روزنامه های تهران، جنگ نظامی در کره و جنگ لفظی در ایران

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه سی ام فروردین مهم ترین مطالب و گزارش های خود را به انتخابات آینده ریاست جمهوری اسلامی اختصاص داده و به خصوص بر دو نکته متمرکز شده اند: یکی علت نام نویسی معاون اول دولت فعلی برای شرکت در انتخابات و دیگر دو نامه ابراهیم رئیسی درباره تبلیغات انتخاباتی که موجب شده روزنامه های میانه رو و هوادار دولت تخلفات این نامزد انتخاباتی را بیرون بکشند و بر ابعاد غیرقانونی آن تاکید کنند.

سفر معاون رییس جمهور آمریکا به شبه جزیره کره و آمادگی نظامی دولت ترامپ برای حرکتی که احتمال درگیری هسته ای در آن وجود دارد از جمله مهم ترین مسایل خارجی روزنامه های امروز است.

منبع تصویر، دنیای اقتصاد

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

خطر جنگ بزرگ برای جهان

دنیای اقتصاد با این عنوان که «سفیر کره‌شمالی در سازمان ملل از احتمال جنگ هسته‌ای خبر داد» گزارش داده کره‌شمالی در چند دهه اخیر مدام ایالات‌متحده را تهدید به جنگ کرده اما ترامپ گفته است خط بطلانی بر «استراتژی صبر» در برابر پیونگ‌یانگ خواهد کشید و در اظهارنظری بی‌سابقه نیز تاکید کرده است که اگر چین برای حل مشکل کره‌شمالی یاریگر ایالات‌متحده نباشد، واشنگتن یکجانبه علیه این کشور اقدام خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه همه این ها در شرایطی است که سفیر کره‌شمالی در سازمان ملل روز دوشنبه در کنفرانس خبری ایالات‌متحده را تهدید به حمله کرد و گفت پیونگ‌یانگ می‌تواند آمریکا را هدف قرار دهد. این کنفرانس خبری یک ساعت پس از دیدار مایک پنس از مرز بین دو کره برگزار شد. پنس در این دیدار به کره‌شمالی هشدار داده است که صبوری آمریکا یا قدرت نیروی نظامی واشنگتن را مورد آزمایش قرار ندهد.

در نیویورک اما کره‌شمالی هم وارد جنگ زبانی با مقامات آمریکایی شد. کره‌شمالی نیز حضور ناو جنگی ایالات‌متحده را در آب‌های شبه‌جزیره کره محکوم و افزون بر آن کیم تصریح کرد: این عمل آمریکا موقعیت خطرناکی در شبه‌جزیره کره به‌وجود آورده است و هر آن امکان دارد یک جنگ هسته‌ای به راه بیفتد و صلح و ثبات در دنیا با خطر مواجه شود. گزارش‌ها پیش از این حکایت از جنگ لفظی مقامات کره‌ای با آمریکا داشته اما این ‌بار سطح این تهدیدات بالاتر رفته است.

جوان در گزارشی نوشته با اشاره به آزمایش موشکی ناموفق کره شمالی و سفر مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا به منطقه نوشته: شبه جزیره کره جایی است که به نظر می‌رسد ترامپ تصمیم گرفته باردیگر روحیه غیرمتمدنانه و جنگ‌طلبانه امریکایی را در آنجا به نمایش بگذارد و با تهدید کره شمالی تنش را به حدی بالا ببرد که روسیه و چین وادار شوند برای حفظ موازنه قوا و کنترل عطش قدرتنمایی تیم تازه به کاخ سفید رسیده، تحرکات نیروهای نظامی امریکا آن منطقه را از نزدیک رصد کرده و تحت نظر بگیرند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
به عبارت دیگر

گفتگو با چهره‌های سیاسی، هنری و ادبی از تلویزیون فارسی بی بی سی.

برنامه ها

پایان پادکست

روزنامه سپاه پاسداران یادآور شده که: در همین حال وزیر خارجه روسیه به امریکا هشدار داد که مانند سوریه واشنگتن از برداشتن گام‌های یکجانبه‌ای در قبال کره شمالی احتراز کند. از امریکا هم صداهای مختلف البته بیرون می‌آید: معاون ترامپ زبان به تهدید دوباره کره شمالی باز کرده است و مشاور ترامپ گفته فعلاً گزینه نظامی بررسی نمی‌شود.

مادر و خانواده همه بمب ها

میترا زمانی در ستون طنز جهان صنعت نوشته: بعد از اینکه آمریکا مادر همه بمب‌ها را منفجر کرد، روسیه برای کم نیاوردن سراغ پدر همه بمب‌ها رفت. قرار است چینی‌ها هم برای کم نیاوردن، عمه همه بمب‌ها را منتشر کنند. داعش با وجود میل باطنی خود، زورش به چیزی بیشتر از باجناق همه بمب‌ها نرسیده اما شایعه شده کره‌شمالی قصد دارد آقا بزرگ همه بمب‌ها را به میدان احضار کند!

به نوشته این طنزنویس: بقیه اعضای خانواده بمب‌ها هم منتظرند تا یکی در حق‌شان لطف کند و با منفجر کردن شان، آنها را مقابل بقیه فامیل سربلند کند! البته شایعه شده پاکستان قصد داشته دختر خاله همه بمب‌ها را بیاورد وسط که نامبرده با اعلام اینکه فعلا قصد ادامه تحصیل دارد از انفجار سر باز زده! منتظر خبرهای تکمیلی باشید!

منبع تصویر، شهروند

توضیح تصویر،

کارتون بزرگمهر حسین پور، شهروند

امنیت اقتصادی لازم است

محمدجواد اخوان در سرمقاله روزنامه جوان به اهمیت امنیت کشور پرداخته و نوشته: در آستانه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، موضوع امنیت نیز به‌عنوان یکی از دستاویزهای تبلیغاتی دولت مستقر در این انتخابات مورد بهره‌برداری قرارگرفته است. البته روشن است که وضعیت ثبات و امنیتی که کشورمان از آن برخوردار است در سطح منطقه آشوب‌زده و بی‌ثبات غرب آسیا و شمال آفریقا، تقریباً بی‌نظیر بوده است و می‌توان به چنین سطحی از تأمین امنیت ملی مباهات نمود.

درحالی‌که این اساساً حاصل تلاش مجموعه ارکان حاکمیتی و قوای گوناگون کشور است.

روزنامه سپاه پاسداران با تاکید بر این که پایه اصلی تأمین امنیت دفاعی و بازدارندگی و نیز امنیت عمومی داخلی کشور بر عهده نیروهای مسلح است نوشته: گاه این‌گونه عنوان می‌شود که کشور در معرض خطر تهاجم بوده و مذاکرات، دیپلماسی و ... این خطر را از کشور دور کرده است. در رد این ادعای مضحک و بی مبنا باید گفت چگونه می‌توان پذیرفت مذاکره با نظام سلطه، بتواند خطر خرابکاری و تروریسم تکفیری که حتی نظم وستفالیایی را به رسمیت نمی‌شناسد برطرف کند؟ آیا برای در امان ماندن از گروه‌های تروریستی مسئولیت ناشناسی که تحت هدایت سرویس‌های اطلاعاتی دشمن هستند نیز می‌توان با این گروه‌ها مذاکره کرد؟

جوان نوشته: اما در میان مؤلفه‌های امنیت ملی، حوزه «امنیت اقتصادی» بیش از همه زیرحوزه‌های امنیت، به قوه مجریه و اختیارات آن مرتبط است. به‌طورکلی عمده سیاست‌گذاری و نظارت در حوزه اقتصادی درون دولت قرار دارد و بررسی وضعیت اقتصادی کشور و روندهای آن در طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد شاخص‌های گوناگون امنیت اقتصادی در وضعیت چندان مطلوبی قرار ندارد.

دوره دوم و حقوق شهروندی

عبدالله مومنی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به شعار دولت روحانی تدبیر و امید نوشته: تدبیر نخستین لازمه مدیریت بحران است، تدبیر با مصلحت مرتبط است و فراتر از قانون که در وضع کمابیش عادی مناسبات را تنظیم می‌کند به کار اوقات بحران می‌آید. امید نیز از دیگر لوازم مدیریت بحران است، بدون امید به نجات، نجاتی درکار نخواهد بود به ویژه وقتی سخن از نجات و فلاح یک ملت باشد.

این فعال سیاسی که یک سال قبل از یک زندانی طولانی خلاص شده نوشته: با اقدامات دولت تدبیر و امید پروژه نجات و مدیریت فوری بحران تا حدود زیادی موفق بوده و مخاطرات گوناگونی که کشور را تهدید می‌کرد اینک یا رفع شده‌اند یا به‌طور جدی کاهش یافته‌اند. در صدر این اقدامات هم به یقین به سرانجام رساندن برجام و تثبیت رویکرد تعامل و تنش زدایی در عرصه سیاست خارجی و پس از آن کنترل نرخ تورم و گرانی فزاینده در سطح اقتصاد ملی است.

اما مقاله اعتماد سرانجام به این جا رسیده: حال که کشور مدتی است روی ثبات به خود دیده و به اصطلاح از بستر مراقبت‌های ویژه به بخش عادی منتقل شده انتظار از دولت آتی آن است که از فاز مصلحت و تدبیر به فاز حاکمیت قانون و بسط و تضمین حقوق شهروندان وارد شود و امید را نیز با رها ساختن آحاد ملت از هراس برخوردهای غیرقانونی و در یک کلام تاکید بر پاسداشت آزادی‌های مشروع ملت همچنان نزد مردم زنده نگه دارد.

می‌توان امید داشت که سازوکارهای اجرا و پاسداری از این حقوق و آزادی‌ها در مجموعه دولت و حاکمیت طی چهارسال پیش رو برپا شود و با تاکید بیشتر دولت بر حاکمیت قانون شاهد بسترسازی بهبود شرایط زیست جمعی در ایران باشیم. بدون شک اگر تدبیر دولت آتی بر حاکمیت بی‌چون و چرای قانون و اجرای بی‌کم و کاست حقوق ملت - مصرح در قانون اساسی - تعلق گیرد و در این راه گام‌هایی را به پیش بردارد، از همین حالا می‌توان دولت دوازدهم را دولتی کامیاب معرفی کرد.

تفسیر نامه های رییسی

علی آهنگران در گزارشی در وقایع اتفاقیه به نامه های ابراهیم رییسی به رییس جمهور و رییس صدا و سیما اشاره کرده که در آن نسبت به برنامه های خبری درباره مراسمی که رییس جمهور در آن حضور دارد اعتراض کرده و خواستار رعایت اعتدال و جلوگیری از آن شده است و از قول عبدالله ناصری کارشناس رسانه ای نوشته: «این نامه رئیسی در حالی است که ایشان خودشان بهتر از هرکسی می‌داند که دولت مستقر تا زمانی که تبلیغات ممنوع می‌شود (۲۷ اردیبهشت)، حتی در ۱۹ روز تبلیغات هم همیشه به‌عنوان رئیس‌جمهوری مستقر، دیدارها و خبرهایش در رسانه‌ها کار می‌شود، از این بابت منعی وجود ندارد.»

به نوشته این روزنامه: حتی اگر نامه این نامزد اصول‌گرا به رئیس صداوسیما را بتوان- آن‌گونه که عبدالله ناصری می‌گوید- در قالب تاکیتک «فرار به جلو» و با هدف «تطهیر صداوسیما» فهم کرد، نامه به رئیس‌جمهوری را در چه چارچوبی می‌توان تحلیل کرد؟ عبدالله ناصری این‌گونه پاسخ می‌دهد: «آقای رئیسی تلاش می‌کند از هر فرصتی برای طرح خود استفاده کند. همه آقای رئیسی را به‌عنوان فردی قضایی می‌شناسند اما ظاهرا او در پی آن است تا چهره سیاسی- اجرایی از خود به تصویر بکشد. نامه نوشتن به شخص رئیس‌جمهوری، می‌تواند تا حد زیادی به این خواسته جامه عمل بپوشاند.»

وقایع اتفاقیه نوشته: فرض دیگری که برخی کارشناسان در باب هدف ابراهیم رئیسی از نگارش دو نامه مذکور ذکر می‌کنند، ایجاد دوقطبی روحانی-رئیسی است؛ در نامه‌های رئیسی از کلماتی چون اخلاق و کرامت بهره گرفته شده است. همین نشانه‌ها موجب شده است نزد برخی ناظران، این گمانه تقویت شود که احتمالا رئیسی تا آخر نخواهد ماند. ناصری دراین‌باره می‌گوید: «رئیسی، فقط آمده است تا از فضای انتخابات بهره بگیرد و تصویر دیگری از خود در نظر افکار عمومی بسازد و در نهایت کنار برود.»

صدا و سیما و عدالت تبلیغاتی

علی شکوهی در اشاره به نامه های ابراهیم رییسی نوشته که وی می‌گوید از صدا و سیما انتظار می‌رود که مطابق «اهداف و ماموریت‌های قانونی خود» عمل کند. مطابق قانون، صدا و سیما در هنگام شروع رسمی تبلیغات انتخاباتی نامزدها باید از انتشار اخبار و مطالب و فیلم و عکس نامزدها به شکل نابرابر خودداری کند و برای همه نامزدها شرایط تبلیغاتی مساوی پدید آورد. با توجه به اینکه هنوز زمان تبلیغات رسمی شروع نشده، طرح این سخن وجهی ندارد.

نویسنده با طرح پرسش آیا واقعا صدا و سیما نسبت به دولت جانبدارانه عمل می‌کند؟ نوشته: ده‌ها نمونه و مدرک و برنامه را می‌توان نشان داد که از آن جز تخریب دولت و شخص دکتر روحانی چیزی درنمی‌آید. بسیاری بر این باورند که صدا و سیما نسبت به آقای رییسی بسیار جانبدارانه برخورد کرده است. شواهد و قرائن این امر هم زیاد است. از وقتی مساله شرکت ایشان در انتخابات جدی شد، صدا و سیما به یاد نمازجماعت آقای رییسی افتاد و در شبکه‌های مختلف نمازجماعت ایشان را پخش می‌کند. هنگام ثبت‌نام ایشان در وزارت کشور هم به صورت زنده خبر آن منتشر شد و هم به بخشی از مصاحبه وی پوشش داده شد. همه اینها می‌تواند دلیل بر این واقعیت باشد که اگر صدا و سیما بخواهد به عدالت تبلیغاتی پایبند نباشد، حتما به سمت ایشان غش می‌کند و نه دکتر روحانی.

مقاله اعتماد با تاکید بر این که استفاده از بیت‌‌المال برای کار تبلیغاتی خلاف است و این را نباید فقط در حوزه صدا و سیما جست‌وجو کرد. آیا نمی‌توان پرسید چرا آقای رییسی به مسوولان نهادهای دیگر نامه ننوشت و از آنان نخواست که از بودجه عمومی برای تبلیغ ایشان استفاده نکنند؟ اکنون ده‌ها خبرگزاری و سایت و کانال خبری به نفع رییسی در حال فعالیت هستند و همه آنان هم از بودجه عمومی برخوردارند. نباید پرسید چرا ایشان به این موضوع حساس نیستند؟

معاون اول چه می کند؟

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته اصولگرایان از نام نویسی دقیقه نودی اسحاق جهانگیری معاون اول برای نامزدی ریاست جمهوری ناراضی هستند. واکنش‌های جریان رقیب دولت به کاندیداتوری غافلگیرانه معاون اول رئیس جمهور در حالی است که جمنایی‌ها و غیرجمنایی‌ها به فاصله حدود یک هفته به اعلام نتیجه بررسی صلاحیت ها و آغاز رسمی رقابت‌ها، همچنان در بیم و امید اجماع به سرمی برند. آنها علیرغم تمامی تلاش‌ها و میانجی‌گری تتمه ریش سفیدان قوم، بالاخره نتوانستند با یک کاندیدای واحد و یا حداقل دو گزینه برای رقابت با رئیس جمهور به صحنه انتخابات پا نهند.

به نظر این مقاله: تئوری‌پردازان و برنامه ریزان جناح مقابل دولت اینگونه طرح ریزی کرده اند که به هر طریق ممکن از هم اکنون تا ایام مناظره‌های تلویزیونی به مدد رسانه ها و تریبون های در اختیار و تکنیک‌های تبلیغاتی، عدم توفیق خود برای وحدت را نوعی ترفند و تاکتیک انتخاباتی جا بزنند و طرفداران خود و آرای مردد جامعه را به ایام مناظره‌ها حواله دهند. مناظره‌ها به فرصتی برای حمله گاز انبری چند رقیب اصولگرا به «روحانیِ تنها» تبدیل نمایند.

مقاله ابتکار به این جا رسیده که: در فاز سوم نیز مطابق سناریو طراحی شده امیدوار باشند که به اصطلاح با به دست گرفتن نبض رای قشر مردد جامعه از طریق انتقاد چندجانبه و از چند جبهه علیه رئیس دولت، بتوانند با پادرمیانی یکی دو نفر را متقاعد به کناره گیری کرده و به اصطلاح بدل فنی که حسن روحانی و محمدرضا عارف در انتخابات گذشته به آنها زدند را به نفع خود اجرا کنند.

کیهان نظریه ابتکار را تایید کرده وقتی در قالب یک یادداشت میهمان از علی اکبری پرسیده معاون اول برای چه نام نویسی کرده و در پاسخ نوشته: برابر قانون اساسی معاون اول رئیس‌جمهور دارای وظایف و اختیارات خاصی است و برخی دیگر از اصول قانون اساسی نیز وظایفی را برای معاون اول رئیس‌جمهور برشمرده‌اند.

به نوشته این روزنامه تندرو: در چهار سال گذشته یکی از انتقاداتی که به آقای روحانی وارد شده است حضور کمرنگ ایشان در اداره امور و نقش پررنگ معاون اول ایشان بوده است و اکنون که قرار است معاون اول ایشان نیز این امر را رها کرده و به کارزار انتخابات وارد شود، به نظر می‌رسد همین مقدار پیگیری امور را نیز باید رهاشده فرض نمود.

منبع تصویر، اعتماد

توضیح تصویر،

کارتون سهیل محمدی، اعتماد

تلفات سیل؛ چه کسی مسئول است؟

شهروند در سرمقاله خود با اشاره به بارش باران و جاری شدن سیل نوشته: بارش باران در استان‌های شمال غربی کشور نعمت گرانبهایی بود که باید موجب خوشحالی همه مردم ایران بویژه هموطنان آذربایجانی می‌شد ولی این اتفاق موجب تأسف و تأثر شد، چرا که چند ده تن از هموطنان ما در این سیل کشته شدند. امسال به لحاظ نزولات آسمانی ‌سال خوبی بود و فقط در مناطق شمال غربی کمتر از سایر نقاط کشور بارید که بارش‌های روزهای گذشته آن را جبران کرد. از سوی دیگر این بارش‌ها هزینه‌ها را کم و در سطح قابل قبولی دریاچه ارومیه را احیا کرد.

مقاله تاکید کرده با این همه خسارت های وارد آمده نشان داد که هر جا پیش بینی لازم وجود داشت خسارت ها به حداقل رسید چنان که به دلیل پیش‌بینی ماجرا و هماهنگی‌های لازم میان مسئول شهر تبریز و استان، شهرداری تبریز اقدامات احتیاطی را در مسیر رودخانه این شهر به عمل می‌آورد و به همین دلیل خسارات و تلفات به حداقل ‌رسید. اگر این پیش‌بینی‌ها نبود، احتمالا امروز باید عزادار تلفات زیاد هموطنان در شهر تبریز می شد.

مقاله شهروند به این جا رسیده که: در یک مورد دیگر نیز خانه‌هایی که در حریم رودخانه ساخته شده بود به وسیله سیل از میان رفت و تلفات سنگین جانی و مالی به جا گذاشت. اتفاقی که اگر در تهران رخ دهد، ساختمان‌های اطراف مسیل‌های گوناگون مثل تجریش و زعفرانیه و امامزاده قاسم و... نیز دچار خرابی شدیدی خواهند شد. درواقع اگر در سیل اخیر، این دو مورد خرابی و تلفات نبود، سایر خرابی‌های مالی در مقایسه با منافع این بارش‌ها چندان جدی محسوب نمی‌شد. حال پرسش اصلی این است که مسئولیت این وضع به عهده کیست؟

با شوخی کشور اداره نمی‌شود

ابوالقاسم سرحدی زاده در مقاله ای در اعتماد با اشاره به صف دراز کاندیداهای ریاست جمهوری که نشان می دهد آنان مسایل سیاسی را شوخی گرفته اند نوشته: در پس این همه شوخی و ابتذال، یک نکته جدی وجود دارد، تقریبا همه کسانی که به وزارت کشور مراجعه کردند، از افراد شاخص تا عوام جامعه، همگی مدعی مقابله با بیکاری شدند. به بیان دیگر هر کس از هر قشری که باشد، می‌داند مشکل کشور بیکاری است و برای رفع آن حرف‌هایی دارد ولی پرسش اینجا است که صحنه شوخی چطور به این مشکل جدی راه می‌برد و چطور ممکن است با این معضل بزرگ و ملی اینچنین سردستی برخورد شود؟

به نوشته وزیر پیشین کار: در ایران تنها علاقه‌مندان شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری نیستند که شوخی دارند، بخش مهمی از مسوولان کشور هم معضلات را شوخی می‌پندارند، به بیان دیگر نباید این طور برداشت کرد که مردم مسائل جدی را شوخی گرفتند، این کار اول از سوی برخی مسوولان بلند پایه کشور انجام شد و بعد به الگو‌برداری توده‌ها منجر شد. وگرنه در شرایط امروز ایران که اشتغالزایی ضرورتی مبرم است، چطور ٢٠ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود؟ چطور ممکن است بر ضرورت بیکاری تاکید می شود، باز هم مرزهای کشور جولانگاه قاچاقیان است و بازار شهرها مامن قاچاق؟

مقاله اعتماد نشان می دهد:شوخی به همین جا ختم نمی‌شود، جدا از صف مردم عادی برای ثبت‌نام، چهره‌ای که به تنهایی برای کشور بحران‌های گوناگون به ارمغان آورد، نشست مطبوعاتی می‌گذارد، هل من ناصر مبارز می‌طلبد و درنهایت باز هم به وزارت کشور مراجعه می‌کند تا باز هم سکان‌دار شود! قدرت به او مزه داده و می‌خواهد دوباره با فرمان‌های عجیب و غریبش مردم را به لبه پرتگاه ببرد و این میان کسی نیست که پدال ترمز را برای او فشار دهد. او هشت سال کشور را به شکل بازی کودکانه اداره کرد و مزه شیرین قدرت زیر زبانش باقی مانده و دوباره آمده است.

منبع تصویر، شهرونگ

توضیح تصویر،

کارتون سلمان طاهری، شهرونگ

جریمه های انتخاباتی

صفحه طنز شهرونگ در تیتر بزرگ خود از جریمه وعده توخالی نوشته و افزوده:نمایندگان مجلس جریمه آلودگی صوتی را مشخص کردند هر بوق بی‌جا ۳۰۰ هزار تومان جریمه هر وعده‌ توخالی ٧٠٠ هزار تومان!

در ادامه این طنزنوشته جریمه سایر آلودگی های صوتی چنین مشخص شده:

تهمت بی‌جا ٦٠٠ هزار تومان

تهمت با جا ٥٠٠ هزار تومن

شعارهای تکراری ٤٥٠ هزار تومان

دروغِ خالی ٥٠٠ هزار تومن

دروغی که زل بزند توی دوربین یک میلیون تومان