واکنش‌های خارجی به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری

جبیر و تیلرسون حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه آمریکا همراه با دونالد ترامپ به عربستان سعودی سفر کرده است

شماری از مقام‌های کشورهای خارجی پیروزی حسن روحانی را به او تبریک گفته‌اند. در عین حال برخی کشورها نیز با وجود پیروزی آقای روحانی اختلاف نظرهایشان با ایران را مطرح کرده‌اند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در نشست مشترکی با همتای سعودی‌اش، گفت: "چیزی که ما امیدواریم اتفاق بیفتد این است که در این دوره آقای روحانی شبکه تروریستی ایران را منهدم کند."

آقای تیلرسون همچنین گفت که امیدوار است دولت حسن روحانی، سیستم موشکی ایران را از بین ببرد و آزمایش موشکی را متوقف کند. او همچنین خواست که آقای روحانی حق آزادی بیان و حق تشکیل احزاب را برای ایرانیان محترم بشمارد تا "ایرانیان بتوانند آن طور که باید زندگی کنند."

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی نیز در این نشست مطبوعاتی گفت: "انتخاب دوباره حسن روحانی یک مسئله داخلی ایران است و عربستان ایران را مطابق اعمالش می‌سنجد و نه وعده‌های سیاستمدارانش."

او گفت اگر ایران بخواهد مانند یک کشور عادی شناخته شود، باید رفتارهای مداخله جویانه‌اش را کنار بگذارد.

حسن روحانی در پیام پیروزی خود گفته است که ایران "مسیر تعامل با جهان به دور از خشونت و افراطی‌گری" را برگزیده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تبریک به آقای روحانی برای پشتیبانی نیرومندی که گرفته، گفته است که "ایرانیان به نحوی پر شور در سرنوشت سیاسی کشور خود شرکت کردند."

خانم موگرینی اطمینان خاطر داده است که اتحادیه اروپا برای ادامه همکاری در اجرای توافق هسته‌ای، صلح در منطقه خاورمیانه و همچنین برآورده کردن انتظارات مردم ایران آماده است.

خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در توییتری به حسن روحانی برای انتخاب مجدد تبریک گفته است. آقای سولانا نوشته است این پیروزی فرصت دیگری برای ایران است و افزوده کارهای بیشتری برای ثبات منطقه باید انجام شود.

حق نشر عکس EPA

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، یکی از اولین رهبران خارجی بود که پیروزی آقای روحانی را به او تبریک گفت.

کرملین اعلام کرده است که آقای پوتین با ارسال تلگرافی به آقای روحانی بر ادامه همکاری فعالانه برای "حفظ ثبات و امنیت خاورمیانه" تاکید کرده است.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا هم انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری را تبریک گفته است.

آقای جانسون نسبت به ادامه گفتگو بین دو کشور و دستیابی به پیشرفت‌ در مجموعه‌ای از مسائل، از جمله سیاست‌های منطقه‌ای ایران، حقوق بشر و دو تابعیتی‌ها ابراز امیدواری کرده است.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از جمله رهبران منطقه‌ خاورمیانه است که پیروزی آقای روحانی را به او تبریک گفته است.

صباح احمد جابر الصباح امیر کویت در پیامی پیروزی حسن روحانی را تبریک گفته است. ولیعهد و نخست‌وزیر کویت نیز جداگانه به آقای روحانی تبریک گفته‌اند.