غنی در دیدار با ظریف: ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌ای شود

ارگ ریاست جمهوری حق نشر عکس Arg

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در دیدار با محمد‌ جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت ثبات افغانستان نباید قربانی رقابت‌های منطقه‌ای شود. آقای غنی تأکید کرد که به گروه‌های "تروریستی" اجازه داده نمیشود که از خاک این کشور علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.

در خبرنامه که از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، آمده که آقای غنی تأکید کرده که حکومت وحدت ملی آماده همکارای‌های دوجانبه در بخش اقتصاد، حمل‌و‌نقل، مبارزه با موادمخدر و مشکلات مرزی با ایران است.

وزیر امور خارجه ایران امروز یکشنبه (۱۷ ثور/اردیبهشت) برای دیدار با مقام‌های حکومت وحدت ملی افغانستان به کابل سفر کرده و گفته که هدف او ارتقای همکاری‌های هر دو کشور به همکاری‌های استراتژیک است.

آقای ظریف که در کنفرانس مشترک خبری با صلاح‌الدین ربانی، همتای افغان خود شرکت کرد، ضمن محکوم کردن رشته حملات اخیر به محلات مختلف در چند منطقه افغانستان، گفت که آتشی را که "بیگانگان" در منطقه برافروخته، سرانجام دامن خود آنها را هم خواهد گرفت، اما او از کشور خاصی در این مورد نام نبرد.

رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با وزیر خارجه ایران تأکید کرد که حکومت وحدت ملی اقدامات جدی علیه "ترورسیت‌ها" را روی دست گرفته و به هیچ گروه "تروریستی" اجازه نخواهد داد تا از خاک افغانستان بر ضد همسایه‌ها استفاده کند.

حق نشر عکس CEOAfg

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، در دیدار با وزیر امور خارجه ایران درباره همکاری کابل - تهران، وضعیت امنیتی، گفت‌و گوهای صلح و همچنین همکاری منطقه‌ای بحث و گفت‌وگو کردند.

رئیس اجرایی افغانستان در اين دیدار بر همكاری‌های كنسولی و تسريع در رفت‌وآمد اتباع دو كشور تأكيد كرده و همچنین از دولت ایران برای ايجاد امكانات آموزشی برای تحصيل دانش آموزان قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه ایران هم در این دیدار با اشاره به اینکه حدود ٣ ميليون افغان در ايران زندگی می‌کنند افزود "جمهوری اسلامی ايران امكانات خوبی برای آوارگان و مهاجران افغانی ايجاد كرده و لازم است وضعيت مهاجران غيرقانونی تبديل به وضعيت قانونی شود."

بر اساس معلومات وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، اکنون بیشتر از دو میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند که ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن از آنها فاقد اسناد قانونی مهاجرت هستند.