امیر قطر در تماس تلفنی با حسن روحانی: خواهان تقویت روابط هستیم

حق نشر عکس President.ir
Image caption تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با حسن روحانی در شرایطی صورت گرفته که اخیرا، تنش هایی در روابط قطر و عربستان سعودی بروز کرده است

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران از تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با حسن روحانی و تاکید طرفین بر گسترش روابط خبر داد.

به گزارش این وبسایت، امیر قطر امروز شنبه ۶ خرداد، با تبریک پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و فرا رسیدن ماه رمضان گفته: "روابط ما با جمهوری اسلامی ایران، دیرینه، تاریخی و مستحکم است و ما خواهان تقویت بیش از پیش این روابط هستیم."

تماس تلفنی شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با حسن روحانی در شرایطی صورت گرفته که اخیرا، تنش هایی در روابط قطر و عربستان سعودی بروز کرده است.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران نوشته که در جریان گفتگوی امروز، حسن روحانی با تاکید بر اهمیت گسترش روابط ایران با کشورهای همسایه و به‌ویژه قطر گفته: "کشورهای منطقه نیاز به همفکری و رایزنی بیشتر برای حل و فصل و مهار بحران های منطقه ای دارند و ما حاضریم در این عرصه همکاری کنیم."

آقای روحانی افزوده است: "یکی از اصول سیاست خارجی ما تداوم همکاری با کشورهای همسایه در خلیج فارس است و معتقدیم با اراده مستحکم دو طرف می توانیم موانع موجود را برطرف و پیوندهای برادری را تقویت کنیم."

امیر قطر نیز با ذکر اینکه "در مسیر تقویت بیش از پیش روابط ایران و قطر هیچ مانعی وجود ندارد" تاکید کرده که به دستگاه‌های دولتی کشورش دستور می دهد تلاش های خود را برای گسترش روابط دو کشور افزایش دهند.

امیر قطر، ۲۲ شهریور گذشته نیز به مناسبت فرا رسیدن عید قربان با حسن روحانی تماس تلفنی گرفته و در جریان آن گفته بود: "ما به دنبال روابطی ویژه و متمایز با تهران هستیم."

به تازگی، انتشار اخباری به نقل از امیر و وزیر خارجه قطر به جنجالی در روابط این کشور و عربستان تبدیل شد. خبرها را خبرگزاری دولتی قطر منتشر کرد اما بعدا گفت که انتشارشان کار هکرها بوده و به تکذیب آنها پرداخت.

در این اخبار آمده بود که شیخ تمیم، امیر قطر، از معامله تسلیحاتی میان عربستان و آمریکا و موضعگیری های تند علیه ایران انتقاد کرده است.