انتقاد نامزدهای احتمالی از زنده نبودن مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری ایران

مناظره حق نشر عکس Getty
Image caption مناظره‌های انتخابات ۱۳۹۲ نیز با انتقادهایی همراه بود

تصمیم کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران برای پخش مناظره‌های تلویزیونی نامزدها به صورت ضبط‌ شده با انتقاد چهره‌های سیاسی مطرح و نامزدهای احتمالی روبرو شده است. بنا بر گزارش‌ها رئیس جمهور و رئیس صدا و سیما خواهان بازنگری در این تصمیم هستند.

حسن روحانی، رئیس جمهور و یکی از نامزدهای احتمالی، خواهان بازنگری در شیوه مناظره‌ها شده و گفته است طرفدار "آزادترین شیوه" است. آقای روحانی گفته حامی شیوه‌هایی است که از طریق آنها "مردم بهتر به حقایق پی ببرند."

عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما، که خود یکی از اعضای کمیسیون تبلیغات است نیز خواهان تجدید نظر در تصمیم این کمیسیون شده و گفته است: "با وجود اصرار رسانه ملی برای پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی متاسفانه کمیسیون تبلیغات انتخابات در جلسه امروز خود به ریاست وزیر کشور با این پیشنهاد مخالفت و پخش غیرزنده مناظره‌ها را تصویب کرد."

چند نفر از رقبای احتمالی آقای روحانی از میان محافظه‌کاران نیز از تصمیم زنده پخش نکردن مناظره‌ها انتقاد کرده‌اند.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و یکی از داوطلبان نامزدی، اظهار امیدواری کرده است که کمیسیون تبلیغات با برگزاری مناظره‌های زنده موافقت کند.

مصطفی میرسلیم و ابراهیم رئیسی، دو نامزد احتمالی دیگر هم ابراز آمادگی کرده‌اند که در مناظره‌های زنده شرکت کنند.

علیرضا زاکانی، دیگر داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، مسئولیت تصمیم کمیسیون تبلیغات را متوجه دولت حسن روحانی دانسته و در نامه‌ای به وزیر کشور با متهم کردن دولت به "پنهان کاری و عدم شفافیت" گفته است که "این اقدام تبعیض دیگری به نفع نامزدهای اصلی و فرعی مورد نظر دولت" خواهد بود.

کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، که امروز تصمیم گرفته است مناظره‌ها به صورت ضبط‌ شده پخش شوند، شامل دادستان کل کشور، وزیر کشور، دبیر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات، رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما و رئیس سازمان صدا و سیما (یا نمایندگان هر یک از آنها) است و شورای نگهبان هم می‌تواند نماینده‌ای برای نظارت به جلسات این کمیسیون بفرستد.

وظیفه کمیسیون تبلیغات، تضمین دسترسی یکسان نامزدهای ریاست جمهوری به امکانات دولتی برای تبلیغات است.

در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به طور زنده برگزار و پخش شد.