روزنامه‌های صبح تهران: دفاع وکلا از اقلیت‌های دینی

نقد و بررسی نظریه شورای نگهبان در مورد رد صلاحیت اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها، موضوعی است که امروز پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ در اغلب روزنامه‌ها منتشر شده است.

تفسیر به رای

حق نشر عکس قانون

بهمن کشاورز، حقوقدان به روزنامه قانون گفته که ماده ۲۶ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شهرداران تهران مصوب سال ۱۳۷۵ که مورد استناد دبیر شورای نگهبان بوده، قبلا مراحل تقنین را طی کرده و به تایید آن شورا رسیده است. به گفته آقای کشاورز درست است که به موجب اصل چهار قانون اساسی تشخیص انطباق یا عدم انطباق قوانین و مقررات بر موازین اسلامی با شورای نگهبان است اما وقتی قانونی از مجاری معمول قانون‌گذاری تصویب و به تایید شورای نگهبان رسید و مواعد مندرج در اصل ۹۴ و ۹۵ قانون اساسی هم منقضی شد، دیگر مجالی برای ورود مجدد شورای مذکور در موضوع باقی نمی‌ماند.

این حقوقدان همچنین با تاکید بر دو اصل ۱۹ و ۲۰ قانون اساسی که به موجب آن مردم ایران از حقوق برابر برخوردارند، ارسال این نظریه شورای نگهبان برای درج در روزنامه رسمی کشور را هم قابل تامل دانسته است. زیرا به موجب ماده ۲۰ آیین‌نامه داخلی شورای نگهبان، صرفا نظرهای تفسیری آن شورا باید برای روزنامه رسمی و رسانه‌های همگانی فرستاده شود و در مورد ماده ۱۹ آیین‌نامه داخلی چنین روشی پیش‌بینی نشده است.

خلاصه آن که این حقوقدان معتقد است که با این تصمیم شورای نگهبان هیچ یک از هموطنان زرتشتی، کلیمی یا مسیحی نخواهند توانست کاندیدای عضویت در شورای شهر شوند. باید منتظر بود و دید دولت بر مبنای ماده ۲۱ آئین‌نامه داخلی شورای نگهبان چه تدبیری خواهد اندیشید.

نه مجلس به رد صلاحیت اقلیت‌ها

حق نشر عکس اعتماد

علی نجفی توانا، حقوقدان در روزنامه اعتماد نوشته که فراز اول این نظریه که مقرر می‌دارد در جایی که اکثریت مسلمان باشند، اقلیت‌ها نمی‌توانند در شوراها حضور داشته باشند، در تطبیق با قانون اساسی، منشور حقوق شهروندی، تعهدات بین‌المللی و منطق مشارکت مردمی نیست. زیرا وقتی اکثریت یک شهر یا روستا مسلمان باشند، چه اشکالی وجود دارد که نماینده اقلیت‌ها هم بتوانند به عنوان نماینده ادیان و مذاهب خود و با درک درست از نیازهای آنان در شوراها حضور داشته باشند.

به نوشته این حقوقدان، اگر این استدلال سخنگوی شورای نگهبان را مبنای اتخاذ تدابیر در مسیر نظارت آن شورا بدانیم، باید بگوییم چون اکثریت جامعه ایران مسلمانند، لازم نیست اقلیت‌های دینی به عنوان نمایندگان ادیان و مذاهب خود در مجلس شورای اسلامی حضور داشته باشند و این نقض غرض است.

آقای نجفی توانا در پایان مقاله خود ابراز امیدواری کرده که فقها و حقوقدانان عضو شورای نگهبان با وسعت نظر و ملاحظه عینیت حقایق واقعیت‌های اجتماعی داخلی و بین‌المللی و با توجه به قانون اساسی که میثاق بین ملت و حاکمیت است، چنین حضوری را پیش‌بینی و مورد حمایت قرار می‌دهند.

شما نگهبان قانون اساسی هستید

حق نشر عکس بهار

محمد توکلی در روزنامه بهار نوشته که فارغ از همه ابهامات و پرسش‌هایی که در این مدت کوتاه به استناد آقای جنتی و دیگر فقهای شورا به بیانات بنیانگذار جمهوری اسلامی وارد شد، پرسش اساسی این است که مگر فرمایشات رهبران کشور به معنای مبانی شرعی است که با استناد به آن بتوان قانونی را خلاف شرع اعلام کرد؟

به نظر آقای توکلی اگر قرار باشد به فرموده رهبری نظام شاهد انتخاباتی پرشور و رقابتی باشیم و به فرمایش مرحوم امام وفادار باشیم که میزان رای ملت است، به نظر می‌آید که چنین رفتارهایی باعث از رونق انداختن رقابت‌های انتخاباتی، ناامیدی مردم و بی‌توجهی به خواسته‌های اقلیت‌های دینی و مذهبی باشد. سخن آخر آن که از افتخارات نظام جمهوری اسلامی، حضور نمایندگان این اقلیت‌ها در مجلس است و چنین دستوراتی تنها باعث آن خواهد شد که بهانه به دست بدخواهان نظام سیاسی مستقر داده شود، در نتیجه بهتر آن است که با تدبیر مناسبی این تصمیم اصلاح گردد.

ترامپ در مسیر همزیستی با برجام

حق نشر عکس جوان

روزنامه جوان نوشته تا حدود دو هفته دیگر که ماه آوریل تمام می‌شود، دولت دونالد ترامپ به اولین پیچ حساس در رابطه با توافق هسته‌ای آمریکا با ایران می‌رسد. طبق برجام دولت آمریکا متعهد شده با استفاده از اختیارات رئیس جمهور، تحریم‌هایی را که به دلیل برنامه هسته‌ای ایران وضع شده بودند، بی‌اثر کند.

گزارش روزنامه جوان در ادامه حاکیست که باراک اوباما در آخرین روزهای خروج از کاخ سفید، با استفاده از اختیارات رئیس جمهور، تحریم‌های هسته‌ای آمریکا را بی‌اثر کرد و حالا با نزدیک شدن یکصدوبیستمین روز امضای اوباما پای دستور بی‌اثرسازی تحریم‌های ایران، این بحث در واشنگتن جدی شده که آیا ترامپ هم مثل اوباما تحریم‌های ایران را بی‌اثر خواهد کرد.

به نوشته این گزارش، اولین نشانه‌های حساس شدن بحث در داخل کاخ سفید، روز گذشته نمایان شد، زمانی که رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در نامه‌ای به پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد.

تحریم‌ها همچنان در تعلیق

حق نشر عکس جهان صنعت

روزنامه جهان صنعت نوشته که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با تایید پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام، تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را برای یک دوره ۹۰ روزه دیگر تمدید کرد و این می‌تواند یک امتیاز و پیروزی برای دولت یازدهم و البته مردم محسوب شود.

به نوشته این روزنامه، اقدام اخیر دولت ترامپ بار دیگر ثابت کرد که ایران به تعهدات خود در قبال توافق‌ها و قراردادهای بین‌المللی پایبند است و البته حفظ این توافق به نفع آمریکا و سایر کشورها هم خواهد بود. براساس برجام، رئیس جمهوری آمریکا باید هر ۹۰ روز یک بار تعلیق اجرای تحریم‌های ایران را که براساس برجام انجام شده را تمدید کند و در واقع این اولین بار است که در دولت دونالد ترامپ ۹۰ روز مربوط به تعلیق تحریم‌ها به پایان رسیده است و دولت آمریکا با تایید پایبندی ایران به تعهداتش، این دوره را تمدید کرده است.

البته نویسندگان گزارش جهان صنعت بر این باورند که آمریکا از لغو توافق هسته‌ای از جانب ایران نگران است و آمدن دولت جدیدی در ایران که نسبت به روحانی رویکرد سرسختانه‌ای به دیپلماسی و روابط با غرب داشته باشد، نیز می‌تواند به این نگرانی دامن بزند.

تخریب روحانی با کارنامه شهرداری‌ها

حق نشر عکس شرق

شکوه حبیب‌زاده، در روزنامه شرق نوشته که خطای دیگری را به نام فرد دیگری نوشتن ساده است. کافی است خلط مبحث شود. همین چند روز پیش بود که حجت‌الاسلام رئیسی، ضمن انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت و همخوان ندانستن آنها با اقتصاد مقاومتی، از افزایش ساخت مال‌ها و مراکز تجاری برای عرضه محصولات و برندهای خارجی هم انتقاد کرد، گو این که این دولت است که مجوز برای ساخت مراکز تجاری را صادر می‌کند.

به نوشته این گزارش، این سخن او البته در حالی مطرح شده که سه پروژه بزرگ مال‌سازی در مشهد به آستان قدس رضوی تعلق دارد. مجموعه‌هایی با نام‌های جهان‌مال، مشهدمال و مجتمع تجاری و اداری سرو.

خانم حبیب‌زاده نوشته اکنون این پرسش مطرح است که آیا آقای رئیسی نمی‌داند خطاکار شهرداری است و نه دولت که این خطای ناپوشیده را به دولت روحانی نسبت می‌دهد.