اعتراض به رد صلاحیت‌ها در انتخابات شوراها در ایران

شورای شهر تهران حق نشر عکس MEHR
Image caption شورای شهر تهران

رد صلاحیت‌ داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران انتقادهایی را به دنبال داشته است.

در تهران صلاحیت شماری از فعالان و چهره‌های سیاسی و همچنین برخی از اعضای فعلی شورای شهر رد شده است.

خبرگزاری ایلنا نیز می‌گوید که در شهرهای تبریز و مشهد صلاحیت چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب رد شده است.

برخلاف انتخابات ریاست جمهوری و مجلس که شورای نگهبان ناظر آن است و باید صلاحیت افراد برایش محرز شود، در انتخابات شورای شهر نامزدها تنها باید شرایطی چون التزام و وفاداری به ولایت فقیه و قانون اساسی را داشته باشند و در برخی مقام‌های دولتی نباشند و محکومیت قضایی یا وابستگی به تشکیلات غیرقانونی نداشته باشند.

مرتضی طلایی، عضو شورای شهر و فرمانده پیشین پلیس تهران، با انتشار بیانیه‌ای گفته است که مراجع قانونی و نهادهایی نظارتی که باید از آنها استعلام شود سابقه او را تأیید کرده‌اند، اما هیئت نظارت شهر تهران صلاحیت او را رد کرده است.

آقای طلایی گفته است که این مسئله را از طریق قانونی پیگیری می‌کند.

علیرضا دبیر، عباس جدیدی، حسین رضازاده، الهه راستگو و عبدالحسین مختاباد از دیگر اعضای کنونی شورای شهر هستند که گفته می‌شود صلاحیت آنها رد شده است.

هیئت نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا زیر نظر مجلس شورای اسلامی کار می‌کند.

مهدی چمران، رئیس فعلی شورای شهر تهران، گفته است: "انتظار ما از نمایندگان مجلس این است که قانون و کمال انصاف و بی‌طرفی را رعایت کند و اینکه عده‌ای در تفکرات سیاسی مغایر آنها باشند را حذف کنند اقدام درستی نیست و این یکطرفه بودن موجب می‌شود انتخابات جامعی را نداشته باشیم."

محمدجواد حق شناس، از چهره‌های اصلاح‌طلب، گفته است که بسیاری از اصلاح‌طلبان در شهرها رد صلاحیت شده‌‌اند، او از نمایندگان عضو فراکسیون امید خواسته است که در این زمینه اقدام کنند.

تایید صلاحیت اقلیت‌ها

در عین حال ایسنا به نقل از اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتی‌ها در مجلس ایران، نوشته است که در استان‌های مختلف صلاحیت عده ای از نامزدهایی که از میان اقلیت‌های دینی ایران هستند تایید شده است.

گزارش‌ها از جمله حاکی از آن است که صلاحیت سه مسیحی و یک زرتشتی در شهر تهران تأیید شده است.

این در حالی است که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در ابلاغیه‌ای گفت که صلاحیت افراد غیرمسلمان در مناطق با اکثریت مسلمان باید رد شود.

پس از مخالفت‌ها با این ابلاغیه، سخنگوی شورای نگهبان آن را لازم الاجرا دانست.