روحانی شورای نگهبان را به عدم همکاری در تمدید رای‌گیری متهم کرد

حسن روحانی حق نشر عکس Ilna
Image caption حسن روحانی گفت که هیات اجرایی انتخابات، که زیر نظر وزارت کشور عمل می کند، پیشنهاد کرده به جاهایی که صف شلوغ است صندوق سیار فرستاده شود ولی شورای نگهبان نپذیرفته است. ‏(عکس آرشیوی)

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در سخنانی در جمع مسئولان ستاد انتخاباتی خود، شورای نگهبان را متهم کرد که برای تمدید بیشتر زمان رای‌دهی همکاری نکرده است.

آقای روحانی امروز چهارشنبه ۳ خرداد (۲۴ مه) گفت که هیات اجرایی انتخابات ساعت ۱۰ و نیم صبح روز انتخابات (۲۹ اردیبهشت) به شورای نگهبان پیشنهاد داده که برای رای دادن "شماره کارت ملی کافی است"؛ اما "از ده و نیم صبح تا ده و نیم شب طول کشیده تا [این نکته در شورای نگهبان] تصویب شود."

وی در ادامه با کنایه افزود که لابد برای چنین تصمیمی "دقت کرده اند".

در روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ایران، در مقابل بسیاری از حوزه های رای گیری صف های بسیار طولانی تشکیل شد و بسیاری از مردم، تا پایان وقت رای گیری موفق به شرکت در انتخابات نشدند.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور ایران گفت بنابر گزارش‌ها برخی از مردم "پنج ساعت و نیم در صف بوده‌اند" و افزود: "متاسف هستم که آن چهار میلیون و نیم در صف ماندند".

وی اظهار داشت: "حالا اگر رأی منتخب ملت ۲۷ یا ۲۸ میلیون می‌شد، اشکالی ‏نداشت؛ رأی بالا که نگرانی ندارد. اگر روحانی رئیس‌جمهور است، به کمک و حمایت شما مردم، پاسدار ‏این آرا خواهد بود."

حسن روحانی همچنین خبر داد که هیات اجرایی انتخابات، که زیر نظر وزارت کشور عمل می کند، پیشنهاد کرده به جاهایی که صف شلوغ است صندوق سیار فرستاده شود ولی شورای نگهبان نپذیرفته است. ‏

در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، آقای روحانی در مجموع ۲۳ و نیم میلیون رای به دست آورد و ابراهیم رئیسی، رقیب اصلی وی موفق به کسب کمتر از ۱۶ میلیون رای شد.

آقای روحانی در ادامه اظهارات خود، با اشاره به آنچه "بداخلاقی و تهمت زدن عده ای در انتخابات سال ۱۳۸۸" نامید تاکید کرد: "در سال ۸۸ بداخلاقی و تهمت توانست کار را پیش ببرد اما ۹۶ مردم در برابر بداخلاقی ایستادند."

رئیس جمهور ایران گفت همه باید بتوانند در "قطار انقلاب" باشند و افزود: "همه اول انقلاب در قطار انقلاب بودیم ... یک عده ای، یک عده ای را نادرست از قطار انقلاب پیاده کردند."

انتقاد مجدد از تبلیغات بر سر سند ۲۰۳۰

آقای روحانی در بخشی دیگر از سخنان خود، با تاکید بر اینکه"از توطئه ۲۰۳۰ نمی گذرم" گفت: "چقدر رفتند سم پاشی کردند گفتند اسلام از دست رفت و در تمام مدارس ما اخلاق زیر پا گذاشته می‌شود هر کسی تهمت زد توهین کرد و غیبت کرد از همه گذشتم ولی از این توطئه ۲۰۳۰ نمی‌گذرم". وی افزود: "تا آخر دولت دوازدهم آن را دنبال می‌کنم."

سند موسوم به یونسکو ۲۰۳۰، در بر گیرنده مجموعه ای از توصیه های آموزشی به کشورهای جهان است که از سوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد تهیه شده و ایران نیز قبول کرده که مفاد آن را، تا جایی که با قوانین داخلیش مغایرت نداشته باشد، اجرا کند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، پیشتر با انتقاد از محتوای سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو، تلویحا دولت را به "اجرای بی سرو صدای" آن متهم کرده بود.

این موضع‌گیری رهبر جمهوری اسلامی باعث شد تا اتهام اجرای سند ۲۰۳۰ یونسکو به موضوعی مهم در تبلیغات انتخاباتی تبدیل شود.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهور ایران، پیشتر و در اولین نشست خبری خود درروز دوشنبه نیز، در همین خصوص سخن گفته بود.

حسن روحانی گفته بود:"وزرای ما مساله ۲۰۳۰ را به دقت توضیح دادند و گفتند چیزی اگر خلاف فرهنگ ملی و ارزش ما باشد به آن توجه نخواهیم کرد."

وی مخالفان را متهم کرده بود که "طلبه های جوان را تحریک کرده اند و به روستاها فرستاده اند که به این دولت رای ندهید که دین خود را از دست ندهید".