هشدار آیت‌الله خامنه‌ای در مورد خطر 'آشوب و فتنه' در ایران

آیت‌الله خامنه‌ای

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به نامزدهای انتخابات هشدار داده که "اگر با حرف‌های خود دشمن را به خود امیدوار کنند"، انتخابات به ضرر جمهوری اسلامی تمام خواهد شد.

او امروز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت (۱۰ مه) در یک سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه امام حسین، متعلق به سپاه پاسداران، گفت که "دشمن" در صدد ایجاد "آشوب و فتنه" در ایران است و افزود: "اگر برای برخورد با این مسئله ایجاد ناامنی و ایجاد فتنه آماده باشیم، قطعاً خواهیم توانست آن را خنثی کنیم."

آقای خامنه‌ای گفت: "اگر کسی بخواهد علیه امنیت کشور قیام کند، قطعاً با عکس‌العمل و واکنش سخت مواجه خواهد شد. آن صهیونیست پول‌دار آمریکایی خبیث که گفت من گرجستان را با ۱۰میلیون دلار توانستم زیر و رو کنم، در سال ۸۸ هم با حماقت به این فکر افتاد که بر جمهوری اسلامی به این عظمت اثر بگذارد؛ با دیوار مستحکم اراده و عزم ملی برخورد کردند؛ امروز هم همین‌جور است."

رهبر ایران در این سخنرانی که ۹ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایراد شده، گفت که هدف دیگر "دشمن" ایجاد مشکل در اقتصاد و گسترش بیکاری در ایران است تا از این طریق مردم به دلیل مشکلات معیشتی از جمهوری اسلامی ناامید شوند.

آقای خامنه‌ای گفت که هدف اصلی دشمن "تغییر اصل نظام اسلامی" است و افزود: "بنده همان وقت به مسئولان گفتم که توجه داشته باشید، تغییر رفتار با تغییر نظام هیچ فرقی ندارد. تغییر رفتار یعنی راه اسلام و انقلاب و خط امام را می‌رفتیم، حالا زاویه بگیریم و کم‌کم در طرف مقابل قرار بگیریم. تغییر رفتار یعنی از بین بردن نظام اسلامی."

توصیه به نامزدهای ریاست جمهوری

رهبر ایران به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چند توصیه کرد:

  • نخست آنکه قاطعانه در برنامه ها و اظهارات خود بگویند «مسایل اقتصادی و معیشت مردم اولویت آنها است و برای حل مشکلات اقتصادی تلاش خواهند کرد».
  • دوم آنکه باید در اظهارات و برنامه های نامزدها، موضوع «استقلال ملی و عظمت و سربلندی ملت ایران»، خودنمایی کند و برجسته باشد... آقایان نامزدها باید صراحتاً نشان دهند که در مقابل زیاده خواهی آمریکا و خباثت صهیونیست ها ایستاده اند.
  • سوم آنکه «امنیت ملی و آرامش کشور مهم است، آقایان کاندیداها مراقب باشند «گسل های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی» را در کشور تحریک نکنند.

آقای خامنه‌ای گفت که "دشمن" سال‌هاست قصد داشته این گسل‌ها را فعال کند، "اما مردم مؤمن کُرد، مردم غیور آذربایجان، مردم عرب خوزستان، و مردم بلوچستان و ترکمن به‌عنوان صاحبان انقلاب با مشت به دهان دشمن کوبیدند و در مقابل او با قدرت ایستادند."

رهبر ایران به نامزدهای انتخابات هشدار داد که "مراقب باشند به‌خاطر خطای در تشخیص، طراحی نیمه کاره دشمن را تکمیل نکنند."

تحلیل - جمشید برزگر، بی‌بی‌سی

بسیار دشوار است که کسی جز حسن روحانی را مخاطب سخنان تهدیدآمیز آیت الله علی خامنه ای قلمداد کرد.

آیت الله خامنه ای در جمع فرماندهان و اعضای دانشگاه امام حسین گفته است:"اگر کسی بخواهد در انتخابات برخلاف امنیت کشور اقدامی انجام دهد، قطعاً با واکنش و سیلی سختی مواجه خواهد شد." آقای خامنه ای تنها چند روز پس از تغییر روش حسن روحانی در جریان کارزارهای انتخاباتی و در پیش گرفتن رفتاری تهاجمی در قبال رقبای اصولگرای خود این سخنان را مطرح کرده در حالی که نه تنها در مقابل حملات همه جانبه اصولگرایان به حسن روحانی سکوت کرده بود. شدت حملات ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف در چند هفته گذشته و اکنون حملات حسن روحانی، در مناظره ها، فیلم های تبلیغاتی و سخنرانی‌های آنها به گونه‌ای بوده که به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی آنچه اتفاق می‌افتد نه مناظره، بلکه محاکمه نظام است. با این همه، به نظر می‌رسد که آنچه مایه نگرانی آیت الله خامنه‌ای شده، فقط انتقادها و حملات حسن روحانی و شعارهایی است که در حمایت تمام عیار از میرحسین موسوی ومهدی کروبی در میتینگ‌های انتخاباتی او سر داده می شود. اکنون پرسش اصلی این است که حسن روحانی که امید چندانی به مقاومت اصلاح‌طلبان در دفاع از خود ندارد، این هشدارها را جدی خواهد گرفت و رویه اخیر خود را تغییر خواهد داد یا نه؟

تغییر این رویه و در پیش گرفتن رویکردی آرام و غیرتهاجمی می تواند به بهای ریزش آرای او تمام شود و اصرار بر ادامه روش چند روز گذشته اش به رویارویی اش با آیت الله خامنه ای.

حسن روحانی کدام راه را برمی گزیند و آیا می تواند به وجود راه سومی امیدوار باشد؟