دست‌کم ۹ مرزبان ایرانی در سیستان و بلوچستان کشته شدند

نقشه میرجاوه

خبرگزاری صدا وسیمای ایران گزارش داده است که در درگیری مرزبانان سیستان و بلوچستان با افراد مسلح، ۹ نفر از مأموران نیروی انتظامی ایران کشته شده‌اند.

در درگیری مرزبانان ایرانی با کسانی که در این گزارش "اشرار" خوانده شده اند، در مرز میرجاوه رخ داده سه مرزبان دیگر هم زخمی شده‌اند.

میرجاوه یکی از شهرهای کوچک استان سیستان و بلوجستان در جنوب شرقی ایران است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران سه نفر از افراد کشته شده از پرسنل کادر نیروی انتظامی ایران و شش نفر دیگر سرباز بوده‌اند.

خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضاییه ایران به نقل از مرکزاطلاع رسانی پلیس گفته: "درحین گشت زنی مرزبانان منطقه میرجاوه، تعدادی از تروریست‌ها از داخل خاک پاکستان مرزبانان را با استفاده از سلاح های دوربرد به شهادت رساندند. مسئولیت این اقدامات به عهده دولت پاکستان است؛ فرماندهی مرزبانی ناجا هم اکنون درمنطقه حاضر و درحال بررسی موضوع است."

استان سیستان و بلوچستان یکی از مناطق کمتر توسعه‌ یافته ایران است و شاخص‌هایی نظیر درآمد و سطح سواد در مقایسه با بسیاری از مناطق این کشور پائین‌تر است.

این استان همچنین به دلیل هم مرزی با دو کشور افغانستان و پاکستان سال‌هاست که صحنه درگیری مسلحانه قاچاقچیان مواد مخدر با نیروهای انتظامی ایران است.

گروه جیش‌العدل در سال‌های گذشته و در موارد متعدد، درگیری‌هایی مسلحانه با نیروهای نظامی و امنیتی ایران در این منطقه داشته و مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی جنوب شرق ایران را هم بر عهده گرفته است.

در استان سیستان و بلوچستان ایران، که اهل سنت در اکثریت قرار دارند، برخی گروه های مسلح سنی علیه حکومت ایران فعال هستند، اما گزارش های تایید شده‌ای از فعالیت تشکیلاتی داعش در این استان وجود نداشته است.

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، سال پیش در سخنانی در مجلس خبرگان ایران گفته بود: "با تعامل خوبی که با علمای اهل سنت داشته‌ایم از جذب افرادی از اهل سنت به داعش و گروه‌های تکفیری جلوگیری شده است."

مطالب مرتبط