ایران ادعای مجاهدین خلق را درباره 'ادامه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده' رد کرد

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، ادعای اخیر "شورای ملی مقاومت" وابسته به سازمان مجاهدین خلق را، در زمینه ادامه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران رد کرده است.

به گزارش فاکس نیوز روز جمعه، ۱ اردیبهشت/۲۱ آوریل، علیرضا جعفرزاده از مقام‌های شورای ملی مقاومت اعلام کرد که اطلاعاتی در اختیار دارد که بنا بر آنها ایران پس از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی به طور مخفیانه به برخی فعالیت‌های هسته‌ای ادامه داده است.

آقای جعفرزاده گفت برخی فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده ایران در واحد سپند، سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی، وابسته به سپاه پاسداران، انجام می‌شود.

او همچنین مدعی شد که واحد سپند در پایگاه پارچین تحقیقاتی را روی مواد با قابلیت انفجاری بالا انجام می‌دهد. این مواد امکان استفاده در ساخت بمب هسته‌ای را دارند.

سازمان مجاهدین خلق پیش از این مواردی از فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه ایران را افشا کرده است، اما با توجه به ضدیت این گروه با حکومت ایران، ناظران در پذیرش ادعاهای آن محتاطانه برخورد می‌کنند.

عباس عراقچی ادعاهای اخیر را "اتهامات تاریخ گذشته" و "تکرار سناریویی شکست خورده" دانسته و تاکید کرده که مدیرکل آژانس جهانی انرژی اتمی از پایگاه پارچین بازدید کرده و گفته است در این محل فعالیتی که ابعاد نظامی احتمالی داشته باشد انجام نمی‌شود.

آقای عراقچی افزوده است که سازمان مجاهدین خلق می‌خواهد برای "افراط‌گرایان" آمریکا بهانه‌ فراهم کند تا توافق هسته‌ای با ایران را به هم بزنند.

او خطاب به دولت دونالد ترامپ گفته که بهتر است این دولت "در دام آدرس‌های غلط و پرونده سازی‌های گمراه کننده‌ای که از سوی تروریست‌ها و حامیان منطقه‌ای آنها برای ترویج ایران هراسی انجام می‌شود، نیفتد."

در روزهای اخیر مقام‌های ارشد واشنگتن در چند نوبت علیه ایران سخن گفته‌اند و از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مدعی شده که تهران به "روح برجام" وفادار نبوده است.