وزیر خارجه آمریکا: اگر ایران مهار نشود راه کره شمالی را می‌رود

رکس تیلرسون
توضیح تصویر،

آقای تیلرسون به سوال خبرنگاران پاسخ می داد

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا می گوید که این کشور مشغول بازنگری جامع سیاست خود در مقابل ایران است و اخطار داد که "عدم مهار" این کشور می تواند تهدیدی علیه صلح و ثبات جهان باشد.

او گفت: "دولت ترامپ هم اکنون مشغول بازبینی سیاست ما در قبال ایران در سراسر بخش های دولتی است... یک ایران مهار نشده پتانسیل آن را دارد که راه کره شمالی را برود و جهان را هم با خود ببرد. ایالات متحده مایل است از این شرایط پرهیز کند که دوباره ثابت شود سیاست صبر استراتژیک یک رویکرد شکست خورده است."

آقای تیلرسون در سخنان شدیداللحنی استدلال کرد که برجام "نمونه دیگری از باج دادن به قدرتی است که جاه طلبی های هسته ای دارد."

او گفت: "برای مدت کوتاهی با این باج آنها را راضی می کنیم و بعد مشکل بر دوش کس دیگری می افتد."

او در انتقادی تلویحی از دولت قبلی آمریکا گفت که دولت جدید قصد ندارد "مشکل" را برای دولت بعدی به ارث بگذارد.

او اضافه کرد: "ما فکر نمی کنیم که این شیوه محتاطانه ای برای برخورد با ایران باشد، به خصوص با توجه به سابقه همه فعالیت های بی ثبات کننده دیگر آنها."

وزیر خارجه آمریکا ایران را به بی ثبات کردن یمن و سوریه، حملات سایبری و تروریستی در سراسر جهان و نیز دستگیری خودسرانه شهروندان آمریکا متهم کرد.

او کارنامه حقوق بشر حکومت ایران را یکی از بدترین ها در جهان خواند و گفت که جاه طلبی های هسته ای ایران خطری علیه صلح و ثبات دنیاست.

او گفت: "برجام فقط رسیدن ایران به بمب هسته ای را به تاخیر انداخته است و تهدیدات ایران در عرصه های دیگر را نادیده گرفته است."

وزیر خارجه آمریکا یک روز پیشتر تایید کرده بود که ایران به تعهداتش براساس برجام (توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت ها) عمل کرده اما افزود که تعلیق تحریم ها بازبینی خواهد شد.

او روز چهارشنبه همچنین گفت: "اقدامات تحریک آمیز ایران آمریکا، منطقه و جهان را تهدید می کند... دولت ترامپ در حال بررسی جامع سیاست آمریکا در قبال ایران است. وقتی نتایج این بررسی را نهایی کردیم به طور مشخص و محکم با چالش ایران رو به رو خواهیم شد."

او افزود: "نظر ما این است که باید به ایران در مورد تهدیداتش در همه عرصه ها - در منطقه و دنیا - به طور جامع نگاه کرد. توافق هسته ای فقط یک عامل است."

رکس تیلرسون سه شنبه گفته بود که کنگره را از قصد دولت برای بازنگری در اینکه آیا رفع تحریم های ایران براساس توافق اتمی (برجام) در راستای تامین امنیت ملی آمریکا بوده است یا نه آگاه کرده است.

تحلیل باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در وزارت خارجه آمریکا

دولت ترامپ علیرغم اعلام بررسی جامع سیاست ایران، توافق اتمی را دور نینداخته است.

اما چیزی نمانده بود رکس تیلرسون بگوید که این توافق ارزش حفظ کردن ندارد، هرچند مجبور شد اذعان کند که توافق کار می کند.

او در اظهاراتی شفاهی فقط از رفتار بد ایران حرف زد و آن را به آینده این توافق گره زد - پیامی که به گوش کنگره خوش می آید و احتمالا آقای تیلرسون هنگام این اظهارات کنگره را مد نظر داشته است.

باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا با همه این اتهامات موافق بود: اینکه ایران حامی دولتی تروریسم است، از گروه های نائب که منافع آمریکا را در منطقه تضعیف می کنند حمایت می کند، اینکه با اسرائیل دشمنی می کند و آزمایش موشک های بالستیک آن ممنوعیت های شورای امنیت سازمان ملل را به چالش می گیرد.

اما آقای اوباما حساب آن مسائل را از توافق اتمی جدا می کرد، توافقی که بدون چنین تمرکز محدودی بر برنامه اتمی ممکن نمی شد.

آقای تیلرسون اما این را یک رویکرد غلط خواند و گفت که در بررسی کنونی همه تهدیدهایی که از ایران نشات می گیرد در نظر گرفته خواهد شد.

کاخ سفید روز چهارشنبه گفت که از "تاثیر بالقوه منفی" بازنگری در تعلیق تحریم های ایران آگاه است.

شان اسپایسر در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در کاخ سفید به این سوال خبرنگاران پاسخ می داد که آیا دولت ترامپ قصد خروج از توافق اتمی با ایران (برجام) را دارد یا نه.

او گفت که دستگاه های دولتی ظرف ۹۰ روز توصیه های خود را در مورد تعلیق تحریم های ایران اعلام خواهند کرد.

آقای اسپایسر در پاسخ به این سوال که آیا کاخ سفید نگران است تحریم های شدیدتر علیه ایران انگیزه ای برای نقض برجام خواهد شد گفت: "ما از همه پیامدهای بالقوه منفی که این اقدام می تواند داشته باشد آگاهیم."

او همچنین گفت آقای ترامپ به این دلیل دستور بازنگری در تعلیق تحریم ها را داده چون نگران "فریبکاری" ایران است: "اگر نگران نبود و اگر فکر می کرد که همه چیز به خوبی پیش می رود اجازه می داد روال فعلی ادامه یابد."

"بخشی از این بازبینی ... این است که معلوم شود آیا ایران به تعهداتش براساس توافق عمل می کند و در مورد گام های بعدی به رئیس جمهور توصیه کند."

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که سه شنبه منتشر کرد نوشت که پال رایان رئیس مجلس نمایندگان را از این ارزیابی آگاه کرده که ایران تا روز ۱۸ آوریل به تعهدات خود براساس برجام عمل کرده.

شورای ملی ایرانیان آمریکا، نایاک، در بیانیه ای از ارزیابی دولت ترامپ دایر بر پایبندی ایران به تعهداتش براساس برجام استقبال کرد.

تریتا پارسی رئیس این شورا از دولت آمریکا خواست معافیت های ایران را تمدید کند.