روزنامه های تهران، پرونده یک مرگ و فساد مالی دانشگاه آزاد

روزنامه های امروز صبح، سه شنبه ۹ خرداد در عنوان های اصلی خود از ادامه اعتراض اصولگراها به روند برگزاری انتخاباتی که به شکست نامزد آنان انجامید خبر داده، از اعتراض خانواده کیارستمی به گزارش نظام پزشکی درباره مرگ این فیلمساز برجسته نوشته اند.

نامه حسن خمینی به رییس جمهور و دعوت از وی برای دخالت در روند تغییرات در دانشگاه آزاد و ادعای علی اکبر ولایتی به وجود فساد مالی در بزرگ ترین دانشگاه کشور از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس وقایع اتفاقیه
Image caption تیتر و عکس صفحه اول وقایع اتفاقیه

آدرس غلط

گزارش سازمان نظام پرشکی درباره پرونده مرگ عباس کیارستمی در روزنامه های امروز صبح انعکاس وسیعی دارد. وقایع اتفاقیه در گزارش اصلی خود نوشته: مسئولان نظام پزشکي کشور بعد از وقفه‌اي طولاني گزارشي از رسيدگي به پرونده مرگ عباس کيارستمي، کارگردان ايراني ارائه کردند؛ گزارشي که در واقع به غير ‌از دو مورد حاوي نکات تازه‌اي نبود؛ مورد اول اينکه کيارستمي به‌دليل تزريق بيش از حد داروي هپارين دچار خونريزي مغزي در فرانسه شده است و همزمان مسئولان فرانسوي از ارسال پرونده باليني او استنکاف کرده‌اند.

این روزنامه تاکید کرده: سازمان نظام پزشکي يک مسئله اصلی را در مورد مرگ عباس کيارستمي ناديده مي‌گيرد و آن اينکه شکايت خانواده کيارستمي مربوط به روند درمان در ايران بوده و اين سازمان تلاش خود را معطوف به علت مرگ کيارستمي در فرانسه کرده که خود موضوعي متفاوت است.

وقایع اتفاقیه گفتگوی خود را با بهمن کیارستمی فرزند فیلمساز درگذشته منعکس کرده که وی گفته: ۱۰ ماه پيش ما خواستيم روند درمان در ايران بررسي شود اما دوباره به سه روزي که کيارستمي در فرانسه بستري بود، پرداختند، درحالي‌که ما بارها تأکيد کرديم علت فوت سؤال ما نيست و با توجه به اينکه نه سازمان نظام پزشکي و نه سازمان پزشکي قانوني مسئوليت يا وظيفه‌اي در قبال رسيدگي به پرونده‌هاي پزشکي خارج از ايران ندارند، درخواست ما بررسي روند درمان در ايران است.

تحولات در بزرگترین دانشگاه کشور

اعتماد در گزارشی در صفحه اول خود نوشته: يك ماه پيش بود كه خبر بركناري حميد ميرزاده از رياست دانشگاه آزاد منتشر شد و علي‌محمد نوريان بر جاي او نشست. با اين بركناري اين‌طور به نظر مي‌آمد كه پس از درگذشت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و با روي كار آمدن علي‌اكبر ولايتي به عنوان رييس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد، قرار است كه تغييراتي در رويه اين دانشگاه به وجود‌ آيد. همزمان با اين تغيير عمده، جابه‌جايي‌ها در سطح معاونت‌ها هم انجام شد.

به نوشته این روزنامه: خبر بركناري ياسر هاشمي‌رفسنجاني از رياست دفتر هيات امناي اين دانشگاه نشان داد كه گويا تغييرات اعمال شده در دانشگاه آزاد قرار است جدي‌تر از تغييرات معمول در زمان تغيير مديريت‌ها باشند. شايد براي همين است كه با گذشت يك ماه از زمان بركناري ميرزاده، درست يك روز پس از كنار گذاشتن ياسر هاشمي‌رفسنجاني نامه سيدحسن خميني كه در تاريخ دوم خرداد خطاب به رييس‌جمهور نوشته شده، منتشر شد که از وی دعوت می کرد در تغییرات غیرقانونی دانشگاه آزاد مداخله کند.

اما کیهان به عنوان مصاحبه اختصاصی با علی اکبر ولایتی، متنی را منتشر کرده که در ابتدای آن پرسیده شده: آقای دکتر روند تغییر و تحولات در دانشگاه آزاد از کجا شروع شد؟ و پاسخ چنین است: پس از انتصاب اینجانب از سوی مقام معظم رهبری به عنوان رئیس هیئت موسس و انتخاب من به عنوان رئیس هیئت امنا، در مسائل متعدد و پیچیده وارد شدم، که این مسائل شامل فسادهای مالی نیز می‌شد. ابتدا تلاش من بر آن بود که به صورت مسالمت‌آمیز این معضلات حل شود. لذا به آقای میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بابت فسادهای مالی موجود در دانشگاه آزاد تذکراتی داده شد.

کیهان پرسیده این مفسده‌های مالی در زمان مرحوم هاشمی‌رفسنجانی به ایشان گزارش داده شده بود؟ و پاسخ این است: این فسادهای مالی از زمان حیات مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مطرح شده بود. آقای علی‌محمد نوریان که دبیرکل هیئت موسس هستند و از سوی مرحوم هاشمی‌رفسنجانی به سمت بازرسی منصوب شده بودند این موارد را مطرح کرده بودند، و بنا به شهادت برخی از اعضای هیئت موسس و امنا ( که در صورت لزوم اسامی آنها را خواهم گفت) قرار بود آقای میرزاده عزل شود. وقتی آیت‌الله هاشمی‌ گزارش این مفسده‌ها را شنیده گفته بود که برخورد با فرد مورد نظر پس از انتخابات صورت گیرد.

علی اکبر ولایتی به نوشته روزنامه کیهان در مصاحبه خود از دخالت فرزندان رییس پیشین دانشگاه آزاد در انعقاد قراردادهای کلان خبر داده است.

فرهیختگان روزنامه دانشگاه آزاد هم بدون انتشار نامه و نظر سید حسن خمینی عضو هیات امنای دانشگاه آزاد از جلسه یک موسسه حسابرسی مستقل با چند تن از اعضای هیات امنا عکسی و خبری داده که در آن نوشته شده حسابرس مستقل دانشگاه آزاد اسـلامی در جلسه هیات امنا ضمن گـزارش اولیـه ای درخصوص وضعیـت مالی و نابسامانی های دانشگاه در این حوزه پیشنهادهایی را به منظور استقرار عوامل حسابرسی ارائه کرد.

به تصریح فرهیختگان از زمان تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون، حسابرسی مستقل از هیچیک از واحدهای دانشگاهی صورت نگرفته است.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون مهدی عزیزی، قانون - مفهوم سازی رادیکال

علیرضا صدقی در سرمقاله ابتکار نوشته: بازخوانی پارادایم حاکم بر جریان اصولگرایان در پساانتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد که منسوبین به این جناح سیاسی تمایل ندارند از گرمای اتمسفر انتخاباتی فاصله بگیرند. تلاش بی‌وقفه آن‌ها در ارائه تحلیل‌های ژورنالیستی از کم‌وکیف برگزاری انتخابات و دمیدن در تنور «تخلف‌های گسترده» که به کلیدواژه این روزهای اندیشه اصولگرایی تبدیل شده، موقعیت خاصی را فراروی این جریان قرار داده است.

به نوشته این مقاله: اصولگرایان از یک سو و در زمانه‌ای که به هر دلیل پیروز عرصه انتخابات لقب می‌گرفتند، دفاعی تمام‌عیار از ساختار برگزاری انتخابات در ایران داشتند و هیچ نقدی را بر این ساختار نمی‌پذیرفتند. چنین است که اصولگرایان امروز باری تاریخی را یدک می‌کشند و امکان نقد صریح نسبت به تمام ارکان تصمیم‌گیر در برگزاری و نظارت بر انتخابات را ندارند. این بار تاریخی اکنون بر دوش آن‌ها سنگینی می‌کند. از سوی دیگر، تلاش دارند تا با محافظه‌کاری شدید موضوع برگزاری این انتخابات را از دیگر موارد مشابه جدا کرده و تخلفی بزرگ را متوجه وزارت کشور دولت یازدهم کنند.

ابتکار افزوده: مفهوم‌سازی‌هایی مانند «رای حلال» و «رای حرام»، «تخلف‌های انتخاباتی»، «همراهی صدا و سیما با دولت»، «بهره‌گیری از امکانات دولتی در تبلیغات»، «دفاع از رای طرفداران اصولگرایی به عنوان حق‌‌الناس» و... تنها بخشی از تلاش اصولگرایان با هدف «رادیکالیزه» کردن فضای پساانتخاباتی است. گرچه استفاده از چنین عباراتی در ادبیات اصولگرایان سابقه‌ای طولانی داشته و دور از ذهن نیست، اما این جریان هرگز با چنین حجمی از تندروی به نقد نهادهای نزدیک به قدرت نمی‌نشست.

ادعای بی سند

اعتماد در سرمقاله خود نوشته: چند نفر معترض معدود كه در اين مورد از سوي دوستان‌شان هم حمايت نمي‌شوند، تاكنون حتي چند مورد از اين تخلفات مثلا گسترده را ذكر نكرده‌اند تا مردم بدانند كه منظورشان چيست؟ اگر در گذشته ادعاهايي عليه انتخابات انجام مي‌شد فارغ از اينكه ادعاها درست يا نادرست بود، مستند به ارايه دلايل و قرايني بود كه قابل عرضه بود.

به نوشته این روزنامه اصلاح طلب: هيچ كدام از رسانه‌هاي منتسب به آنان حتي كوشش نكردند كه چند مورد از اين تخلفات را در بوق كنند و مردم هم گويي كه با يك واكنش سياسي از روي عصبانيت مواجه هستند، اصلا توجهي به آنها نمي‌كنند و هر كدام آنان نيز هر روز يك چيزي مي‌گويند. واقعيت اين است كه خودشان هم تحليل درستي از ماجرا ندارند و مدعي هستند كه كمبود تعرفه تخلف بوده است. اول اينكه اين موارد را ناظران شوراي نگهبان ثبت مي‌كنند. به علاوه هر صندوق تعداد تعرفه‌اش با تعداد آراي داده شده آن روشن است و همه اينها ثبت مي‌شود.

اعتماد افزوده: تعداد اندكي از اصولگرایان توجه كافي ندارند كه ايراد اتهام عليه انتخابات بدون سند و مدرك كافي، مطابق قانون جرم تلقي مي‌شود و اين شايسته يك گروه سياسي نيست كه به جاي پرداختن به علل انتخاب راهبرد غلط انتخاباتي، دنبال بهانه‌هاي واهي بگردد و به موضوعاتي تشبث كند كه هيچ اعتباري ندارد.

بازی به هم نمی زنیم اما…

رحيم زيادعلي در مقاله ای در جوان نوشته: انتخابات تمام شد و به حكم قانون و قواعد مردم‌سالاري بايد مقابل رأي ملت كه همواره براي ما «ميزان» بوده است سر تعظيم و تمكين فرود آورد و نتيجه را پذيرفت. اما تحليل رفتار مردم، گروه‌هاي سياسي و مجريان برگزاري انتخابات موضوعي است كه باب آن تازه بعد از انتخابات گشوده مي‌شود و همين آسيب‌شناسي‌ها و تحليل و تفسيرهاست كه مي‌تواند به عنوان يك تجربه، چراغ راه آينده باشد.

نویسنده روزنامه سپاه پاسداران با وجود این تاکید کرده: به اذعان بسياري از ناظران و دست‌اندركاران برگزاري با تخلفات گسترده همراه بود و همين تخلفات گسترده بود که موجب شد سيد ابراهيم رئيسي به عنوان رقيب اصلي و قدرتمند رئيس‌جمهور منتخب، به حكم قانون دست به قلم شود و در مكاتبه با مراجع مسئول و در دفاع از حقوق شهروندان، نسبت به اين تخلفات تظلم‌خواهي كند. اكنون بايد منتظر ماند تا نتيجه بررسي‌هاي شوراي محترم نگهبان درباره اين تخلفات گسترده كه قرار است امروز اعلام شود، چيست؟

نتیجه گیری مقاله این است که: حاميان نامزد منتخب كه برخي از آنها از قضا در فتنه ۸۸ نقش‌آفريني كردند، همين مقدار انتقاد قانوني را هم برنتافتند و در مقام مصلح اجتماعي برآمدند و بانگ وحدت سردادند!

بپذیریم نتیجه را

سیاست روز دیگر روزنامه اصولگرا نوشته: هنوز نتیجه نظر شورای نگهبان را درباره انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده است که یکی داد می‌زند که همه چیز درست بوده و هرکس غیر از این بگوید اشتباه کرده از کسی آنطرف‌تر اما یکی می‌گوید که همه چیز شائبه داشته و باید تعدادی از آرا باطل شود و حتی رقم این آرای به اصطلاح باطل را اعلام می‌کند. همه این رفتارها، برخوردهای غلطی است که به جز تهییج جامعه و اجازه سوء‌استفاده دشمن از اختلافات درون‌خانواده‌ای هیچ نتیجه‌ای به همراه ندارد.

نویسنده با یادآوری سال ۸۸ نوشته آن آفتی بود که برای کشور هزینه‌ساز شد و امروز این رویه هنوز در بین برخی مسئولان و کارشناسان وجود دارد که به جای حرف در میدان عمل و پیگیری مطالبات با ساز و کار قانونی به شاخ و شانه‌کشی و سخن‌پراکنی و جواب دادن در رسانه‌ها روی آورند و مردم را تحریک کنند.

مائده شیرپور در این مقاله افزوده: نیاز است که با روی آوردن به قانونمداری تمکین به نظر شورای نگهبان بعد از بررسی مستندات را تمرین کنیم تا در عمل به قانون وفادار بوده و هر جا نتیجه قانونی به ضررمان شد راه فریاد و آشوب و اردوکشی خیابانی را بهترین راه برای احقاق توهمی که از حق‌مان داریم ندانیم.

چیزی که بگنجد

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت نوشته: تقاضا داریم از دوستان‌ کهالان یک هفته است انتخابات را به شدیدترین شکل ممکن باخته‌اید‌. هر ادعایی که خواستید، فرمودید‌. این روزها، اما یک چیزهایی در مورد صندوق‌های رای هر روز می‌فرمایید که سوژه خنده است‌. به قول معروف مرغ پرکنده را هم به پرواز درمی‌آورد‌!

به نوشته این طنزنویس: در واقع کار به جایی رسیده که یکی مدعی شده وزیر خارجه دولت ایران تعهد داده سردار سلیمانی را کت‌بسته تحویل آمریکا دهد‌! آخر کمی فکر کنید، برای کوبیدن حریف برنده، پای آبروی نظام را به میان می‌آورید که خودش جرم بزرگی است‌. دفعه قبل یک نامربوطی گفتند آقای عراقچی خودکار پرت کرد‌! این را می‌گفتند که کار به کف‌گرگی و زیرزانو می‌رسید‌! خواهشا یک چیزی بگویید که بگنجد‌! نه سردار ما در این معاهدات می‌گنجد نه این دروغ‌هایی که شما هر روز دارید به شیوه برنج درجه یک ایرانی‌، می‌گذارید ری کند‌.

ستون طنز جهان صنعت افزوده: یک دروغی بگویید مردم باورشان نشود‌! الان اینترنت هست‌، مردم خبرهای واقعی را زودتر از شما دریافت می‌کنند‌! ولی بنده از کلیه بزرگواران درخواست دارم فعل گنجیدن را صرف کنند و دیگر هم از این خالی‌ها نبندند‌. قبل از انتخابات هر چه داشتید رو کردید، نتیجه عکس گرفتید‌. بس‌تان نیست؟

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون احمد عربانی، قانون

وقتی همه چیز سیاسی می شود

علی میرفتاح در ستون کرگدن اعتماد از پرهیز قدیمی خانواده ها از سیاست نوشته و افزوده اما حالا دست روزگار همه ما را ناگزير كرده است از سياست. حالا كار به جايي رسيده كه همه‌چيز سياسي شده‌ و ورود به هر كدام از آنها همان هزينه‌اي را به دنبال خواهد داشت كه ورود به سياست. مثلا ربناي آقاي شجريان، تا چند سال پيش صرفاً يك كار هنري- مذهبي بود كه بعضي آن را مي‌پسنديدند، بعضي هم دركي از آن نداشتند. دم افطار هيچ كس مطلقا فكر نمي‌كرد دارد يك اتفاق سياسي را مي‌شنود. سياستي در كار نبود.

به نوشته این ستون: حالا هم درخواست وزير ارشاد سياسي است، هم پاسخ محمدجواد لاريجاني سياسي است، بلكه سياسي‌تر. افعي سياست همه‌چيز و همه كس را آلوده كرده، سينما را، تلويزيون را، كتاب را، موسيقي را و حتي شهرسازي را... فضاي امروز ما شبيه به يكي از قصه‌هاي عزيز نسين شده است. آب هم بخواهيم بخوريم، قبلش بايد معلوم كنيم اين طرفي هستيم يا آن طرفي…

در نهایت مقاله اعتماد بدین جا رسیده که: شجريان هيچ ربطي به تتلو ندارد. اصلا مقايسه اين دو بزرگوار مع‌الفارق‌ترين مقايسه ممكن است. اما سياست سطح همه بحث‌ها را نازل كرده، سليقه‌هاي ما را به هم ريخته و افق ديدمان را كوتاه و كوچك كرده. بين خودمان باشد، به كسي برنخورد بايد بگويم كه سياست، حقيرمان كرده و از تك‌تك‌مان موجودات سطحي و سخيفي ساخته كه جز همين يكي‌، دو روزه سياست را نمي‌بينيم. آن افعي لاكردار، نيش‌مان زده، زهر ابتذال خود را در وجودمان ريخته، آلوده‌مان كرده و باعث شده تا بيرون از دنياي سياست را نبينيم.

تحریم های جدید و رویای آمریکایی

کیهان در سرمقاله خود و در ادامه خواست چند ساله اش برای برهم زدن توافق هسته ای برجام، بار دیگر با نقل اظهارات یک مقام آمریکایی درباره لزوم براندازی جمهوری اسلامی نوشته این نشان می‌دهد قصه دشمنی آمریکا با ایران سری دراز دارد. اما حال که آمریکایی‌ها اینچنین شمشیر را برای ایران از رو بسته‌اند، در مقابل چه باید کرد؟

محمد صرفی در این مقاله بدون توجه به انتخابات اخیر و انتخابات حسن روحانی که مدافع تفاهم با کشورهای جهان است خواستار آن شده که واکنش ها علیه تحریم های جدید آمریکا باید جدی باشد اینجا دیگر رقابت انتخاباتی نیست که برای جلب چند رای، حرف‌هایی زد که به مذاق عده‌ای خوش بیاید یا حرف‌هایی نزد که بوی تنش بدهد. رسانه‌هایی که از عینک جناحی و سیاست داخلی به این ماجرا نگاه می‌کنند، با سانسور و عدم اطلاع رسانی دراین مورد در واقع به مردم خیانت کرده و منافع ملی را به مسلخ بده بستان‌های خود با کانون‌های قدرت و ثروت می‌برند. شنیده شدن یک صدای واحد و قوی در مقابل خصومت تازه آمریکایی‌ها، اولین گام برخورد با ماجراست.

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

راهکار مقاله این روزنامه تندرو، توسل به سه سند مکتوب است یکی نامه نه بندی رهبر و دیگر مصوبه نه بندی مجلس و سرانجام شروط ده گانه شورای امنیت ملی که کیهان نوشته اند: این 28 شرط و بند برای ثبت در تاریخ تدوین و ابلاغ نشده‌اند و اگر در چنین مواردی مورد رجوع و ملاک عمل قرار نگیرند، پس دیگر قرار است چه زمانی به کار آیند؟!

۲۰۳۰ به ۲۰:۳۰ در

احمدرضا کاظمی در صفحه طنز شهرونگ از قول عزت ضرغامی رییس سابق صدا و سیما نوشته: سند ۲۰۳۰ در چهار بخش اشکالات فنی دارد.

به نوشته این طنزنویس، حسن روحانی جواب داده: شما به بی اشکال بودن مستندات ٢٠:٣٠ تون ببخشید!

موضوعات مرتبط