واکنش‌ها به دومین مناظره انتخابات؛ شکایت وزیر آموزش و پرورش، انتقاد نیروهای مسلح از رئیس‌جمهور

واکنش مردم حق نشر عکس Tasnim
Image caption مناظره‌های انتخاباتی پربیننده‌ترین برنامه‌های صدا و سیمای ایران است

بعد از برگزاری دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه، بعضی از نهادهای دولتی از جمله بانک مرکزی، وزارت خارجه و وزارت دفاع به اظهارات نامزدها اعتراض کرده‌اند. وزیر آموزش و پرورش از صدا و سیما فرصت پاسخگویی خواسته و سخنگوی نیروهای مسلح هم از سخنان حسن روحانی درباره رزمایش موشکی ایران انتقاد کرده است.

انتقاد از صحبت نامزدها درباره برنامه موشکی

مسعود جزایری، سخنگوی نیروهای مسلح در پاسخ به اظهارات حسن روحانی درباره رزمایش موشکی گفته است: "توان موشکی هیچ ارتباطی با برجام ندارد."

آقای روحانی در مناظره شب گذشته بدون نام بردن از سپاه از شلیک موشک‌هایی که روی آن برای "نابودی اسرائیل" شعار نوشته شده، انتقاد کرد و گفت بعضی با این کارها به دنبال اثرگذاری بر برجام بودند.

آقای جزایری در واکنش گفته است: "ما مجددا به نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تاکید و توصیه می‌کنیم که از ورود مناقشه‌آمیز به مسائل مهم و حساس نظامی و دفاعی کشور و دادن آدرس‌های غیرصحیح و نادرست به مردم اجتناب ورزند."

پیشتر ستاد کل نیروهای مسلح ایران به طور کتبی به شش نامزد انتخابات هشدار داده بود که درباره مسائل نظامی و دفاعی صحبت نکنند.


وزیر آموزش و پرورش: به من و فرزندم اتهام زدند

فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش ایران که نام او در مناظره مطرح شد، در نامه‌ای از آنچه علیه او گفته شده شکایت کرده و از رییس صدا و سیما خواسته است که بر اساس اساسنامه این سازمان "فوری" به او وقت قانونی برای پاسخگویی بدهد.

وزیر آموزش و پرورش در این نامه گفته با وجود آن‌که وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات "ادعای کذب" درباره فعالیت دختر او را تکذیب کرده بودند، یکی از نامزدها همان ادعاهای "نادرست" را "تکرار" کرد.

اشاره وزیر به اظهارات محمدباقر قالیباف است که مدعی شده بود محموله‌ای "مشکوک" در خانه وزیر آموزش و پرورش پیدا شده است.

بر اساس توضیحات وزارت دادگستری اجناس پیدا شده در خانه وزیر آموزش و پرورش جنس قاچاق نبوده و با پرداخت تعرفه و به صورت قانونی وارد کشور شده است.


حق نشر عکس iSna
Image caption محمد قالیباف و حسن روحانی در مراسمی پیش از رقابت‌های انتخابات

سخنگوی ستاد روحانی: قالیباف درباره فعالیت اقتصادی پسرشتوضیح دهد

درباره ماجرای مطرح شده علیه وزیر آموزش و پرورش، سخنگوی ستاد انتخاباتی حسن روحانی هم واکنش نشان داده است.

محمدعلی وکیلی با اشاره به این انتقاد مخالفان دولت که "چرا فرزند وزیر، تجارت لباس کرده" گفت: "اگر این ایراد است همین اشکال به فرزند آقای قالیباف هم وارد است. فعالیت تجاری ایشان در خارج و داخل کشور و فعالیت آموزشی و غیرانتفاعی و نام مدرسه ایشان زبانزد است که از نظر من اشکال ندارد، ولی مشروط به اینکه از رانت فرزند شهردار بودن یا فرزند وزیر بودن استفاده نکنند."

او خواستار توضیح آقای قالیباف درباره فعالیت‌های اقتصادی فرزندش الیاس قالیباف شد.


شکایت روحانی از رئیسی درباره صندوق ذخیره فرهنگیان

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیمای ایران گزارش داده که حسن روحانی در پایان مناظره دیشب شکایتش را از اظهارات ابراهیم رئیسی درباره صندوق ذخیره فرهنگیان به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات داده است.

ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در دومین مناظره انتخابات گفته بود که آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور مستقر "توضیح بدهد" که چرا "هشت هزار میلیارد تومان" از صندوق ذخیره فرهنگیان "به یغما" رفته است.


حق نشر عکس theater-kashan
Image caption بهزاد فراهانی از هنرمندان باسابقه تئاتر

پاسخ بهزاد فراهانی و وزارت ارشاد به قالیباف

محمدباقر قالیباف در مناظره جمعه پانزدهم اردیبهشت بر نقش شهرداری در ساخت خانه تئاتر، خانه موسیقی و حمایت از خانه هنرمندان تاکید کرده بود.

بهزاد فراهانی، کارگردان و بازیگر تئاتر گفته که آقای قالیباف نقشی در ساخت خانه تئاتر نداشته است: "زمین خانه تئاتر را آقای روحانی در اختیار ما گذاشت و مبلغ یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان هم توسط اسفندیار رحیم مشایی به تئاتر کمک مالی شد."

وزارت ارشاد هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که "خانه سینما پس از سال‌ها تعطیلی، با پیگیری دولت یازدهم و تلاش فعالان سینما و دستور مستقیم حسن روحانی بازگشایی شد."

اما خانه موسیقی اظهارات آقای قالیباف را تایید کرده و گفته که شهردار تهران یک ساختمان سه میلیارد تومانی در اختیار این نهاد گذاشته و شورای شهر هم سالانه صد میلیون تومان کمک می‌کند.


حق نشر عکس IRIB
Image caption پشت صحنه مناظره انتخابات

اعتراض بانک مرکزی: تحریم نیستیم

بانک مرکزی نیز به اظهارات ابراهیم رئیسی، تولیت استان قدس رضوی و نامزد اصولگرایان در انتخابات پاسخ داد.

آقای رئیسی گفته بود "تحریم‌های بانکی هنوز برداشته نشده است. غربی‌ها هم می‌گویند که تحریم‌های بانکی را بر نمی‌داریم."

اما بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌ای گفته است: "پس از اجرای برجام تمام وجوه ارزی مسدودی نزد بانک‌های مختلف دنیا آزاد شد و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت. شرکت ملی نفت ایران روزانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی را به کشورهای مختلف آسیا و اروپا می‌فروشد که صد در صد وجوه حاصله را بانک مرکزی به ارزهای مختلف دریافت می‌کند. "

وزارت خارجه ایران هم ادعاهای نامزدهای مختلف درباره تاثیر کم برداشته شدن تحریم ها رد کرده است.

در واکنش به این اطلاعیه‌ها ابراهیم رئیسی متنی منتشر کرده و در آن بر اظهارات قبلی خود تاکید کرده است. او گفته است: "در حال حاضر بانک‌های متوسط و بزرگ خارجی رابطه بانکی و مالی با طرف ایرانی برقرار نکرده‌اند و حتی وزارت خارجه برای پرداخت حقوق کارمندان خود از پیک سیاسی چمدانی استفاده می‌کند که این خبر از سوی سفیر ایران در انگلیس و سفیر کره جنوبی در ایران نیز انتشار یافته است."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption پخش همزمان مناظره در نمایشگاه بین‌المللی تهران

گلایه وزارت دفاع: بودجه چهار برابر شد

حسن دهقان، وزیر دفاع دولت حسن روحانی هم از صحبت های یکی از نامزدها درباره کاهش اعتبارات تحقیقاتی انتقاد کرده است.

مصطفی میرسلیم، نامزد حزب مؤتلفه اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، گفته بود که در دولت حسن روحانی اعتبارات تحقیقاتی دفاعی زیر نیم درصد شده است در حالی که باید به چهار درصد می رسیده است.

حسن دهقان، وزیر دفاع در پاسخ به طور خاص به بودجه تحقیقاتی دفاعی اشاره نکرده، اما از افزایش کلی بودجه دفاعی سخن گفته است: در دولت یازدهم تا پایان سال ۹۵ تامین اعتبارهای دفاعی تا دو و نیم برابر نسبت به دولت قبل افزایش داشته و این رقم در سال ۹۶ به چهاربرابر دولت قبل رسیده است.