های ایران، علاوه بر آزادسازی ۱۲ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده در فاصله زمانی توافق موقت اتمی تا پیش از برجام، بیش از ۲۵ میلیارد دلار از منابع ارزی دیگر ایران هم پس از توافق برجام آزاد شده است.

این گزارش می‌گوید که انتقال وجوه حاصل از فروش نفت و سایر درآمدهای صادراتی در اروپا و آسیا، از طریق حساب‌های افتتاح شده نزد بانک‌های مرکزی و نیز حساب‌های موجود نزد تعدادی از بانک های تجاری خریداران نفت در اروپا و آسیا استمرار دارد.