سخنگوی وزارت‌خارجه ایران: موضع ما عدم اجرای بخش‌هایی از سند ۲۰۳۰ است

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption قاسمی گفته‌است که ایران خود را به اجرای تمامی بخش‌های سند ۲۰۳۰ متعهد نمی‌داند

وزارت خارجه ایران گفته است این کشور بخش‌هایی از توافقنامه توسعه پایدار سازمان ملل موسوم به سند ۲۰۳۰ را اجرا نخواهد کرد. پیشتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برخی اهداف مندرج در این سند را غیرقابل قبول خوانده بود.

به گزارش ایرنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، "در خصوص نگرانی‌ها و مسائلی که در روزهای اخیر و در فضای انتخاباتی کشور پیرامون سند آموزش ۲۰۲۰ ایجاد شده" گفته است که "موضع اصولی و تغییرناپذیر ایران عدم اجرای بخش‌هایی از سند ۲۰۳۰ است که با قوانین، اولویت‌ های ملی، باورهای دینی و ارزش‌های اخلاقی جامعه اسلامی ایران مغایرت دارد."

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اظهارات اخیر آیت‌الله خامنه‌ای گفته است که "پس از گلایه دلسوزانه" رهبر جمهوری اسلامی در مورد بخش‌هایی از سند آموزشی موسوم به چارچوب اقدام آموزشی ۲۰۳۰، به دستور رئیس جمهوری و پا پیگیری و نظارت وزیر امور خارجه "موضوع با فوریت و جدیت طی جلسات کارشناسی متعدد دروزارت امور خارجه نیز مورد بررسی قرار گرفت و بدون تردید فرمایشات مقام معظم رهبری در همه امور فصل الخطاب است."

+ انتقاد شدید رهبر ایران از 'اجرای بی‌‍ سر و صدای' سند آموزشی یونسکو

+ سند آموزشی ۲۰۳۰ چیست و چرا رهبر ایران با آن مخالف است؟

در نظام حکومتی ایران، رهبر جمهوری اسلامی شخصا تعیین کننده خطوط اصلی سیاست‌های کشور محسوب می‌شود و در تمامی امور نیز، کلیه نهادها و مسئولان حکومتی چه انتخابی و چه انتصابی خود را ملزم به اجرای نظرات و دستورهای او می‌دانند.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر جمهوری اسلامی از "اجرای بی سرو صدای" سند ۲۰۳۰ انتقاد کرده بود

آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از محتوای این سند، تلویحا دولت را به "اجرای بی سرو صدای" آن متهم کرده و گفته بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در جلوگیری از اجرای آن اقدامی نکرده است. این موضعگیری رهبر جمهوری اسلامی باعث شد تا اتهام اجرای سند ۲۰۳۰ به موضوعی در تبلیغات انتخاباتی تبدیل شود. در حالیکه مخالفان دولت، تشکیلات دولتی را به نادیده گرفتن خواست رهبر جمهوری اسلامی متهم کرده‌اند، مقامات دولتی این اتهام را نادرست خوانده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه از استفاده ایران از حق تحفظ در اجرای بخش‌هایی از این سند خبر داده و گفته است: "با توجه به تحفظ رسمی از سوی جمهوری اسلامی، هیچ بخشی از سند ۲۰۳۰ که مغایر با فرهنگ و باورهای دینی و اخلاقی ایرانی و اسلامی باشد قابلیت اجرا نداشته و کشورمان هیچگونه تعهدی نسبت به اجرای آن ندارد و این موضوع به عنوان موضع ثابت، اصولی و غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی به یونسکو اعلام و در سایت رسمی آن سازمان درج شده است." آقای قاسمی توضیح نداده است که ایران نسبت به کدام بخش از این سند اعلام تحفظ کرده و خواستار مستثنی شدن از آن اجرای آن شده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption مصوبه سازمان ملل خواستار برابری جنسیتی در زمینه‌های مشارکت اقتصادی و اجتماعی و برخورداری از امکانات آموزشی شده است

احتمالا اهداف اعلام شده در این سند در مورد رفع هرگونه تبعیض علیه زنان و دختران از جمله در زمینه اشتغال، مشارکت اجتماعی و آموزش ، برای مقام‌های ایران غیرقابل قبول بوده است.

مصوبه "اهداف توسعه پایدار" - موسوم به سند ۲۰۳۰ - که در سال ۲۰۱۵ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسیده، شامل تعهد به اقداماتی در زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی برای تحقق هفده هدف مندرج در این سند است که قرار است با تلاش تمام کشورهای عضو سازمان ملل تا سال ۲۰۳۰ در سطح جهانی تحقق یابد.

حذف فقر و گرسنگی، دستیابی همگانی به امکانات بهداشتی و درمانی، دسترسی به آب آشامیدنی سالم، حفاظت از محیط زیست، ایجاد اشتغال، مشارکت عمومی، توسعه صلح، عدالت و وجود نهادهای پاسخگو از جمله اهداف این سند است. دیگر اهدافی که در این سند بر آنها تاکید شده برابری جنسیتی از جمله در زمینه‌های حقوق و موقعیت اجتماعی و اقتصادی و برخورداری از امکانات آموزشی و تحصیلی است.

در این سند همچنین بر مشارکت عمومی و نهادهای جامعه مدنی در بررسی نیازها و تدوین و اجرای برنامه‌های لازم برای تحقق اهداف سند ۲۰۳۰ تاکید شده است.