وزارت کشور ایران: گفته‌های موحدی کرمانی مایه تعجب بود

شمارش آرا حق نشر عکس MEHR
Image caption محمدعلی موحدی کرمانی می‌گوید ممکن است در انتخابات اخیر تا پنج میلیون رای تقلب شده باشد

امروز، جمعه ۵ خرداد، وزارت کشور و ستاد انتخابات در ایران ادعاهای چهره‌ها و روحانیان محافظه‌کار درباره "تخلفات گسترده" را رد کرده‌اند.

وزارت کشور ایران با انتشار بیانیه‌ای، انتقادهای محمدعلی موحدی کرمانی و ادعای تقلب چند میلیونی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر را "مایه تعجب و غیرقابل باور" خوانده است. در بیانیه وزارت کشور ایران آمده هرچند آقای موحدی کرمانی سوابق ارزنده‌ای دارد، حرف‌هایی زده که ممکن است باعث "بحث و ابهام و باعث ایجاد نگرانی و بدبینی" شود.

وزارت کشور ایران تاکید کرده که در هر شعبه رای‌گیری سه ناظر شورای نگهبان حضور داشته‌اند و با توجه به "اعتماد کامل" به این شورا زیر سوال بردن نتیجه انتخابات به معنی بی اعتبار کردن این شورا است و نمی‌توان از شورای نگهبان درخواست کرد که پنج میلیون رای را جا به جا کند.

روز پنج‌شنبه محمدعلی موحدی کرمانی، رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام از شورای نگهبان خواست به تخلفات ادعایی در انتخابات رسیدگی کند و گفت: "ممکن است با بازبینی و بررسی مجدد گزارشات و تخلفات رأی آقای رئیسی از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون افزایش و رأی روحانی نیز از حدود ۲۳ میلیون به ۲۱ میلیون کاهش پیدا کند."

وزارت کشور ایران می‌گوید درخواست آقای موحدی کرمانی از احمد جنتی برای تغییر آرای اعلام‌شده "با هیچ منطق شرعی، قانونی و مردمسالاری منطبق نیست و ادعایی غیر باور است."

این وزارتخانه همچنین از اصطلاح "آرای حلال" که طرفداران ابراهیم رئیسی برای اشاره به رای‌های او به کار می‌برند انتقاد کرده و گفته است " تقسیم بندی این مردم عزیز و بزرگوار به عناوینی مانند انقلابی و غیر انقلابی یا آرای حلال و.... ظلم بزرگی است که باعث ایجاد تفرقه و آسیب جدی به وحدت ملی و امنیت ملی می شود."

همچنین ستاد انتخابات کشور در نامه‌ای به ستاد ائمه جمعه گفته است که برخی امامان جمعه "مطالبی نادرست و بعضا کذب در راستای تفرقه و انشقاق" بیان کرده‌اند.

امروز احمد خاتمی، امام جمعه تهران، این ادعا را تکرار کرده که انتخابات با تخلف‌های بسیاری برگزار شده، هرچند تخلف‌ها به اندازه‌ای نبوده که نتیجه را تغییر دهد.

محافظه‌کاران، از جمله ابراهیم رئیسی نامزد اصلی آنها، از روز برگزاری انتخابات تاکنون می‌گویند تخلفات گسترده‌ای در انتخابات انجام شده است. برخی از آنها اصرار دارند که ابراهیم رئیسی رای قابل توجهی داشته و باید جبهه‌ای در مقابل دولت حسن روحانی تشکیل بدهد.

بنا به اعلام وزارت کشور ایران حسن روحانی ۲۳ میلیون و ۵۴۹ هزار رای، و ابراهیم رئیسی ۱۵ میلیون و ۷۸۶ هزار رای آورده است.

از سال ۱۳۸۴ به این سو انتخابات در ایران با طرح ادعای تقلب و تخلف گسترده از طرف مقام‌های عالی همراه بوده است. آیت‌الله خامنه‌ای هم چند ماه پیش از تلاش برای تقلب در انتخابات سال ۱۳۹۲ خبر داد.

موضوعات مرتبط