نماینده رهبر ایران در امور حج: مردم به مطالب مسموم درباره حج توجه نکنند

حق نشر عکس ISNA
Image caption قاضی عسکر "طرح مسایل انحرافی" در مورد حج را مردود دانسته است

علی قاضی عسکر، نماینده رهبر ایران در امور حج و زیارت در مورد انتشار مطالبی در مورد حج در فضای مجازی هشدار داده است.

آقای قاضی عسکر در گفتگو با تلویزیون ایران با اشاره به "برخی مطالب در خصوص منصرف کردن مردم از رفتن به حج" گفته است که "بسیاری از مسایل مطرح شده در فضای مجازی در ارتباط با حج انحرافی است و مردم به این فضاسازی ها توجه نکنند.." وی گفته است که بسیاری از زائران تا پانزده سال است در نوبت سفر حج هستند و بیشتر آنان اولین بار است که به این سفر می روند.

نماینده آقای خامنه‌ای در امور حج و زیارت در مورد اختلاف سیاسی ایران و عربستان گفته است که "اگرچه ما با عربستان در خصوص مسایل بحرین، یمن، عراق و سوریه مشکلاتی دارم اما همه اینها مربوط به حوزه سیاسی است در حالی که در چند سال گذشته با سعودی ها توافق کرده ایم که موضوع حج را از مسایل سیاسی جدا کنیم و سعودی ها این مسایل را در حج دخالت ندهند."

ایران: موانع حضور در مراسم حج برطرف شد

وزارت خارجه ایران دعوت عربستان برای گفتگو پیرامون حج را تکذیب کرد

مراسم حج؛ خاطره فاجعه، غیبت ایران و دستبند الکترونیک

وی گفت که با بررسی خطبه‌های نماز جمعه مکه و مدینه طی شش ماه گذشته "متوجه شدیم که حتی یک جمله علیه شیعیان در این خطبه‌ها مطرح نشده و آنچه که در فضای مجازی در این باره منتشر می‌شود دروغی بزرگ است." آقای قاضی عسکر افزوده است که "آنچه در این باره در فضای مجازی منتشر شده از دو خطیب اردنی و مصری است و ربطی به خطبای مکه و مدینه ندارد."

در مورد فواید اقتصادی سفر حجاج برای عربستان، آقای قاضی عسکر گفته است که "مبالغ پرداختی از طرف ایران به دولت سعودی نیست بلکه هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنیم به شرکت‌های خصوصی داده می‌شود و آنها هم همکاری‌های خوبی با ما دارند." وی افزود که در توافقنامه با وزیر حج عربستان "سعودی‌ها راحتی، سلامت، عزت، کرامت، امنیت و حرمت زائران ایرانی را تا زمانی که در خاک عربستان هستند تامین می‌کنند."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption بسیاری از کشته‌شدگان حادثه منا از زائران ایرانی بودند

در مورد نحوه صدور ویزا برای زائران ایرانی نیز وی گفت که این روادید به صورت الکترونیکی صادر می‌شود و پس از ورود زائران به فرودگاه‌های عربستان، ماموران سعودی براساس "پرینت" این روادید، گذرنامه‌های زائران را مهر می‌کنند. در مورد انگشت‌نگاری از زائران ایرانی نیز، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت توضیح داد که انگشت‌نگاری توسط ماموران ایرانی انجام می‌شود و در اختیار مقامات سعودی قرار می‌گیرد.

روابط جمهوری اسلامی و عربستان سعودی در پی حمله به مراکز دیپلماتیک عربستان در ایران در اوایل ژانویه سال گذشته میلادی قطع شد و سال گذشته، مقامات ایرانی به خاطر اختلاف با عربستان بر سر نحوه اعزام زائران به حج خودداری کردند. از جمله موارد اختلاف بین دو طرف، اصرار مقامات ایرانی بر اعزام مامورانی از عربستان به تهران برای صدور روادید زائران ایرانی بود در حالیکه مقامات سعودی، که ایران را به ناتوانی در حفظ امنیت کارکنان سفارت خود متهم کرده بودند، تاکید داشتند که گذرنامه‌های ایرانیان برای دریافت روادید به کشور ثالث ارسال شود.

حق نشر عکس Mehr
Image caption مقامات ایرانی بر برگزاری تظاهرات سیاسی در جریان مراسم حج و مقامات سعودی بر غیر سیاسی بودن حج تاکید داشتند‌

مقامات ایرانی همچنین نسبت به برنامه عربستان برای الزام زائران به استفاده از مچ‌بند الکترونیکی بدبین بوده و مقامات سعودی را متهم می‌کردند که به این ترتیب، در صدد جاسوسی از زائران هستند. آقای قاضی عسکر گفته است که "مج بندهای الکترونیکی طراحی و ساخت داخل است و اطلاعات محدود آن تنها در اختیار کارگزاران حج ایرانی قرار می‌گیرد و ربطی به سعودی‌ها ندارد." وی افزوده است که ایده استفاده از این مچ‌بندها به ده سال پیش باز می‌گردد و طرح جدیدی از جانب سعودی‌ها نیست.

وی همچنین گفته است که زائران ایرانی "در رمی جمرات مطابق جدول زمان‌بندی سعودی‌ها عمل می‌کنند و ما هم تلاش می‌کنیم که رمی جمرات ایرانی‌ها در ساعات شلوغ انجام شود. وی همچنین گفت که در توافق با سعودی‌ها، کمیته پیگیری دریافت دیه‌ کشته‌شدگان منا به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

در مراسم حج دو سال پیش، تعدادی از زائران در اثر ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند که بیش از چهارصد تن از کشته شدگان از زائران ایرانی بودند. مقامات سعودی بی‌نظمی برخی از زائران و بی‌توجهی آنان به برنامه‌ریزی اجرای مراسم رمی‌جمرات را عامل بروز این حادثه معرفی کردند اما مقامات جمهوری اسلامی بی‌کفایتی ماموران سعودی را مسئول دانستند. جمهوری اسلامی خواستار دریافت دیه برای قربانیان است.

از سال‌های اول پس از استقرار جمهوری اسلامی در ایران، رهبران جمهوری اسلامی حج را مراسمی عبادی و سیاسی می‌دانستند و بر استفاده از این مراسم برای برگزاری تجمع‌های سیاسی تحت عنوان برائت از مشرکین تاکید داشتند. در مقابل، مقامات سعودی هرگونه موضعگیری سیاسی در جریان مراسم حج را باعث بروز اختلاف و تفرقه در میان زائران کشورهای مختلف می‌دانستند و از برگزاری اینگونه مراسم ابراز ناخرسندی می‌کردند. در سال های بعد، دو طرف توافق کردند زائران ایرانی مراسم سیاسی و مذهبی مورد نظر خود را در مکان‌های مشخص مورد قبول مقامات سعودی برگزار کنند.